Jump to content
Sign in to follow this  
Ramiro Matei

Stergatoare Parbriz Inghetate

Recommended Posts

praful e un magnet pentru vaselina ...

Adica invers, nu? Ma rog, am prins ideea, ai perfecta dreptate!

Cu timpul s-ar putea ca suportii cei mici sa nu se mai poata misca in suportul cel mare din cauza mizeriei.

Totusi, iarna nu-i asa mult praf, iar vara as putea sa le spal. :-?

Share this post


Link to post

Nfs, la Tineretului le-am desprins eu, au inghetzat in 1 km? :shock:

Share this post


Link to post

Ei draci, era o figura de stil... ce, crezi ca geamu puteam sa-l deschid? :)

Share this post


Link to post

Cea mai sigura metoda este sa-ti cumperi un spray pt dezghetat geamuri. Eu am cumparat de la Shell, 95 k(300 ml) Rally de Icer facut de Johnson. Sunt foarte multumit de el, se dezgheata lamelele in 2-3 minute. Il mai folosesc cu succes la usi, geamuri si tot ce mai ingheata. Iar in spalator solutie bleumarin din Carrefoure la 5 l.

Share this post


Link to post
Adica invers, nu? Ma rog, am prins ideea, ai perfecta dreptate!

Totusi, iarna nu-i asa mult praf, iar vara as putea sa le spal.  :-?

am gresit, sorry :-W oricum ambele au tendinta de a se lipi :mda:

Iarna nu-i praf, dar e noroi; vara oricum nu mai ai probleme.

Share this post


Link to post

Am vazut astazi o rezolvare la problema inghetarii stergatoarelor pe parbriz la un Subaru Forester, care parcase linga mine in timp ce-mi asteptam nevasta :mda: .

Japonezii astia mici de la Subaru au instalat pe parbriz, exact sub zona in care se odihnesc stergatoare, un cablaj din ala cum avem noi la luneta, intins pe o latime cam de trei centimetri.

Pe vremea lui Ceasca se gasea cablaj din asta pe la magazinele auto (era ca o banda argintie, de vreo 2 mm latime, care se lipea de geam). Cred ca s-ar putea face destul de usor, dar ar strica din frumusetea parbrizului la Maty-))).

Share this post


Link to post

Hi hi am asa ceva pt luneta de la trabantul lui bunicu'. E o folie cu fire prin ea si niste nituri parca la capete pe care o poti lipi pe luneta (sau altceva) lecga la ceva curent etc. Doar ca e cam mare.

Share this post


Link to post

He he. Le stiu. Sunt niste fire bagate intr-o punga si parca vezi drumul in ceata cind te uiti in retrovizoarea centrala.

Astea de care zic eu erau altfel. Era un conductor argintiu lipit de o banda de scoci. Lipeai scociul pe geam, apasai frumusel cu unghia pe banda aia argintie, dupa care dezlipeai scociul. Banda raminea pe luneta. La marginile lunetei se lipeau mici bucatele de cauciuc, care aveau si o banda metalica peste ele. Acolo se faceau conexiunile. Aratau OK, dar cu timpul (umezeala, etc). se cam dezlipea de pe geam conductorul. Daca tin bine minte erau rusesti.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...