Jump to content
Sign in to follow this  
smailmiami

Cheile Bicazului

Recommended Posts

Trebuie sa plec vineri seara spre Cheile Bicazului dinspre Craiova cu o scurta trecere prin Toplita. Sonymap imi da 3 variante: 1) prin Sibiu, Medias, Targu Mures, Toplita 2) prin Pitesti, Brasov, Miercurea Ciuc, Ghiorghieni, Toplita si 3) o alternativa la prima, dar din Medias o iau prin Sighisoara, Praid, Ghiorghieni, Toplita.

 

Pana in Sibiu si Brasov stiu calitatea drumurilor, dar mai departe habar nu am. Cine stie care este calitatea drumurilor pe aceste rute imi poate da un sfat, ca nu vreau sa imi fac masina praf prin cine stie ce gropane sau sa evit vreun drum in reparatii unde te saturi de semafoare si circulatie pe un singur sens. Thanx.

Share this post


Link to post

Atat pot sa-ti zic de Brasov - M.Ciuc - Gheorghieni. Drumul e ok, doar in orasul M.Ciuc era cam dezastru da am impresia ca l-au refacut. Daca o iei pe aici ai grija ca sunt cateva curbe in localitati nesemnalizate foarte periculoase, era s-o pun in stalp de cateva ori, plus ca mai stau cu radarul noaptea.

 

Daca nu ziceai de Toplita pe parcurs, aproape sigur noaptea ajungeai mai repede la Bicaz prin Bucuresti, chiar daca sunt 120km in plus.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Varianta Sighisoara, Praid, Ghiorghieni, Bicaz e ok, am mers in august pe ruta asta. Este o bucata de la Lacul Rosu la Ghiorghieni (si un pic dupa) mai nasoala, adica are multe denivelari ("plombe" ale asfaltului); apoi urmeaza zone proaspat asfaltate si drumul e excelent (ce poate sa insemne pentru tara noastra). Ghiorghieni - Toplita nu stiu cum e, n-am trecut pe acolo anul asta.

Share this post


Link to post

Praid-Gheorghieni e f bun, in Gheorghieni e cam prost, Gheorghieni Lacul Rosu iarasi e ok (putin denivelat pe cateva portiuni).

Share this post


Link to post

Daca alegi sa vii prin Brasov, mai departe ai 2 optiuni: Brasov-M.Ciuc-Gheorghieni-Cheile Bicazului sau Brasov-Onesti-Bacau-Piatra Neamt-Bicaz-Chei. Cu ~60km in plus pentru a doua varianta, dar in schimb drumuri foarte bune.

Ultima data cand am ajuns in Gheorghieni (in primavara) mi s-a parut zona un dezastru.

Alta varianta cat de cat decenta e Toplita-Bicaz-Bicaz Chei (asta presupune sa cobori Valea Muntelui pe la Coada Lacului).

Share this post


Link to post

Pitesti-Brasov e ok sa nu prinzi zapada necuratata. Facut iarna trecuta.

Praid-Bicaz iar e ok drumul. Facut vara trecuta. Adica pe traseul tau Gheorghieni-Bicaz.

Lacul Rosu-Bicaz facut anul asta e ok.

Cu mici exceptii deobicei prin localitati dar asta e general valabil in Romania =))

Gheorghieni e orasul unde faci offroad dar in rest spre Lacul Rosu-Chei-Bicaz e ok nu speria omul. Daca vrea sa ajunga numai in Bicaz nu se merita ocolit prin Bacau.

E f bun drumul dar ocoleste o carutza.

Daca vrea sa viziteze tara se merita :) si pasul Oituz-Bran (parca asa se cheama) spre Onesti-Bacau e misto de facut dar in vacanta. Si parca e mai lung decit Cheile Bicazului.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Sighisoara-Sovata-Praid-Gheorgheni drumul este OK.

De aici pentru lega Toplita de Cheile Bicazului cred ca varianta cea mai buna este sa mergi Georgheni-Toplita si apoi sa te intorci in Gheorgheni pentru amerge spre Cheile Bicazului.

Exista posibilitatea de a merge Toplita-Borsec-Poiana Largului-Bicaz-Cheile Bicazului, dar nu-ti recomand din doua motive: distanta mult mai mare si drum destul de prost de la Poiana Largului la Bicaz, unde din cauza alunecarilor de pamant sunt denivelari in asfalt ce pot fi foarte periculoase pentru cineva care nu cunoaste drumul.

Drum bun! :lavolan:

Share this post


Link to post

Corect Toplita Gheorghieni-Bicaz nu prin Poiana. Inainte de Poiana e o bucata nasoala cu alunecari si mers numai pe un sens sau denivelari imense si daca mergi "tare" risti sa te duci in peisaj lejer.

Poiana-Bicaz era destul de bun anul trecut dar e mai lung si curbe in prostie.

Share this post


Link to post

Va multumesc mult pentru informatiile date si astept in continuare altele, daca mai aveti ... Plec abia maine seara.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu stiu cat de tarziu pleci seara, dar daca estimezi ca ai ajunge pe bucata Pitesti-Rucar, in caz ca alegi ruta Pitesti-Brasov, inainte de miezul noptii, mai bine alegi altceva. Eu unul nu cunosc un traseu cu mai multe carute si biciclisti rurali.

Share this post


Link to post

Vino prin Nordul Moldovei pe la minastiri. Am fost eu in weekend ; am depasit mai multe carutze decit masini =)) cel putin prin vreo 4 sate era full de carutze si am mers si noaptea sa nu le vezi; oricum mai bine decit camioane ...

Rucar-Bran nu e chiar de speriat mai ales daca mergi noaptea. E ceva mai liber de carutze si camioane cel putin primele nu intra pe contrasens cu viteza in curbe. Eu l-am facut la sfirsitul lui dec 2007 superb toti copacii erau incarcati cu zapada, drumul curatat si uscat, pacat ca eram prea crispat cu volanul in mina - primul meu drum lung de peste 1000km =))

Share this post


Link to post
Va multumesc mult pentru informatiile date si astept in continuare altele, daca mai aveti ... Plec abia maine seara.

Plec pe la 1 noaptea. Intr-adevar, sunt tentat ca la dus, noaptea, sa plec pe Sibiu si din recomandari, inteleg sa merg pe Praid apoi ... Branul il pastrez pentru drumul inapoi, pe lumina ...

Share this post


Link to post
Trebuie sa plec vineri seara spre Cheile Bicazului dinspre Craiova...

Te vad online, te pomenesti ca te-ai razgandit si mergi vinerea viitoare cu noi la Bicaz??!!

Share this post


Link to post

Daca plecam vinerea asta, sansele erau 100% pentru Chei. Cuplul cu care mergeam si care avea o casa de vacanta acolo e posibil sa nu mai poata merge si in cazul asta nu prea as mai bate drumul pana acolo, dar de plecat tot as pleca si ma gandisem la Valea Prahovei, care e nitel mai aproape..

Share this post


Link to post

Rusine ca nu te trece deloc sa te plimbi si sa te distrezi cu "cuplul" DWCC.

Share this post


Link to post

Poate sa imi recomande cineva o vila prin zona ? Una la care ati mai fost.. si a fost ok. Vreau sa ajung saptamana care vine pe la Lacul Rosu si Bicaz...

Share this post


Link to post

As vrea sa ajung si in oras in Neamt, dar sa vedem cum stam cu timpul... ca deobicei in vacanta vrei sa vezi multe dar nu ai timp :( . Daca e timp mi-ar face placere.

Share this post


Link to post
Praid-Gheorghieni e f bun, in Gheorghieni e cam prost, Gheorghieni Lacul Rosu iarasi e ok (putin denivelat pe cateva portiuni).

Imi retrag cuvintele! Drumul Gheorgieni Praid turnat acu vreun an-doi acum e praf pe unele portiuni, Cheile Bicazului sunt bombardate in special in partea dinspre Ardeal iar dincolo de chei pana la Gheorghieni e strada bombardamentului (max 40km/h). Drumuri facute romaneste :-W .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Gheorghieni Praid este 80% decent - dar atentie mare la capcane ... te trezesti in viraj cu cratere sau exfolieri...

 

Gheorghieni Lacul Rosu este I N F E C T ... nu se poate merga cu mai mult de 40 la ora daca tii la masina... insa peisajul merita - la ambele drmuri

 

Impresiile sunt din mai 2009

Share this post


Link to post

Perfect deacord! Sunt bucati de drum recent asfaltate dar in rest multe gropi, petice proaste si griblura nenorocita. Cateva poze...

post-19070-1255434311_thumb.jpg

post-19070-1255434448_thumb.jpg

post-19070-1255434522_thumb.jpg

post-19070-1255434628_thumb.jpg

post-19070-1255434717_thumb.jpg

post-19070-1255434777_thumb.jpg

post-19070-1255434870_thumb.jpg

post-19070-1255435014_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sint nationalist si ma midresc cu asta...ungurii nu fac nimic in tara asta..in afara faptului ca au distrus padurile din ardeal..nimic...dar gura mare au(respect parerile tuturor..dar nu si injuriile)..drumuri libere la toti

Share this post


Link to post

Eu de obicei ajung de la Bacau la Constanta pe ruta Tisita-Tecuci-Braila (bac)- Macin. E cea mai OK ruta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...