Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Seminte

Recommended Posts

Cu totii suntem obisnuiti din cand in cand sa mai spargem o samanta.

Unii prea des si la scara blocului, alti in casa la meci / film.

A luat nevasta-mea si am certat-o pentru ca eram obisnuit cu ALKA ( alea de iti rup limba de la cata sare au pe ele si dupa care nu mai simti nimic 24 ore ca ti se duc dracu papilele ) seminte "profi "

post-3313-1225056479_thumb.jpg

 

Sunt superbe in sensul ca au mai putina sare decat alka si iti permit astfel sa simti si gustul semintei in sine + ca nu iti nenorocesc limba.

Ma gandesc ca pote va prinde bine pontul , mai ales joi la intalnire.

Share this post


Link to post

Aduci?

Share this post


Link to post
Aduci?

 

Moama cate is.Trec 3 campionate de fotbal si un meci de box pan' le gat :D

Share this post


Link to post

Nu ca as vrea sa fac anti-reclama, insa va spun si eu reteta mea.

 

Ma duc intr-o Simbata (weekend) la Obor (acolo sigur gasesc) si bat toata piata agro-alimentara. Ce-i drept, e cam aglomerat date fiind lucrarile la viitorul probabil Mall (care trebuia terminat de anul trecut :P ) insa las masina la vreo 500 m distanta si nu-i nici o problema. La fata locului se gasesc cel putin 4-5 tarani care vind seminte din recolta proprie, la kilogram. Eu unul prefer semintele negre, celelalte mi se pare ca au coaja cam tare si miezul mic in comparatie cu dimensiunea externa.

 

Cele mai frumoase seminte ajung la cca 7lei/kg, in conditiile in care le puteti testa sa nu fie seci sau rincede sau cu viermi, etc. Cum bine zice Cumnatu pe un alt topic, unde mai puteti verifica marfa inainte sa dati banii pe ea :P ?

 

Acasa nu aveti decit sa le sortati putin de gunoaie (exista, insa la fel se intimpla si cu Alka) si sa le prajiti adaugind exact atita sare cita va place.

 

VA GARANTEZ ca nimic din ce luati din comert nu se apropie nici pe departe de ce veti obtine prin metoda de mai sus. Ia ginditi-va ... exact atita sare cit va place ... prajite exact dupa gustul vostru ... fara intrusi ... ne-rincede ... mmmmmm ... sa curga bera :D .

 

Chiar acum am terminat un castron :P

Share this post


Link to post

Eu stiu o reteta si mai buna decat a ta.. cu seminte de .. godac :D

Share this post


Link to post

Bre, io stau la tara, da' de seminte de godac n-am auzit. Ma iluminezi si pe mine?

Share this post


Link to post

Nu prea urmaresti rubrica "cafenea" :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ba da, dar la noi "godac"= purcel tanar sau "de lapte". Ma rog, difera de la o zona la alta.

Share this post


Link to post
Bre, io stau la tara, da' de seminte de godac n-am auzit. Ma iluminezi si pe mine?

 

Cu blitul sa te iluminez doar =))

 

Carnea de porc mai luciene, ce coada porcului e asa greu de inteles? =D>

Share this post


Link to post

No, va las, ca vad ca deja la voi o venit... Craciunu'. Sper c-ati fo cuminti anul asta, ca de nu, coada de purcel v-aduce Mosu.

Share this post


Link to post

Aoleeeeeeeeeeeeeeeeu, apropo de Craciun, deschid topic acum :P

Share this post


Link to post

Ai pus gand rau godacului? Sa aduc drujba?

Share this post


Link to post
Sper c-ati fo cuminti anul asta, ca de nu, coada de purcel v-aduce Mosu.

 

 

Din asta?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...