Jump to content
Sign in to follow this  
crystygye

Daewoo Tico Sl <-> Crysty Gye

Recommended Posts

Hello!

Sunt mai nou pe aicea.Sa imi prezint si eu noua masina:

 

Tico SL:

-An 2000

-Revizii facute la 5000km, am luat-o de la primul propietar, ingrijita foarte bine.

-Km 170.000 mii aprox, dar masina merge perfect fara probleme.

-Culoare alb casablanca.

 

Ce am facut la ea de cand am luat-o (totul e facut de mana mea si a lui taicamiu)

-schimbat stergatoare

-schimb ulei, buson baie ulei, filtru ulei, bujii, filtru aer, filtru benzina (nu prea am dat de el, dar nici nu am avut mult timp.trebuie sa il schimb si pe el)

-schimb cauciucuri: 4 bucati falken 155/70/r12, allseason -> schimbate, echilibrate, etc in service

-scos farul stanga, spalat, schimbat halogen si pus silion cu o crapatura mare (facea condens)

-demontat fosta alarma stricata + montat alarma noua carscop

-montat inchidere centralizata pe usile din fata

-schimbat casetofonul cu radio tank, cu un mp3player eurotec, provizoriu, pana cumpar toate sculele audio.

 

Ce urmeaza de facut:

-de scos cu smirghel micile puncte de rugina (vreo 5-6 in unele colturi ale usilor, + 1-2 capota) -> e doar la suprafata dar daca nu am grija de ea...stiti ce urmeaza

-cu flexul si cu peria de sarma pe flex, dat pe pragul de la sofer (fostul propietar a scapat masina de pe cric si a busit pragul putin), sa scot rugina mica, vopseaua, si dat cu grund si vopsea.nu voi repera pragul ca am inteles ca va trebui sa fie pus aparatul de sudura pe ea, si prefer sa o las asa.

-ulei+vaselina in praguri,usi, etc

-curatat interiorul usilor si vopsit partea interioara (pe care sta fata de usa.partea care nu se va vedea)

-montat sistem audio complet (mp3player,difuzoare fata,twetere,amplificator boxe,subwoofer,amplficator subwoofer,baterie,cabluri,etc.)

-cumparat si montat paravanturi (astept niste magazine din bucuresti de unde pot cumpara si eu si la ce pret.daca se poate.multumesc)

-cautat un dop pentru "gura" unde se toarna apa si solutie de parbriz..nu e dopul acolo

 

In mare cam asta e cu masina mea.Se prezinta bine, tapiteria in perfecta stare.Extrem de multumit de ea.Are dotari pe care dacia nu le avea + confort.Extrem de multumit de ea inca o data.

 

Poze cu masina din primele 2-3 zile de cand am cumparat-o (asa arata cand am luat-o.fara cauciucurile cumparate, abtipildele care sunt scoate de pe ea,etc)

img00527573659gc0.jpg

img00537612283hp3.jpg

img00547646650el5.jpg

img00557673958or8.jpg

img00567705448hs8.jpg

img00577778404hb1.jpg

img00597833435fz4.jpg

img00607853300ov5.jpg

 

O poza cu masina dupa inmatriculare (a durat 1 luna pana mi-a adus fostul propietar fisa de inmatriculata facuta):

dscf54596814259bo1.jpg

 

 

Asta seara am achizionat partea de bass pentru masina (monstrii mei :) ) ):

Partea de bass:

1.Amplificator Magnat Rx Mono:

1 ohm: 1 x 800W RMS (1 x 2000W max)

 

img01055887234ue7.jpg

img01065999267oj7.jpg

img01076037046eq0.jpg

img01096097613ji6.jpg

img01106147784mm1.jpg

img01116168444io5.jpg

 

2.Subwoofer Ground Zero Radioactive GZRW 30SPL

putere RMS: 1000W

 

img00995627853uq8.jpg

img01005686025ys0.jpg

img01015705411vj5.jpg

img01025778272mx2.jpg

img01035795687en0.jpg

img01045866770rr6.jpg

 

 

3.Kit cabluri Ground Zero GZPK 50

-50mm2

-siguranta 300A

 

img00945496790lr8.jpg

img00975557271mc8.jpg

img00985577107ev6.jpg

 

Ce ramane de facut pentru a pune in aplicare partea de bass:

-montata a 2 baterie in portbagaj

-facut incinta care va sta pe bancheta din spate (prea mare)

-cabluri, nebunii

-cumparat si montat mp3player

 

Voi mai updata topicul cu noutati :P Montaje, poze, etc nebunii :D

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

O sa si antifonez si insonorizez.Va trebui sa invat ca nu stiu sa fac, dar deocamdata trebuie sa bag a 2 baterie in spate si montarea partii de bass. Iar in primul si primul rand trebuie sa fac incinta...si dureaza, iar la cum se prezinta vremea...voi lucra greu.

Subwooferul din cauza ca are incinta prea mare va sta pe bancheta din spate legata serios cu bretele de bancheta.

Va trebui sa fac usile neaparat ca o sa pun boxe de 16.5cm DLS amplificate.

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Astazi am comandat si restul de componente:

 

1.Mp3player Alpine ida-x200

-3 perechi de preout-uri

-stick usb

 

img01158884905qb4.jpg

img01168917595bh4.jpg

 

2.Incinta subwoofer Ground Zero GZRW 30SPL

-facuta de producator (ground zero) special pentru acest difuzor

-bass reflex, material din acela in interior, mufa exterior + cabluri ptr sub,mochetata

-greutate 50kg cred :) ) nu glumesc

 

img01128778963ev2.jpg

img01138801553vk2.jpg

img01148830725az9.jpg

 

3.Difuzoare sistem DLS Classic C6A:

-4 filtre

-2 twetere

-2 boxe 16.5cm diametru

 

img01219105227cj9.jpg

img01229192127xc9.jpg

img01239281158co7.jpg

img01249336935ox2.jpg

img01259360492bs0.jpg

 

4.Amplificator boxelor de mai sus In Phase IPA601 (nu mai era pe stoc GZ):

-4 ohmi, stereo: 2 x 75W RMS

-lucruri bune in special la amplificatoare (firma in phase)

 

img01178947521bz3.jpg

img01188967432tr4.jpg

img01199005943vi6.jpg

img01209025485wq2.jpg

 

Poze cu toate componentele (prin camera...scuza-ti dezastrul):

img01269378568rz1.jpg

img01279484341gl1.jpg

img01289656866rk7.jpg

 

 

Acum urmeaza sa incep munca.Pentru inceput trebuei cumparate intrerupatoare pentru statii,borne baterii,mufa iso,cablu difuzoare (cred ca voi folosi pe cele din kitul GZ),papuci mufa iso, usb stick 4 gb,etc...

Si incet incet voi incepe montarea.Cred ca partea grea de munca o sa fie montatul difuzoarelor pe usi (trebuie sa fac usile custom).Subul va sta pe bancheta din spate legat de bancheta ca de draqul,amplificatoarele in portbagaj cu bateria,intrerupatoare statii si remote control de la magnat in bord cu mp3playerul bineinteles, si mufa usb ptr stick scoasa ca buton in bord...

O sa urmeze antifonat si insonorizat usile dar asta in ianuarie-februarie, si cumparat baterie deepcycle si un condesator probabil...Asta in ianuarie februarie, daca totul merge ok.

Share this post


Link to post

Faina discoteca. Dar masina, masina unde este?

Share this post


Link to post

Masina este si merge normala asa cum este ea cumparata.Maine fac cumparaturi (mufe nebunii) si sa speram ca maine reusesc sa scot toate difuzoarele vechi, firele lor, si mp3playerul.

Dupa asta voi monta mp3playerul nou (va trebui sa duc fir de + si fir de - separat direct de la baterie pentru mp3player).Voi trage firul de 50mm2 de la bateria de la motor la bateria din portbagaj...

Bag bateria in portbagaj, leg + si - (trebuie sa caut o masa buna) la ea si montez bornele, iar daca vine taicamiu de la munca mai devreme, imi va taia cu fierastrau sau ceva bornele vechi de la motor si imi va pune pe cele noi.

Daca as reusi sa fac maine cele spuse mai sus, poimaine ar trebui sa fie montate amplificatorul si subul pe masina si legate la mp3player.Dar subul va sta in casa pana voi gasi ceva serios sa il leg de bancheta ca sa nu fuga hoti prea usor cu el in caz de furt si pentru singuranta mea.

 

De acum in colo pozele vor fi pe masina facute in timpul montajului , aratat dupa montaj...etc

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Peste2 :D

 

Eu sugerez sa te gandesti serios sa il prinzi de caroserie. E prea mare valoarea si nici casco nu poti sa faci :|

Share this post


Link to post

Eu cred ca te ajunge mai mult muzica decat masina!

Oricum, imi place ce i-ai luat, o sa se auda fain in ea. Cam puternica muzica, dar nu e obligatoriu sa fie dat potentiometrul la maxim.

Km multi fara probleme si toate cele bune!

Share this post


Link to post

O sa vad cu prinderea...trebuie gandita bine.Ar fi si o optiunea de caroserie dar vreau sa pastrez bancheta neaparat.

Pe masina am dat 55 de mil si pe sistem deocamdat 32...Dar mai mult ca sigur mai e de bagat...baterie deep cycle, antifonat,insonorizat...Vedem pe parcurs :P

Share this post


Link to post

La banii astia luai un matiz bun cu doar cateva zeci de mii de km si puneai de cateva sute de lei un player si niste boxe decente si nu tremurai ca iti fura bassul :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente.

P.S. Sa nu te impinga pacatul sa dai muzica vreodata la maxim ca mai mult ca sigur o sa ramai fara parul din ceafa mai ales daca montezi subul pe bancheta din spate. :)

Share this post


Link to post

Stii cum e...si daca nu mancam 2 luni imi luam ferrari.Nu sunt fan masini,iar tico e o masina perfecta pentru mine in special pentru Bucurestiu asta.Sunt fan audio, in special bass.

Si nu tremur ca imi fura bassul dar daca fac o treaba, de ce sa nu o fac bine?

---------

KumKum daca tu crezi ca nu voi da la maxim te inseli =)) Am ascultat la cineva care avea sub de 1500W in spate si era marfa de tot :) )

Share this post


Link to post

Marfa, marfa. Fereasca D-zeu ca atunci cand asculti tu muzica la maxim sa nu auzi vreo sirena de ambulanta sau pompieri, sa vezi atunci ce distractie o sa fie.

Share this post


Link to post
... Fereasca D-zeu ca atunci cand asculti tu muzica la maxim sa nu auzi vreo sirena de ambulanta sau pompieri ...

Stai, urmeaza folia pe geamuri ... daca nu le aude, nici n-o sa le vada.

Share this post


Link to post

Muzica tare nu ascult cand conduc (in bucuresti), chiar dau incet muzica,sub un sfert.Mai dau cand sunt blocat in trafic, dar mai rar.Nu sunt sofer profesionist, am carnet de dabia 1 an jumate; in trafic prefer sa fiu atent mereu la tot ce se intampla.

Eu folosesc muzica si in alte scopuri.Mai fac cu baieti, break dance la palatul copiilor, iar acolo merge foarte bine o muzica de la masina.

Share this post


Link to post

Văleu > :) Bravo, să te bucuri de achiziţie şi de investiţii.

Nu uita, totuşi, şi partea "mecanică"... direcţie, frâne -lichid, plăcuţe-, suspensie etc. :)

Share this post


Link to post

Si eu am boala pe muzica dar ce vrei tu sa faci e masina de trezit un cartier intreg. :thumbl: Nu stiu daca o sa-ti mai stea geamurile pe macarale si nici nu vreau sa ma gandesc ce bagai intr-un portbagaj ca al meu.

Share this post


Link to post

@emil - neeee... ce-i trebuie accesorii d-astea - cat timp tuna bassul > :)

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Baieti, rilex! Lasati baiatul sa se bucure! Eu sunt curios de descrierea amanuntita a procedurilor de montaj, dupa cum a promis.

 

Tico SL:

-An 2000

-Revizii facute la 5000km, am luat-o de la primul propietar, ingrijita foarte bine.

 

 

Ce am facut la ea de cand am luat-o (totul e facut de mana mea si a lui taicamiu)

-schimbat stergatoare

-schimb ulei, buson baie ulei, filtru ulei, bujii, filtru aer, filtru benzina (nu prea am dat de el, dar nici nu am avut mult timp.trebuie sa il schimb si pe el)

-schimb cauciucuri: 4 bucati falken 155/70/r12, allseason -> schimbate, echilibrate, etc in service

-scos farul stanga, spalat, schimbat halogen si pus silion cu o crapatura mare (facea condens)

-demontat fosta alarma stricata + montat alarma noua carscop

-montat inchidere centralizata pe usile din fata

-schimbat casetofonul cu radio tank, cu un mp3player eurotec, provizoriu, pana cumpar toate sculele audio.

 

Ce urmeaza de facut:

-de scos cu smirghel micile puncte de rugina (vreo 5-6 in unele colturi ale usilor, + 1-2 capota) -> e doar la suprafata dar daca nu am grija de ea...stiti ce urmeaza

-cu flexul si cu peria de sarma pe flex, dat pe pragul de la sofer (fostul propietar a scapat masina de pe cric si a busit pragul putin), sa scot rugina mica, vopseaua, si dat cu grund si vopsea.nu voi repera pragul ca am inteles ca va trebui sa fie pus aparatul de sudura pe ea, si prefer sa o las asa.

-ulei+vaselina in praguri,usi, etc

-curatat interiorul usilor si vopsit partea interioara (pe care sta fata de usa.partea care nu se va vedea)

-montat sistem audio complet (mp3player,difuzoare fata,twetere,amplificator boxe,subwoofer,amplficator subwoofer,baterie,cabluri,etc.)

-cumparat si montat paravanturi (astept niste magazine din bucuresti de unde pot cumpara si eu si la ce pret.daca se poate.multumesc)

-cautat un dop pentru "gura" unde se toarna apa si solutie de parbriz..nu e dopul acolo

Share this post


Link to post

Pe langa sistemul audio iti mai trebuie si o baterie/acumulator :D

Share this post


Link to post

Pai a spus mai sus ca mai baga ceva baterii in portbagaj.

Eu sunt totusi curios cum o sa se mai miste cu atata greutate permanenta dupa el si care o sa fie consumul...

Share this post


Link to post

Ceva imi spune ca nu o sa conteze.

Share this post


Link to post

Adica cum o sa se miste? Cum se misca si pana acuma.Poate chiar mai bine, din cauza subwooferului , masina va fi impinsa si de el inainte =)) (glumeam).

Oricum, la fel cuma zis steph, nu conta.

Inafara de incinta si o baterie de 64 de amperi, nu e greutate in plus

--------

Acest baiat din bucuresti are 5000w pe tico.4 subwoofere, 3 baterii de tir in portbagaj si una de 75A la motor.Si a prins 130 pe autostrada cu masina.

Tico nu e o masina asa de proasta precum cred uni

74327767oq7.jpg

Share this post


Link to post

Valeeeeeeu ce de baterii b-( :wallbanger: :shock:

Share this post


Link to post
...Tico nu e o masina asa de proasta precum cred uni ...

 

Ai dreptate, nu e.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...