Jump to content
Sign in to follow this  
silviu4you2003

Salutare! Nou Posesor, Nou Pe Aici!

Recommended Posts

:lavolan:  Salutare la toata lumea! Sunt nou pe aici asa ca imi prezint si eu ultima achizitie - Daewoo Cielo 2004 Executive - un ax cu came ( E - Tec scrie pe motor- nu stiu exact ce inseamna).

 

Atasez cateva poze! Care aveti acest model pls sfaturi utile pentru un nou posesor de Cielo daca se poate! Ca si prima impresie imi place masina - km 41 000 (in cartea service proprietarul era trecut cu 40.000 km in luna noiembrie cu schimbare ulei si filtru si mi-a prezentata si toate facturile atasate in cartea service - a pastrat fiecare factura si chitantica'  :thumbl: deci astia sunt kilometrii reali, desi nu credeam), servodirectie, geamuri electrice, AC, caldura baga din primele 10 min de cand ai dat cheie si baga multa caldura, faruri reglabile electric etc. 

 

Dezavantaj (avand in vedere ca sunt fost proprietar de Dacia Supernova care imi lua 5 litri inafara si 7 - 8 in oras) mi se pare consumul cam mare - nu l-am facut inca dar ,, se duce acul prea repede jos''.

 

- trage cam greut si stabilitatea lasa de dorit in curbe, cielo ar fi bun a fi un ,, lowrider'' :) )

 

Avantaj fata de supernova , nu ma ploua in portbagaj, nu stau cu geamurile aburite ca nu merge dezaburitorul, e mai spatioasa, mai confortabila, servodirectia ma ajuta mult in oras etc.

 

Sfaturi astept de la voi daca se poate si sorry daca sunt un pic :o fftopic:

post-21691-1236718584_thumb.jpg

post-21691-1236718592_thumb.jpg

post-21691-1236718600_thumb.jpg

post-21691-1236718616_thumb.jpg

post-21691-1236718629_thumb.jpg

post-21691-1236718640_thumb.jpg

post-21691-1236718654_thumb.jpg

post-21691-1236718663_thumb.jpg

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos! Eu unul nu am vazut butoanele de geam puse asa :) Mi se pare foarte ciudat cum sunt asezate, stiu ca erau pe manerul de la sofer situate. In rest arata bine si mai ales daca km sunt reali e ok.

Share this post


Link to post

Frumoasa! S-o stapanesti sanatos! Arata ingrijita! Multi km fara probleme!

Poze cu motor, ceva?

Share this post


Link to post

@sorin1983: asa sunt la modelele mai noi, pentru "reducerea costului de productie". Asa le am si eu.

@silviu4you2003: sa o stapinesti sanatos!

Edited by andreiv

Share this post


Link to post
Dezavantaj (avand in vedere ca sunt fost proprietar de Dacia Supernova care imi lua 5 litri inafara si 7 - 8 in oras) mi se pare consumul cam mare - nu l-am facut inca dar ,, se duce acul prea repede jos''.

 

- trage cam greut si stabilitatea lasa de dorit in curbe, cielo ar fi bun a fi un ,, lowrider'' :) )

 

Salut. Sa folosesti sanatos masina. Culoarea e frumoasa.

Despre trasul masinii, totul e sa stii cum sa o folosesti. Urca cu ea mai mult in ture cand vrei sa-i dai in gura si nu schimba vitezele la turatii mici. Mai conteaza si ce benzina folosesti. :)

Share this post


Link to post

Frumoasa masina! Cat mai multi km fara probleme!

Share this post


Link to post

frumoasa masinuta - multi km fara probleme alaturi de ea!

vezi ca se poate schimba iluminarea casetofonului - in verde - sa se potriveasca mai bine cu restul bordului :rolleyes:

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos.

Share this post


Link to post

Foarte frumusica, in legatura cu demarajul Zeneseu a punctat foarte bine. A mea se simte extraordinar de bine intre 3000-5000rpm, cand pot sa fac cam orice depasire si ma pot baza pentru orice, pe asfalt un pic umed rupe aderenta si de pe linia de tramvai ma arunca :) ,pune in general consumabile de calitate (in special ulei) si dai bice, fara mila.

PS Ar merge superb o cotiera de espero cu butoanele puse pe ea.

Share this post


Link to post

Ms la toti de urari!  :lavolan: :thumbl:

 

In ceea ce priveste cassu - am sa incerc lumina verde sa se potriveasca cu bordu , deabia l-am luat de la cineva , nici nu stiu de unde se regleaza :) )

 

In ceea ce priveste motorul - nu am inca poze, oricum era murdar pe acolo cand am luato 

 

Demarajul - aici e asaa cum spuneti voi, ca sa traga o duc in treapta curenta in 3500 ture si cand schimb in treapta superioara si dau drumu la ambreiaj ma duce automat in 2000 2000 si ceva de ture, sa nu plec mosnegeste cu 1500. Exact asa conduceam cu supernova si nu era prea mare diferenta de consum intre mers .. mosnegeste'' si mers cum am precizat mai sus! La Cielo oare e la fel , mi-e frica sa nu fie mare diferenta la consum asa ca in oras merg mosnegeste schimb la 2000 si ceva si merg constant de ex intra patra cu 1900 - 2000 ture la 50 si ceva cand e liber. Inafara schimb de ex a treia pe la 3000 si .., a 4- a la 3200 - 3300 si .. a 5-a :grumpy:  nu o mai schimb ca nu am a 6 - a :thumbl:

 

Care mai conduce in stilu asta spunetimi si mie cam care e consumul pls si va multumesc de urari si SFATURI. Mai astept pareri!!!

Share this post


Link to post

Dragura masina, felicitari pentru achizitie, sa ai grija de ea si ea va avea grija de tine, nu te va lasa in drum! Cum zicea si TBird...consumabile bune si talpa atat ii trebuie :) Am si eu o intrebare...cielo din 2004 SOHC? E DOHC as zice eu :)

Share this post


Link to post

acum iti spun din postura unui om care are cielo de aproape 12 ani de zile si a avut ceva timp si o supernova

 

nu au nici o legatura motoarele... E7J-ul trage de la 2000rpm si pe la 4500 se "termina" - si se poat schimba vitezele la 2000 rpm chiar, fara probleme

SOHC-ul de Cielo - nu discuti sa "traga" mai jos de 3000rpm, merge si sub dar nu te astepti la accelerari calumea, daca ii dai "podea" sub 3000 nu va face decat sa galgaie benzina, si abia dupa 3000 simti ca trage... si trage fara probleme pana in 6000rpm...

in plus - mersul subturat care la SRN care iti aducea consumuri de 8 in oras la cielo iti va aduce de 13... trebuie sa "uiti" stilul ala de mers - schimbi mereu la minim 3000 si o sa te incadrezi in 11 maxim 12 urban si 6,5-7 afara - si cam 8 si un pic autostrada

 

iar ca trepte de viteza - daca tu in a V-a dupa ce treci cam de 125-130 ti se pare ca acceleratia supernovei mai sufera comparatie - atunci Cielo asta de l-ai luat are probleme :mrgreen:

 

tragand linie - dupa ce te inveti oleaca cu masina - iti vei da seama ca nu sufera comparatie cu SRN-ul din nici un punct de vedere...

 

edit: acu citii... 5 afara cu nova... mergeai calm rau ... :lavolan:

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Pai al meu e SOHC! Nu stiu care e treaba cu astea, Executivurile din 2000 incoace erau DOHC, de prin 2003 - 2004 iar au revenit la SOHc sau s-au fabricat in paralel nu stiu carei treaba! In fine, al meu e sohc?

 

madkat la faza ,, iar ca trepte de viteza - daca tu in a V-a dupa ce treci cam de 125-130 ti se pare ca acceleratia supernovei mai sufera comparatie - atunci Cielo asta de l-ai luat are probleme '' te referi ca ia viteza in timp si de la 110 -120 trage mai bine ca o supernova? In ce sens probleme? Apropo nici nu am prea mers inafara, i-am dat o singura data 160 , era noapte siu nu aveam unde.

 

 

 

,, in plus - mersul subturat care la SRN care iti aducea consumuri de 8 in oras la cielo iti va aduce de 13... trebuie sa "uiti" stilul ala de mers - schimbi mereu la minim 3000 si o sa te incadrezi in 11 maxim 12 urban si 6,5-7 afara - si cam 8 si un pic autostrada'' - pe autostrada 8 si un pic adica mers cam la ce viteza?

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi kilometri cu ea. Daca e cu E-Tec pe motor sigur este SOHC , in legatura cu consumul urban este intre 10 - 12 iar extraurban de la 6,5 in sus. Consumul de 6,5 ar fi undeva pe la 120-130 zic eu

Share this post


Link to post

Tata are executive din 2003 - dohc 16v parca scrie pe capacul ala de la motor. Madkat se referea la mersul subturat, care la dacii puteai sa scoti un consum ok. Pe cand la cielo, fiind injectia controlata, daca il subturezi consuma mai mult decat ai vrea. Sa nu o tii subturata ca nu se merita! Mai infunzi un injector, etc. Schimbi cat sa cazi pe o turatie acceptabila sa ai si un pic de forta si sa nu consumi nici benzina degeaba :)

Share this post


Link to post

da, peste 120 130 trage mult mai bine ca SRN - de-abia trece de 3000rpm in a V-a la viteza aia ;)

iar consum de 8 - mers pana la mare si inapoi - cam 140 cu varfuri de 175 (destule) si AC cam 50% din timp :)

Share this post


Link to post

Cat e halatu' ?

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Bun asa madkat , 140 cu varfuri de 170 sami ia 8 la suta si cu ac 50 percent imi convine! Ar fi bine dear fi asa, lasa ca o sa fac un drum de  Bacau - Buzau pana la niste prieteni si vad exact .

 

Cat e halatu? adika cat e masina? - 4000 euroi Executive 2004 , geamuri electrice, AC, servo, faruri reglabile electric, dechidere porbagaj din buton etc. Cu 4500 - 5000 luam astra din 99 - 2001, mai forjate si mai neingrijite, la a saptea mana (nu am gasit si eu unul de la un proprietar ceva serios ingrijhit, numai necunoscute, intermediaru nu stie cum a ingrijit ala masina... :rolleyes: ) sau vectra din 97 - 99 - 2000 fortat rupte cu 200 mii km in bord, deci vreo 300 mii reali... Chiar daca consuma mai putin variantele de mai sus si poate au si ABS (unele aveau , unele nu) am mers mai degraba pe cielo, chiar daca papa cam mult. M-am saturat sa bag bani in piese! Voi ce  ati fi facut?

 

 Am mai mers cu golf 3 din 97 -98 fara geamuri si ac, in chimb ABS, 1,4 motor(3700 euroi), opel astra din 2001 caravan revopsit prin unele locuri - 200 mii km un maner lipsa, neingrijit etc - 1, 7 diesel(5300 euroi); skoda octavia 97, 1.6 mpi (pe asta as fi luato ca era ieftina 3000 euroi, dar cu taxa neachitata(taxa 2600 atunci , acum vreo 1700) :( , singurul dezavantaj mi s-a parut ca bateau oleaka bucsele, dar varsta isi spune cuvantul ), opel astra 1996 - 1.6 mpi cu gpl, pedala de ambreiaj moale moale, acceleratia in fundul podelei si abia avea 4000 ture (era vreun arc rupt ceva dupa cum o simteam la picior) - nasoala(2500 euroi), Logan nu mai vb ca majoritatea is nasoale, neingijite, ori am intrat eu in contact numai cu posesori de logan care leau carat pe la tara :redface: (loganuri 2004 - 2005 in jur de 4500 - 5300 euro depinzand de dotari  si astea mai noi se duc spre 6000 - dar NU  am vazut unul sami placa sa fie ingrijit, numai de pe firme, taxiuri si samsari dubiosi de pa la tara), Chevrolet aveo 1,2 MPI 2005, mergea binisor desi avea 1,2 MPI dar huruia ceva, numi inspira incredere si 5000 eoroi pe deasupra.

Share this post


Link to post

L-ai luat bine, pretul este corect pentru un cielo cu km astia.

Share this post


Link to post

Arata foarte bine. Mai ales grila aia cromata.

Cu ce ciuda se uita ala din Renault :) ) :) )

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente rutiere iti doresc. Copilotul a fost inclus in pret, a fost superoferta? :D

 

P.S. E identica cu a mea, masina zic, numai ca a mea e mai tanara cu un an, e 2005.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos cu cat mai putine acidente!! :P

 

Tias sugera sa mergi sa verifici daca nu cumva ai probleme la motor am si eu un daeoo cielo sunt masini foarte bune dar la curbe era putin cam elastica la mine si desi are 12 ani dar am schimbat cu suspensii sport fata spate si are stabilitate foarte buna.Deabea acuma am inceput sa am probleme majore sa le zic asa insemnand motor distributie am peste cap si am ajuns la 20.000 km in iarna asta am inceput sa am probleme cu termostatul dar ATENTIE PENTRU SCHIMBARE LUI TREBUIE DEMONTAT CURELELE DE LA MOTOR DEOARECE ESTE SITUAT CAM INCOMOD deci manopera e mai scumpa ca si la restu masinilor.

 

Un important lucru de retinut daca ti se pare ca ceva nu e inregula si in cazul in care nu stii ce e sa o duci in service si cu prima ocazie sa remediezi problema deoarece aproape toate se leaga in lant am patito cu motorul nu lam dus la tim si am ajuns la un consum de 11% deci oricine incercati sa o intretineti altfel pe viitor veti avea probleme cu ea de doua ori mai scumpe.

 

pe baza de viteza nu stiu ce sa va zic e chiar foarte buna eu am motor de 1.6 cm si am reusit sa intrec un audi A4 cu schimbarea vitezei la 5.500 turatii :D

 

siguranta este rezistenta am vazut unul in shrot acident frontal +propulsata in are si sa rostogolit de 2 ori la 120km/h si arata motorul pe aproape jumatate praf si la caroserie doar sifonata deci daca porti centura vei fi in siguranta eu unu leam schimbat pentru ca nu mi se pareau sigure pentru genul meu de condus dar fiecare cum doreste

 

PRINTRE CELE MAI EFTINE PIESE DAWOO SUNT PERSOANE AMABINE SI MEREU LA DISPOZITIE APEL CU TARIF NORMAL ITI SPUN TOT CE DORESTI SA STII DACA NU GASESTI PE SITE ...

Edited by tolin
Reclama nemascata

Share this post


Link to post

Am citit de 10x mesajul de mai sus si inafara link-ului n-am inteles ceva din el. Dar, acum, eu nu sunt un bun exemplu.

Share this post


Link to post

Tolin, perfect de acord cu tine =))

@Silviu: Foarte frumoasa masinuta, sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...