Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

N.A.T.O

Recommended Posts

Zilele astea, printre norii de fum cu Bivolarii si cei de pucioasa cu Mischie, Bebe si Cornel s-a strecurat o stire subtire ca un ghiocel: Romania e membra cu drepturi depline in NATO!

 

Bineinteles ca Aditza si Nelu s-au calcat pe picioare sa iasa pe sticla, ba chiar G.R. o pune de o cintata in piatza, dar nu asta e important ...

 

Important e ca Romania, tara noastra, e acum la adapostul celui mai puternic scut de aparare din toata istoria ei ... in fata unu razboi clasic ... ;ca de obicei, ne bagam intr-o chestie taman cind e mai nasol, dar pina la urmatorul kamikaze sint dispus sa uit de chestia asta ... gasesc ca e extraordinar!

 

Seara ne-am culcat cu subconstientul bintuit de umbra amenintatoare a marelui vecin de la Rasarit si dimineata ne-am trezit cu granitele aparate de cel mai puternic aparat militar din toate timpurile ...

 

Eu zic ca bravo, Romania!, bravo noua, tuturor, toti am facut cite ceva pentru asta ...

 

Istoria noastra va curge altfel de acum incolo, ne-am pierdut in sfirsit aura de looseri la ruleta istoriei.

Share this post


Link to post

Flex-ule eu nu sint de parerea ta. Consider ca aderarea Romaniei la NATO este asemenea celui mai performat firewall instalat pt un calculator care nu e conectat la NET.

 

Dar exista si o traba buna , cu aplicare imediata: pe 2 Aprilie e zi OFICIAL LIBERA.

Share this post


Link to post

E bine ca esti entuziasmat.

 

Din pacate insa, cu ce armata am intrat in OTAN ? (cum ii zice in franceza NATO) Generali care confunda alianta cu pactul de la Varsovia (articol din Evenimentul Zilei) , serviciu militar incert, fonduri putine, oameni nepregatiti si insuficient testati psihic (a se vedea sinuciderile si soldatii ucisi in timp ce dormeau), dotare tehnica buna de muzeu... si nu mai continui.

Share this post


Link to post

Nu-s entuziast ... sint obosit si pe undeva multumit ... e bine ... "au venit americanii" ...

Share this post


Link to post

Felix americanii au venit si in Iugoslavia si in Irak si stim noi bine cumj au venit !..Fara sa aibe aprobarea ONU si alte alea!..Eu cred ca istoria ne joaca feste si atata vreme cat suntem europeni trebuie sa jucam cu Europa ..Americanii ne-o vor trage la orioce ora ..Pana una alta ne-aui primit ca au nevoie de noi iti dai seama ..DUIpa ce-si fac treaba pa si pulagara!..Cred ca nu esti atata de naiv sa crezi ca mne-au luat ptr cat de performanti suntem militar vb...SI cat timp UE incearca sa -si faca un sistem propriu de aparare iarta-ma da'ceva e fishy cu ce-o sa se intample cu NATO asta ...in viitort adica ...Eu cred ca e deja o organizatie imbatranita si fara viitor...si incep sa se vada si anumite tendinte centrifuge !!....Da'cum zicea cinecva mai e si bine ca pe 2 suntem liberi!!!

Share this post


Link to post

S-a implinit visul romanului de veacuri, sa vina americanii la el. S-au pus bare de ranforsare la marginea Europei. Sper sa nu avem ocazia sa vedem daca ele rezista la impact (am eu ceva cu barele astea de ranforsare). Insa, noi suntem primii indoitzi la impact, si cred ca stitzi ca ma refer la impact lateral dreapta (cum te uitzi pe harta)

Share this post


Link to post

eu n-am liber pe 2 aprilie.

:lol: si nici sprite :lol:

e bine in nato :?

Share this post


Link to post
eu n-am liber pe 2 aprilie.

:lol: si nici sprite :lol:

e bine in nato :?

Ai dreptate... Totul de fapt se rezuma la asta.

Share this post


Link to post

nici eu n-am liber pe 2 Apr.

 

Uraaa :twisted:

Share this post


Link to post

...eu imi iau mai ...nu geaba'mi sunt zeu nu?!?!?

Share this post


Link to post

Vad ca unii dintre noi au program de femei gravide.Alo domnii de aia se duce economia noastra de rapa. :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Important e ca Romania, tara noastra, e acum la adapostul celui mai puternic scut de aparare din toata istoria ei ...

 

Come on FLEX, get real! Luni dimineata Realitatea TV spunea ca deja avioane belgiene si olandeze survoleaza spatiul aerian romanesc...alea-alea... suntem in siguranta. Acum spune-mi tu: avioanele alea crezi ca ne garantau noua securitatea aeriana sau fotografiau sa-si faca o harta amanuntita a teritoriului Rromaniei, sa stie unde sunt unitatile militare si depozitele?

Share this post


Link to post

De ce crezi c-ar avea nevoie sa fotografieze mai de-aproape bazele militare romanesti ? in caz ca se anuleaza emisiunile de comedie difuzate la TV ? :D

 

Sincer, nivelul armatei noastre cred ca in cel mai bun caz ii face sa zambeasca... ei fotografiaza la 1 metru precizie din satelit, si singurul nostru submarin ("Delfinul") e pe butuci in dana. MIGurile cad ca mustele prin porumb. Tancurile sunt de pe vremea lui Stalin si poporul rus.

Share this post


Link to post

VAXXi, ma faci sa zimbesc :D (cam asa). Credeam ca ai informatii mai bune decat emisiunile de stiri de la Tv. Crede-ma ca au ce fotografia, ti-as spune si ce anume dar nu pe forum, am sa-ti spun cate ceva daca ne vedem la vre-o intilnire a forumistilor

Share this post


Link to post

Pai din moment ce sunt tangent la domeniul militar, recunosc ca informatiile mele provin din mass media. Ok, daca zici ca nu suntem intr-o situatie asa dezastruoasa dpdv militar, te cred :) .

Share this post


Link to post

Oameni buni, sint foarte real, ca sa zic asa ... intelegeti ca de acum inainte nu ne mai ataca nimeni CU MIJLOACE CLASICE? nici nu mai conteaza starea inzestrarii, care nu-i chiar de plins, din surse sigure vorbesc, dar asa e la stiri ... avioane militare cad si vor mai cadea, la noi mai putin decit la altii, mult mai puternici decit noi ... de-aia jos palaria pentru cei ce se urca pe sagetile cu foc in coada ... viata lor e pe muchie in orice secunda ...

 

Si aia care fotografiaza sint aliatii nostri de acum, nu? ginditi-va cite eforturi diplomatice a facut diplomatia romana inca de la infiintarea statului national modern pentru a integra Romania intr-o alianta politico-militara puternica ... nu s-au putut decit labutze gen Mica Antanta, vagi si inoperabile garantii de securitate cu Franta si cosmarul intrarii in Axa; apoi a venit Tratatul de la Varsovia, in care pericolul din partea aliatilor era mai mare decit din partea inamicilor.

 

Ginditi un pic la nivel strategic chestia asta, nu bagatelizati totul la o zi libera ... ca e pacat ... in 2000 la Madrid cind ne-am luat leapsa pot sa jur ca eram mai entuziasti ... in 4 ani ne-am racit ... vestitele noastre contratimpuri istorice ...

Share this post


Link to post

Flex-ule inca visezi cu oki deskisi. Oricum poporululi roman nu o sa-i fie mai bine. Nici dupa alegeri...

 

Vb ieri cu Ovidiu si avea dreptate sind spunea ca in Rominia nu putem sa facm nimic bine. (el se referea la productia de masini)

Share this post


Link to post

ALOOOOO! depinde NUMAI DE NOI sa facem ceva bine IN ROMANIA, nu mai dati pisica peste gard! fiecare pe bucata lui sa-si faca treaba bine si veti vedea! acest sentiment de izolare din social al oamenilor educati este foarte nociv, indiferenta ucide lent dar sigur orice vis si speranta ...

 

Voi nu observati ca se ridica o generatie a oamenilor de 25-35 de ani axtrem de diferita ca mod de gindire si actiune decit pattern-ul generatiilor precedente? si din spate vin altii, mai buni, mai activi, care VOR mai mult ... si vor avea ...

 

Mai vorbim peste 5 ani! sintem pe trambulina, se incordeaza arcul ... uitati-va numai cit se construieste ...

Share this post


Link to post
Pai din moment ce sunt tangent la domeniul militar, recunosc ca informatiile mele provin din mass media. Ok, daca zici ca nu suntem intr-o situatie asa dezastruoasa dpdv militar, te cred :) .

 

Crede-ma ca si eu sunt tangent la chestia militara, chiar nici nu mi-ai servit patria dar am informatii din alte surse decat media si asa cum spunea FLEX avem ceva dotari si inca de calitate dar astea nu trebuiesc stiute de muritori. Astfel de scenarii sunt aruncate in media ca sa justifice redirectionarea anumitor fonduri catre armata...

Share this post


Link to post
ALOOOOO! depinde NUMAI DE NOI sa facem ceva bine IN ROMANIA, nu mai dati pisica peste gard! fiecare pe bucata lui sa-si faca treaba bine si veti vedea! acest sentiment de izolare din social al oamenilor educati este foarte nociv, indiferenta ucide lent dar sigur orice vis si speranta ...

 

Voi nu observati ca se ridica o generatie a oamenilor de 25-35 de ani axtrem de diferita ca mod de gindire si actiune decit pattern-ul generatiilor precedente? si din spate vin altii, mai buni, mai activi, care VOR mai mult ... si vor avea ...

 

Mai vorbim peste 5 ani! sintem pe trambulina, se incordeaza arcul ... uitati-va numai cit se construieste ...

 

FLEX, la al doilea paragraf iti dau dreptate, si eu fac parte din categoria asta si m-as inhama la ceva oricat de greu ar fi numai sa iesim din mocirla asta, dar primul paragraf e poezie curata, crede-ma. Daca vrei sa faci ceva iti propun sa pleci intr-un pelerinaj pe la sate si sa incerci sa-i convingi sa nu mai voteze *** (stii tu ce partid), sa nu se mai uite in gura lu' Taica Nelu si sa creada tot ce zice pentru simplul motiv ca le-a dat pamint.

 

BTW, nu sunt simpatizant al niciunui partid asa ca nu fac jocul nimanui

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...