Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Masina Pana In 15k Euro

Recommended Posts

Trebuie sa ii achizitionez sotiei o masina si ca si design ei ii plac urmatoarele :

 

A3/GolfV/Leon/Auris/Mazda3/Jetta/Corolla

 

Evident ca ii plac modelele hatch ( inclusiv Corolla )

Masina cam trebuie sa aiba urmatoarele caracteristici :

 

Motor: peste 90 hp

An : dupa 2005

Km : evident cat mai putini ( mai exact stare cat mai buna )

Cutie automata

Geamuri electrice

Incalzire in scaune

Piele

Clima

Pret maxim 15000

 

astea sunt conditii de baza.

 

Voi ce ati acele dintre cele de mai sus si pe ce criterii ?

Masina va fi luata in leasing, evident in pretul asta va fi SH.

As prefera varinate pe benzina pentru ca o sa mearga pe distante mici si sigur subturat.

 

PS : ii place si Hyundai Tucson dar ii este frica de ea ca e mare ( desi ca si dimensiuni nu este decat cu 10-30 cm mai mare decat Tigra care a avut-o ). Poate ca un test drive ii va schimba senzatia, dar presupunand ca ne reverim la clasa mica din cele de mai sus care si de ce ?

 

Multumesc mult, treaba e urgenta, orice raspuns e binevenit !

Orice alte propuneri de masini care intrunesc criteriile de mai sus sunt deasemenea binevenite.

Share this post


Link to post

VW Golf 5 DSG ;)

Share this post


Link to post

O nedumerire: de ce neaparat ii trebuie piele? La sh ma indoiesc ca ai sa gasesti masinile astea cu piele, poate doar la A3 si Golf 5 ai noroc.

 

Sincer din ce ai enumerat tu acolo as alege Seat Leon sau Toyota Corolla. Am mers cu Seat Leon si am fost placut surprins de performante, este cam ingramadita inauntru si posibil asta sa nu ii placa iar Corolla este o masina fiabila care o poate duce mult timp de acum incolo, am avut placerea sa merg cu una la ultimul salon auto.

 

In vederea spatiului, Leon-ul sta foarte prost deci votul meu s-ar duce spre Toyota Corolla desi la 15.000 ai putea sa te orientezi spre un SUV.

 

P.S La intretinerea lor te-ai gandit? Ca asa discutam numai de A3 si Golf 5 si poti sa stergi cu buretele ce am scris mai sus. :)

Share this post


Link to post

Pentru ea.. A3.

Share this post


Link to post

Zici ca toate hatch, caz in care pica Jetta by default.

Pai sa vedem: Mazda 3 urata cu spume, Corolla urata cu spume. Raman A3, Leon, Golf 5 si Auris.

Leonul e cea mai frumoasa, dar nu e potrivita pentru sotie.

Golf 5 e (cred) singura pe care ai sanse sa o gasesti cu piele la banii astia. SI cred eu, si cea mai buna alegere pentru cazul tau. Dintre cele enumerate de tine, evident.

 

@yaz: Leonul nu sta deloc foarte prost la spatiu. Sta la fel de bine ca celelalte mentionate de cumnatu (mai putin Jetta care fiind sedan, are portbagaj mai mare).

Share this post


Link to post

Se poate hades vreodata sa nu laudam tocmai ce avem noi? :)

Hai ca .. de-acuma macane rau si cadem in penibil, cum dracu sa fie mai frumos leonul decat a3-ul? :)

Share this post


Link to post

Se poate, da, sa nu laudam daca nu merita laude.

Da, e mai frumos Leonul decat A3, mult mai frumos. E una din cele mai frumoase compacte, mi-a placut la nebunie de cand a aparut. Dar, adevarat: doza de subiectivism exista :)

 

@cumnatu: imi mai permit o recomandare, desi nu e compacta: noul Ford Fiesta. Care e superba :X

post-1409-1240383400_thumb.jpg

Edited by hades

Share this post


Link to post

Corect, unii cand cumpara un obiect isi fac implant pe creier, sau in loc de.

Share this post


Link to post

Bai bai ia reveniti-va :P !

Nu ma prea intereseaza parerile voastr eprivitoare la design din simplul motiv ca ele vor fi mereu subiective.

Mai mult spre parte tehnica as dori sa se indrepte discutiile.

Multumesc !

 

Si pana la urma :

 

andreea_ela: nu,golf sau A3

Sandu Cristian: jetta zici ca nu te intereseaza ?

Sandu Cristian: am inteles

Sandu Cristian: ideea e ca trebuie sa fi 10000000% sigura ca asta vrei

Sandu Cristian: sa nu plangi apoi dupa tucsoane samd

andreea_ela: nu,astea

andreea_ela: astea in pricipal,daca gasesti un jetta covenabil ca pret si sa arate bine,sa crezi ca merita discutam,in rest nimic

andreea_ela: nemteasca

andreea_ela: astea le iau pe nevazute,jetta s-o vad si ma gandesc

 

Asa ca : raman indiscutie : A3 / Golf / eventual Jetta

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ce sa fie domle de tehnica? :)

Audi e varful la vag, e stiut. Leonul e o mizerie la interior, e pina si sub skoda labia :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Daca te gindesti cumva la intretinere/service ulterior as merge pe VW. Fiabilitate Toyota. Si nu in ultimul rind Seatul.

Cu Mazda3 am mers in State slabuta ca masina, dotari, consum, era cu motor de 1.8l si cutie automata.

De ce nu te orientezi spre Smart pt oras?

Problema e de piele si cutie automata. La SH nu stiu cite ai sa gasesti...cel putin cu CA.

Share this post


Link to post

Pai din punct de vedere tehnic sunt asemanatoare, mai ales cele de la VAG.

La Golf 5, in banii astia, cred ca te poti apropia de un 2.0 FSI de 150 cai, care are un sunet foarte cool. Si care e un motor foarte ok.

Edited by hades

Share this post


Link to post

Domnu' pt. multe din femei e periculos sa le cumperi masina peste 1000cmc. Ce zici tu e racheta :) 2.0 si FSI e deja prea mult...

Share this post


Link to post

Total de acord, asta e alta discutie :) , insa era o varianta buna in banii specificati.

Share this post


Link to post
De ce nu te orientezi spre Smart pt oras?

 

=)) Cea mai tare gluma!!!

Cum sa se afiseze cu asa ceva?! In Militari? Unde nu gasesti parcare?! Doamne Fereste!!!

 

 

 

----

 

 

Cumnate, mega simplu: partea tehnica e vax, 0. Du-te cu ea intr-un parc de leasing, preferabil unul cu masini nemtesti (eu asta am inteles din conversatie, dupa ce am citit-o de 3 ori), vezi ce ii place. Apoi cauta ce ii place intr-o stare tehnica cat mai buna si... voila (nu stiu cum se zice in germana), ai terminat.

Share this post


Link to post

Buf. Asta e deja in dictionar.

Share this post


Link to post
Domnu' pt. multe din femei e periculos sa le cumperi masina peste 1000cmc. Ce zici tu e racheta :) 2.0 si FSI e deja prea mult...

1.4 TSI, atunci ;) E mai aproape de 1000cmc.

Share this post


Link to post
Skoda LABIA ... =)) Sa mor daca stiu de unde le scoate Mr. Tommy... =))

 

Ba astia au scos un nou model si noi nu stim... :banana: :tongue:

Vrem detalii Tommy [-O<

English :osanale:

Share this post


Link to post

Mda, m-am decis FARA piele

sunt mult mai multe optiuni fara piele si o piele pusa aici cu garantie 2 ani este intre 800 si 1300 euro si deci se merita sa o pui de aici decat sa limitezi optiunile din cauza ei + ca pielea de pe o masina din 2006 are deja niste ani si deci niste uzura.

 

Problema e ca majoritatea sunt Diesel si canci incalzire rapida.

Exista si cu incalzire auxiliare dar fffffff putine.

Adevarat ca cele pe benzina sunt fffff putin alergate dar sunt si putine si scumpe.

 

Din cei care aveti cunostinte care poseca motoare pe motorina Audi sau Golf ( ca e acelasi lucru ) se incalzesc la fel de greu ca la skoda ( adica daca ai drum liber faci si 5 km pana sa urce acum ) ?

Share this post


Link to post

jeta nu e haci ;)

 

O goalfa V - simpla, no bullshit, sunt asa de multe ca nu mai atrage atentia nici macar hotilor, si e si tembel de usor de condus... (evident ca nu "simti" nimic)

Calitativ sunt decente

Iar ca motor 1.4 sau 1.6 - benzina - mai ieftina intretinerea si nu-s pretentioase la ce zama bagi in ele

Share this post


Link to post

Nene, 1.6 MPi-ul e bun că poţi pune GPL pe el =)) Glumesc!

Totuşi, măcaaar 1.6 la greutatea maşinii :) Bine, nu cred că se "pupă" 1.4 (aspirat) cu DSG-ul.

 

L.E.

Văd că sunt 1.6 MPi cu DSG :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Imi cer scuze de dubla neatentie:

in primul rand ca nu am citit ca se cere avtomata'

si in al doilea rand ca nu am asociat pe @Cumnatu cu mai sus mentionata cutie :P

 

1.6mpi vine 100% cu tiptronic pe G5 - iar pentru motorul ala, utilizat in oras si de catre o doamna, este arhisuficient - DSG-ul de-abia de se simte pe un TSI de 120cp turbo, pe lesina... pardon minunatia asta de 1.6 nu prea isi are sensul...

 

1.6-le isi arata puternic limitele extraurban, in depasiri, pe serpentine etc.

in oras e arhisuficient

Share this post


Link to post

Intre timp s-a stabilit : A3

Stie cineva , este posibil ca si firma sa platesti 15k euro cash in Alemania ( ma refer dpdv juridico-contabil la noi ) ?

 

Buba : a venit devizul de la Tiriac recuperate : Santa Fe 2.2 diesel / 2007 / 32000km / piele / dubluclima / automata / full / 14k euro + TVA

Noroc nevasta-mea e ciudata, vrea SUV dar nu il vrea mare, de fapt ea vrea ceva de gen Cross din cate am dibuit eu.

Oricum, oferta e super tentanta dpdv economic, poate o ia unul dintre voi.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Este, si e corect. Dar intreaba inainte si la alemania, unele reprezentante de acolo au refuzat. Unii se feresc ca de dracu de bani cash.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...