Jump to content
Sign in to follow this  
prietenul

Matiz Modificat Total

Recommended Posts

Măcar 6 cai!

Share this post


Link to post

felicitari! la banii astia daca nu te superi iti luai altceva...la motor te bagi la ceva tunning? daca tot ai dat o groaza de bani...

mie unul imi place. fata de un matiz din fabrica e altceva

Share this post


Link to post

Laudabila treaba cu airbagurile si centurile ,restu' nu stiu ,aluneca spre Kitch ,cam obosesete ochiu' cand te uiti la ea .Cred ca nu treabuia portocaliu in interior iar cu negrul trebuia sa te limitezi la plafon si stalpi ,cat priveste jentile sunt coreene si se gasesc si la RXM cu 600 RON si nu mi se par prea grozave !

Parerea mea ! Si mai cred ca trebuia sa postezi la Masina mea !

Aa si fara dungi !

Share this post


Link to post

Masina asta nu a fost lovita zdravan cumva?

Share this post


Link to post

Eu trebuie sa recunosc ca nu prea am multe de obiectat.

 

- Vopsea in doua nuante care se potrivesc ( cu negru se leaga orice ). Acum ca e sau nu ok e discutabil dar oricum departe de kitsch

- Jante originale ce pastreaza intocmai specificatiile producatorului. Eu zic ca sunt o alegere buna.

- ABS si 2xairbag la fel o bila alba.

- Interiorul vopsit nu e pe gustul meu dar nu e impopotonat e mai degraba tineresc spre excentric

- Xenon cu lupa iar o bila alba fata de toti istetii care pun xenoane dupa ureche

- daca am fost atent lipsesc briz brizurile asa ca iar o bila mare alba ( exceptie face rahatu` ala de codita care are obiceiul sa apara pe mai toate masinile )

 

- De centuri nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep

- Limbajul proprietarul lasa un pic de dorit dar aici nu e vina masinii.

Share this post


Link to post
Ce e alea "centuri pirotehnice"?

Adica in caz de accident (Doamne fereste) explodeaza in mecanismul centurii o capsa pirotehnica. Explozia acestei capse 'stringe' centura pe user ca sa fixeze userul mai bine de scaun. Dezavantajul este ca trebuie sa inlocuiesti capsa pirotehnica dupa accident (scumpa?).

Share this post


Link to post

Foarte tare, nu stiam de existenta acestui sistem. Se declanseaza pe baza unor senzori asemanatori airbagelor, banuiesc, nu? ca daca la o frana de urgenta ( fara impact) sar mizeriile in aer, ce te faci, le inlocuiesti intr-o veselie?

Share this post


Link to post

Se declansaza doar la declansarea airbagurilor. Daca la centurile clasice cu imobilizare mecanica in scaun sistemul se declanseaza si in cazul unei frane mai bruste, la astea doar la un impact.

Share this post


Link to post

Si te pomenesti ca la o frana brusca centurile astea nu se intaresc?

Share this post


Link to post

In opinia mea sunteti mult prea carcotasi. Omul in viziunea mea, a vrut sa iasa un lucru special, ceva ce nu intalnesti zilnic pe strazi=>tuning. In cazul asta chiar a iesit bine. Daca e sa o iau dupa mine, ma gandesc numai la realizarea tehnica, de a monta anumite chestii pt care nu existau cablaje. Ideea si dorinta te indruma sa bagi bani, bani care nu se vor mai recupera niciodata, dar undeva in tine te vei simti bine, chiar daca vei fii falit dupa un asemenea proiect!

 

Gusturile nu se discuta, sau banii care au fost bagati in masinuta.

 

Poti sa bagi oricat atata timp cat te simti bine cu ea si ea cu tine. si eu am bagat intr-o masina fara viitor (cielo 96) o groaza de bani! dintr-un calcul cu tot cu reparatii neasteptate peste 1200 euro, masinuta avand 170.000 km in bord si problemele specifice varstei si kilometrilor, ba un ulei pe esapament, ba rugina in contra aripi... dehhhh

Share this post


Link to post
ba un ulei pe esapament

 

Off topic, as vrea sa vad si eu cum ajunge ulei pe esapament.

Share this post


Link to post
=>tuning.

Deci daca-mi vopsesc masina in 2 culori se cheama ca e tunata ?! Bravo lui ca si-a imbunatatit-o tehnic (si eu am pus la Matizul meu ceas, temporizare si A/C) dar la capitolul vopsea mie mi se pare foarte, foarte urata, portocaliul ala e obositor rau. Iar jantele sunt uratele, mai dragute sunt CMS-urile alea de prin Metro.

Share this post


Link to post
dar la capitolul vopsea mie mi se pare foarte, foarte urata, portocaliul ala e obositor rau.

 

Pai e ori urata ori obositoare...

 

Iar jantele sunt uratele, mai dragute sunt CMS-urile alea de prin Metro.

 

Aparent nu intelegi cum e sa primeze tehnicul in fata frumosului care oricum e discutabil.

Share this post


Link to post

Care-i ratiunea sa notifici pe luneta spate ca masina asta are ABS si Dual Airbag, cu ce-l incalzeste pe cel din urma ta ? Pana si copiii stiu ca gaina face oua, dar pe toti ii deranjeaza modul prin care ea isi anunta isprava. Inteleg daca i-ai anunta ca sistemul tau audio nu stie MP3 sau ca acasa asculti, doar, vinil.

Ventilarea carterului direct in atmosfera face parte din "modificat total" ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tolin, masinile alea vin cu acel abtipild din fabrica. Si nubira venea cu asa ceva.

Share this post


Link to post

... si Leganza ... Nu serveste decat la reclama pentru ala din spate.

Share this post


Link to post

Pai da, cand altii au inventat aproape cu 20 de ani in urma injectia si esp-ul, si cu 40-50 de ani in urma(parca) motoarele cu 4 supape pe cilindru altii scriu cu mandrie "motor cu erectie", "abs", "masina anului 2008 in romania", "16v", "dohc", "my fiat is fantastique" etc etc

Share this post


Link to post
Si te pomenesti ca la o frana brusca centurile astea nu se intaresc?

Ma refeream ca nu se activeaza capsele pirotehnice. Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.

Share this post


Link to post
altii scriu cu mandrie "motor cu erectie", "abs", "masina anului 2008 in romania", "16v", "dohc", "my fiat is fantastique" etc etc

Da' motor cu perfuzie ai văzut? Da' Dacie cu motor?

Share this post


Link to post
Off topic, as vrea sa vad si eu cum ajunge ulei pe esapament.

 

 

ajunge ca mananca ulei si simeringule sunt duse si uite asa e toba uleioasa.

 

si va propun sa incetati cu offtopic-ul cu dacii nu stiu de care!

Edited by raresvintea

Share this post


Link to post

Prietene ... uleiul ala e ars in motor de nu mai stie de el. Si daca prin absurd nu ar fi ars nu ajunge in finala sa vezi tu ulei pe toba.

Share this post


Link to post

O sa fiu concis:

speram sa fie ceva cu adevarat interesant dupa titlu dar...

Este vorba un matiz relativ chel pe care s-au adaugat toate dotarile "normale" care sunt de serie in tarile cu apa calda

Lucrul de apreciat este ca s-au folosit componente OEM nu bemveisme si folcsvaganisme adaptate

 

Ce e nasol dupa gusturile mele necultivate - de om ce s-a lasat masinile cat mai stock... (ca aspect cel putin):

Vopsitoria exterioara prea stridenta si vopsitoria interioara kitschoasa

Dar daca proprietarului ii place - nu arata atat de rau :)

 

@Tolin

e bine de stiut ca are ABS - mai ales daca esti in spatele lui cu un cielo GLE cu frane stock :) )

Share this post


Link to post

Mai bine stie cel din fata, sa se fereasca sau nu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...