Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Cat Timp E Valabila Autorizatia De Reparatie?

Recommended Posts

In urma unui incident minor :lavolan: am fost la pol+casco pe 21 ianuarie. mi-a dat trimitere la autonet :) din pacate, (si) din cauza vremii, nu am putut sa ma duc pana acolo sa-mi fac programare. iar acu, in plus, cred ca-s ocupati pana peste cap si cand o sa reusesc sa ajung pe-acolo o sa ma programeze peste vreo luna :wallbanger: .

 

stie cineva cat timp e valabila "trimiterea" de la casco? sau altfel zis, por sa mai astept pana sa ma duc la service? [-O<

Share this post


Link to post

Parcă treij' de zile ... atât e valabilă constatarea de la poliţie.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

In termen de 30 de zile de la data constatarii trebuie sa-ti repari masina.

Pe urma :wallbanger:

Share this post


Link to post

@Vaxxi & Mecmar: omu si-a facut constatarea la Casco e vb de la constatre pina

la intrea in service

------

IN functie de la agentie la agentie dar e minim 60 zile. E undeva si de o clauza ca in maxim si 2 ani poti sa ceri daunele.

Share this post


Link to post

Dupa constatarea facuta de asigurare ai minim 90 zile pentru efectuarea reparatiei.

Share this post


Link to post

Constarea de la politie posibil sa fie intr-adevar valabila numai 30 zile (banuies ca s-o mai fi schimbat cite ceva - acu citiva ani eu am umblat vreun an cu oltcitu busit si cu dovada de la politie in buzunar).

Din momentul in care agentul constatator de la asigurari iti face constatarea (ce altceva?) am inteles ca poti sa te duci cu masina la reparat in rastimp de 6 luni, da' nu m-am interesat prea tare ca eu oricum m-am dus dupa o saptamana.

 

Daca imi amintesc bine, iti ia dovada de la politie si-ti da alta, cum ca ti-a facut el constatarea.

 

Ovi: vrei sa zici MAXIM 90 zile, nu? :)

Share this post


Link to post

La Tiriac, dupa efectuarea constatarii, si la dispozitie maxim 90 de zile sa bagi masina intr-un service autorizat de ei (nu neaparat cel la care te trimit sau iti fac recomandare), exista o lista din care poti alege.

Share this post


Link to post

Ca sa lamurim:autorizatia de reparatie de la politie nu cred ca are trecuta pe ea vre-o data pana la care sa fie valabila,nu e dovada e autorizatie.

@Nfs:parca mie la Omniasig mi-a zis de 6 luni.

Dar ca sa tragem o concluzie,cred ca 90 zile ai la dispozitie.Asa ca Ticolino pana prin aprilie sa o tot repari.

Share this post


Link to post

merci pt raspunsuri =D> , desi tot nu m-am lamurit. 30,90, sau 180?. sau mai bine 90-60-90? :D . eu stiam ceva de 6 luni, dar mai multi mi-au zis ca autorizatia/dovada de la politie e valabila doar 30 zile. in contractul de la casco nu am gasit nimic.

 

oricum, pt siguranta, am fost azi-dimineata la autonet si mi-am facut programare. spre surprinderea mea, pt luni, 14 feb. ma asteptam la mai mult :) >-

 

apropo, la autonet auzisem ca nu sunt spagari. adica nu se asteapta la nimic ca sa-si faca treaba bine. asa e?

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Nu asteapta nimic, da' daca la sfirsit sari si tu cu ceva, nu cred ca se supara nimeni. Bineinteles, numai daca esti multumit. Tre sa lasi nitel loc de buna ziua... ca mai trec si altii cu autocolant pe acolo!

 

Cum zicea ovidiuc mai sus, autorizatia de la politie nu expira... dovedeste ca nu ai incercat sa-ti repari masina pe naspa si ca politia a luat la cunostintza de accidentul tau. Nu are termen de valabilitate. (Si nu contine nici E-uri, intre noi fie vorba :) )

Share this post


Link to post

Legende ...

Share this post


Link to post
Nu are termen de valabilitate.

 

Are termen de valabilitate, este scris în Codul Rutier (ceva de genul "daunele rezultate în urma unui accident trebuie reparate în maxim 30 de zile"). Practic, şi eu am circulat destul fără să repar (cu autorizaţia la mine), când m-a oprit m-a întrebat de ce n-am reparat-o, "n-am avut timp" şi gata, no problem.

 

Rectificare: scria, în ăsta nou văd că nu se mai precizează un termen de reparaţie (doar că trebuie să-ţi iei autorizaţie de reparare).

Share this post


Link to post
Tre sa lasi nitel loc de buna ziua... ca mai trec si altii cu autocolant pe acolo!

 

'Nteles sefu, sa traiti! :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...