Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Baterii İnci Akü

Recommended Posts

Masina nevesti-mii este din 2002. In ianuarie face 6 ani. Acum, si numai acum, bateria originala a inceput sa dea semne de oboseala de cand s-a facut mai frig chiar daca "ochiul" e inca verde. M-am uitat la ea este made in Turkie de firma İnci Akü. Am cautat dar nu prea am gasit in Romania asa ceva. Stiti undeva unde as putea gasi?

Share this post


Link to post

Pai si de ce nu iei alta similara? Vrei musai turceasca?

Share this post


Link to post

N-ai treaba cu turcii!

 

La o baterie sint importante: capacitatea (A/h) si tensiunea de lucru (12V in cazul acesta).

 

Deci aceste valori, capacitatea si tensiunea trebuie sa fie la fel si pentru bateria noua.

 

Deasemenea bateria noua trebuie sa incapa in locul special amenajat al masinii, sa nu aiba dimensiuni mai mari decit bateria veche.

 

Recomand o baterie 'maintenance free'. O marca buna este BOSCH silver.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

ziceam sa iau una similara ca asta si-a dovedit cu prisosinta fiabilitatea, daca nu oricum voi opta pentru ceva maintanence free

Share this post


Link to post
Recomand o baterie 'maintenance free'. O marca buna este BOSCH silver.

Sau Varta. Eu unul n-am avut probleme cu ele. Ma refer la probleme altele decat cele care mi se datoreaza. :)

Share this post


Link to post

Varta am avut din 96 pina anul trecut fix 3 bucati. Una pe Dacie (44Ah) si 2 pe Leganza (55Ah). Desi astea din urma au fost mai mici decit cerintele masinii s-au descurcat mai mult decit onorabil. De Bosch nu pot sa zic de bine, eu unul nu am avut niciodata insa stiu 2 cazuri de persoane la care au murit in mai putin de 1 an. Posibil insa sa fi fost si masinile de vina

Share this post


Link to post

Şi eu tot Varta recomand.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...