Jump to content
Sign in to follow this  
kpuxxl

Axa Cu Came Y14 Matiz Euro 2 An 2000 1000cm3

Recommended Posts

Buna seara.Am si eu un matiz e2 2000 caruia i-am facut motoru' anu curent.Am schimbat:pistoane,segmenti,pompa apa,pompa ulei,supape,axe supape,tacheti,distributie.Cand a trebuit sa schimb si axa cu came,am avut marea surpriza sa constat ca pe dansa scrie Y14(stantat) .Am fost in toate depozitele si peste tot am dat comanda si nu au Y14.Am fost intrunul din depozite si am avut alte 3 axe in mana comparandule cu a mea am obsevat ca diferea lagarele care la Y14 este mult mai mare in grosime si diametru.Mecanicul a zis ca e pos ca motorul sa fie unu noroc din cere 5 sau 10 din Romania sau probabil masina a fost importata.

Ce pot face sa schimb axa sau chiuloasa cu totu.

Share this post


Link to post

Pai masina a fost cumparata de la dealer sau de unde? Chiulasa o gasesti la dezmembrari dar trebuie vazut sa nu fie alte cote. Era diferenta mare de dimensiuni? Pune o poza cu axa ta!

Share this post


Link to post

Dar axa cu came de spark cu motor de 1l nu se potriveste?

Share this post


Link to post

nu stiu daca se potriveste sau nu,doar ca ma gandeam sa cumpar o chiuloasa de 0,8 cu tot cu axa.

Curios as fi sa stiu ce dimensiuni au pistoanele de 0,8 si respectiv 1l.

Share this post


Link to post
Dar axa cu came de spark cu motor de 1l nu se potriveste?

Ala are 4 pistoane.

Share this post


Link to post

...

 

cel de matiz de 1l are tot 3 pistoane dar alte diametre...si masina a fost luata acu 2 ani sh.

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior !

Share this post


Link to post

Cam saracie la dezmembrari, si nu stiu daca se dezmembreaza si motoarele.

Dar ce zici ca a patit axul cu came original ?

Share this post


Link to post

...

 

are uzura la 2 came...mersu fara ulei cred ca spune tot..plus ca bate ...a capatat si in lagare uzura.... :(

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior !

Share this post


Link to post

Pacat, vezi insa ca lagarele sunt pe chiulasa, sa nu fie si ele largite.

Share this post


Link to post

Axa Cu Came Y14 Matiz Euro 2 An 2000 1000cm3

 

Au existat motoare Daewoo de 1l in 3 cilindrii? Eu nu inteleg nimic. Masina celui care a deschis topicul nu are motor de 1000cmc? Nu este in 4 cilindrii daca are motor de 1000cmc?

Share this post


Link to post
Pacat, vezi insa ca lagarele sunt pe chiulasa, sa nu fie si ele largite.

 

pai tocmai asta e...sunt largite si lagarele din chiuloasa si de aici apare si bataia la cald ..la rece dar sunt putine vibratii dar nu bate deloc apoi odata cu cresterea in temperatura se si dilata si ..evident restul problemelor.

Share this post


Link to post
...

 

cel de matiz de 1l are tot 3 pistoane dar alte diametre...si masina a fost luata acu 2 ani sh.

Prietene, esti sigur ca tu ai motor de 1l ???? Daewoo Matiz 2 are motor de 1l cu 4 pistoane, ca m-am zapacit si eu de tot initial. In Romania nici nu s-au produs motoare de 1l, iar daca l-ai fi adus de afara acu 2 ani ar fi trebuit sa aiba minim Euro3, dar tu zici ca are euro2 ... Asa ca intai hotaraste-te ca masina ai si dupa aia cere-ne sa ne batem capul.

 

Stiu ca motoarele de Matiz veneau gata asamblate la fabrica din Craiova. In special s-au asamblat motoare cu piese produse de DELPHI, dar s-au adus si motoare (mai putine) asamblate cu piese MANDO. Pentru motoarele MANDO nu se gasesc piese de schimb.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nel febbraio 2003 arriva un «1000» 4 cilindri da 62 CV.

The Matiz was launched with 0.8 L 3-cylinder engine, however with the 2001 year a 1.0 L 4-cylinder was added.

Motore SOHC 8 valvole

Motore benzina monoalbero a camme in testa

Iniezione elettronica multipoint - 2 valvole per cilindro

Cilindrata 995 4 cilindri in linea

Alesaggio 68,5 mm - Corsa 67,5 mm

Rapporto di compressione 9,3

Potenza massima 46,5 kW (63 CV) a 5.400 giri/min

Coppia massima 87,3 N/m a 4.200 giri/min

Velocità (km/h) 156

0-100 km/h (s) 14,1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...