Jump to content
Sign in to follow this  
retro

Problema Litrometru Lacetti

Recommended Posts

salut , am un lacetti 1.6 benzina (cred ca asta e mai putin important) si am aceasta problema de cand am masina , sa va dau un exemplu , fac plinul la benzinarie , acul nu mi se duce pana la capat , ci ajunge pe la 3/4 din rezervor si ramane acolo , iar dupa in timpul drumului scade foarte repede , de-mi ajunge aproape de rosu , iar daca ma duc sa fac iar plinu mai mult de 15-20 de litri nu pot sa alimentez..aveti vreo idee de la ce ar putea fi ? schimbat plutitor ? sonda litrometrica ? astept rasp , thx

Share this post


Link to post

Au fost niste probleme cu sonda la Kalos/Aveo. Se schimba cu pompa cu tot, numai ca pare ca ti s-a dus garantia.

Share this post


Link to post

Ai idee cam pe la ce bani se invarte toata treaba asta ?

Share this post


Link to post

Vrei sa sun eu pentru tine la un dealer Chevrolet, sa intreb cam cat ar costa ? Hai ca nu e asa greu...

Β 

Radacini Motors β€’ Bucureşti: Bd. Timisoara nr. 18 Sector 6; β€’ Calea Vitan nr. 112, Sector 3 Bucureşti (021)413.81.82

Share this post


Link to post

Ia legatura cu Lao!

Share this post


Link to post

Mersi de sfat , am vorbit cu el , iar el spune ca e nevoie doar de sonda , fara pompa , pe cand tu spui exact opusul :) pana la urma cum e ?

P.S. TBird , daca tii neaparat sa suni , nu m-ar deranja , ideea e ca nu stiam exact care e buba , lasa carcoteala`

Share this post


Link to post

Am spus doar ca la Kalos se inlocuia pompa cu totul. Asta pe garantie. Daca ti s-a terminat garantia, evident ca vei gauta solutia de minima rezistenta. Daca Lao zice ca se gaseste doar sonda, ia-0. Daca vrei sa platesti de 2-5 ori mai mult, vorbeste la un service.

Share this post


Link to post

Retro, cred ca omul ti-a dat adresa si nr de tel tocami sa suni tu si sa iti faci o programare sau macar sa intrebi un pret. De asta ti-a si dat nr din Buc.

Share this post


Link to post

Eu am kalos,dar postez aici o experienta e mea cu sonda litrometica.Timp de cateva luni cand alimentam cu ~20 L, initial acul urca putin peste jumatatea gradatiei,apoi vizibil in cativa km cobora vertiginos,astefel dupa 50 km acul cobora sub limita minima a gradatiei si acolo ramanea.Desigur am facut in conditiile astea peste 150 km pana s-a aprins becul de benzina(bine macar ca el merge corect).In perioada asta de cateva luni am alimentat cu benzina lukoil (95/98)....din intamplare mi se aprinsese becul de benzina(eram deja resemnat ca trebuie mers si schimbata sonda) si nevand un lukoil in imediata apropiere am alimentat cu un efix de la Rompetrol ~ 16 L,acul s-a dus pana aproape de gradatia de mijloc si culmea ca nu a mai picat . Nedumerit am alimentat iar de la Lukoil si iar acul a inceput sa danseze...ca sa nu mor prost...dupa ce am terminat benzina am pus de data asta benzina 95 de la MOL,iar acul a stat cuminte la locul lui.

Β 

Concluzie..sonda nu are nimic,benzina e devina...poate fara sa vrem avem pus pe masina un detector de benzina proasta :D

Β 

P.S mai era un topic tocmai despre problema asta la kalos,care a fost inchis...de aceea am postat aici

Edited by entaro79

Share this post


Link to post

nu cred ca benzina este problema , inseamna ca toata lumea cu alte marci de masina ar trebui sa aiba aceasta problema , nu numai daewoo/chevrolet .. cred ca totusi voi schimba sonda , iar daca in continuare face figuri cu ea schimbata , atunci este foarte dubios .. :D

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior

Share this post


Link to post

Daca zici ca ai problema de cand ai masina ar fi fost bine sa fi mers in service cat mai aveai garantie la ea, asa...sper sa nu te coste chiar asa de mult, mai ales ca vrei sa o vinzi.

Share this post


Link to post

Stii , in bucuresti nu a fost un mare disconfort , mai ales la ce consumuri scot in aglomeratia bine-cunoscuta de toti , dar cand plec la un drum mai lung e destul de neplacut , mai ales cand fac plinu si nu se duce acul pana la capat iar dupa 150-200 de km sa-mi ajunga aproape de minim.. o sa ajung sa fiu mai atent la benzinarii decat la drum :) )

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nici cu una noua (sonda benzina )nu e mare scofala .Mie mi`au schimbat`o ,si sincer nici cu asta nu-mi place .Din ciclul ,asa o fii toate =))

Share this post


Link to post

Si atunci care sa fie problema , mai fratilor ? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...