Jump to content
Sign in to follow this  
zack

Kalos Vs: Renault Clio, Skoda Fabia, Fiat Albea

Ce aţi alege:  

95 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

m-am cam decis! in 3-4 saptamani o sa ma duc sa imi iau un kalos :lavolan: multumesc pentru pareri,etc :o fftopic:

Share this post


Link to post

bravo...si eu am votat kalos.

fabia e o porcarie.

renault nu...mai bine logan.

fiat...e o mare ciudatenie.

Share this post


Link to post

Toate pana vezi un Clio (normal, nu Symbol) si te prinzi ca e facut din nustiuce fibra! N-are nici o legatura cu tabla. Se farama ca sticla la impact.

 

Multa lume spune ca Fabia isi face banii chit ca sunt cam multi. Iar povestea cu accesoriile scumpe e cam standard acum. Grupul VW o face la toate modelele. Pe de o parte e ok ca masina iti vine perfect configurata din fabrica si nu-si mai baga diversi mesterica scoverga in masina ta. Pe de alta parte pretul nu este deloc ala care tzi-l flutura ei prin ziare si pe la TV... Sa nu uit: Fabia numai pe motorina...

 

Daca vrei accesorii multe coreenele sunt alegerea potrivita... Mai arunca o privire la Hyundai Accent. Parerea mea: masina relativ OK, pacat ca o vinde Domnu' Tziriac! :(

Share this post


Link to post

Ce fibra? Te referi la aripile din plastic? Nu au nici o treaba, e mai bine ca sunt asa. Nu il ele sta supravietuirea in caz de impact.

Share this post


Link to post

daca te referi la aripile din fata,care sunt din fibra de...sticla(parca), sunt facute din fibra deoarece in cazul uni impact sa se poate deschide usile... :thumbl:

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu sunt din plastic ceva mai elastic. Erau laudate intr-o revista pt cca in oras daca o atingi se indoaie si revin la loc fara sa fie nevoie de reparatii sau vopsire. :-?

Share this post


Link to post

Pai da, asta e marele lor avantaj.

Share this post


Link to post

oameni buni...nu se compara nici kalos nici clio cu fabia..degeaba o criticati e cea mai buna din cele trei...foarte fiabila...consum foarte bun...calitate net superioara...dar asta e parerea mea...

Share this post


Link to post
...foarte fiabila...consum foarte bun...calitate net superioara...dar asta e parerea mea...

Pret la aceleasi optiuni cu o masina coreana de peste 13.000 de eur...Motorizare de baza(benzina1.2 54/64cp si diesel 1.9 SDI 64cp la o greutate de peste 1T) slabe(ca si performante si tehnologie)...Sa nu mai discutam de versiunea Junior care e oribila cu spoilere negre si dotare canci(versiune de baza la fel de cheala ca Matizul E)si motor care ii imprima performante de...camion :) ) ... :-?

Share this post


Link to post

fabia...in special aia sedan...mi se pare tare uratica...cel putin spatele lasa de dorit :) ) mai costa si o gramada de bani...

Edited by zack

Share this post


Link to post

da mah fratilor...vrei masina buna dai si un ban in plus...asta este...diferenta de pret intre fabia si celelalte reprezinta calitatea...pe care nu o gasesti nici la kalos nici la clio! Acum nu zic ca Clio sau Kalos sunt varza insa eu cred ca sunt inferioare Skodei.

Iar ca design..eu zic ca o Fabia Sedan 2005 cu niste jante frumusele arata bine..incomparabil de bine fata de clio...

Share this post


Link to post

nush...dar eu zic ca nu putem compara VW(de care apartine scoda) cu chevroletu\daewoo care apartine de GM

Share this post


Link to post

daca privesti strict din spate, skoda fabia sedan mi se pare oribila, chiar si in comparatie cu clio, mai ales ca cel din urma a primit semnalizatoare albe. in momentul in care s-a facut trecerea de la hb la sedan, in ambele cazuri expuse mai sus, designerii nu prea si-au facut simtita prezenta.

Share this post


Link to post

Pai asta..vroiam sa zic si eu :thumbl:

Share this post


Link to post

ori nu ti-ai expus foarte bine parerea mai sus, ori nu ai inteles ce am zis eu. mai citeste inca o data. (ca lamurire, la clio profilul lateral e prost din cauza cocoasei - la fabia spatele este JALNIC iar profilul lateral este oribil dar nu mai rau ca la clio)

 

PS: de gustibus.

Share this post


Link to post
da mah fratilor...vrei masina buna dai si un ban in plus...asta este...

Daca as avea 13.000 de Euro nu mi-as lua nici sa ma omori o Skoda cu optiuni din saracacioase si design facut de ingineri(nu de designeri :P ). Mi-as lua un Passatel/Mercedesut A de prin 2002 :X sau as mai pune 4000 si as lua o Alfa 147/ Renault Megane 2 full 1.6 benzina. :) >- . Ideea e ca nu prea isi merita banii. La 15.500DDP iti iei R Megane 2 Hatch 1.5 DCi cu optiuni frumusele :-W .

Share this post


Link to post

nu exista motor in 3 cilindri la fabia..

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Nu mai posta consecutiv. Foloseste EDIT.

 

Te referi cumva la motorul de 1,2 (parca asta are 3 cilindri)?

Caci la 1,4 pretul se modifica semnificativ.

Share this post


Link to post

mah...io masina la mana a 2-ua nu-mi mai trebuie...orice ar fi...mertzan...erc dupa 3-4 ani tot papa bani...si o piesa de mertzan ma seaca...tot masina noua imi iau daca e...macar am garantie... :lavolan:

Share this post


Link to post

Domnilor pe la 13.000 DDP incep Bora, Megane 2, Citroen C4, Peugeot 307, Leon, ... nu mai vorbim de Fabia. Nici de Kalos intr-ucat exista Lacetti. Deci... masina e cam scumpa... Cred ca asta au vrut sa spuna multi.

 

Pe de alta parte nu faceti greseli: VW nu este Audi, nici Skoda nu e Passat, nici Dacia nu e Renault... etc...

Share this post


Link to post

pe la 13 000 incepe pretul cip la masinile mentionate...si crede-ma Skoda nu se prea deosebeste calitativ de VW..din propria experienta vorbesc

Share this post


Link to post

pai ai zis bine pret CIP...de la pret DDP la pret CIP e cale lunga...mai ales la cele care nu sunt facute in europa...

Share this post


Link to post

Eu deja am ales , dupa cum s-a vazut !Kalos full care parerea mea e peste ceea ce este mentionat in acest topic !

Bafta

PS Cred ca la toamna o sa faca si tata pasul adica sa-si vanda cieloul din 1998 care are 37.000 km pe bune (tinut numai in garaj) si sa-si ia un Kalos!

Share this post


Link to post

Nu prea se potriveste sa spuneti ca X merita mai mult deoarece Y costa mai mult la aceleasi dotari , deoarece in acest topic nu scrie decat VS (si nu care MERITA mai mult). Asa ca sa mergem pe principiul masinii mai superioare (se poate alege orice motorizare de la oricare din aceste modele precizate :> ).

Albea iese din cursa de la inceput din cauza fiabilitatii slabe si a service-ului. Clio are avantajul motorului dCi de 80 cai , insa Kalos este o masina mai bine pusa la punct. Invingatoarea este clar Fabia 1.9 TDi-PD 101 cai / sau MPI-ul de 115 cai ! :lavolan:

Share this post


Link to post

Right, cum sa nu. Ajungand la un pret pe care il platesti pentru 2 Loganuri ca al tau. =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...