Jump to content
Sign in to follow this  
bella

Recomandare Cazare V Prahovei

Recommended Posts

Asa cum probabil se deduce si din titlu, vreau ca luna viitoare sa merg un week-end la munte si mai intereseaza sa merg cat mai la sigur in privinta cazarii. Asadar, va rog pe cei care ati fost de curand sau cunoasteti de la apropiati, sa imi impartasiti si mie recomandarile voastre.

Ma intereseaza in primul rand curatenia, baia in camera si cam atat. Nu tin neaparat sa mananc acolo unde sunt cazat.

 

Ca locatie poate fi oricare statiune de pe V Prahovei...incepand cu Sinaia si pana in Predeal.

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Daca te duci in Sinaia sau esti in trecere pe acolo fa un popas la Taverna Sarbului si mananca niste "porc cu piper" cu "lipie" si salata de sezon si "clatite".

Nimic altceva sa nu iti mai iei ca nu o sa poti sa le mananci !

Preturile sunt aparent mari numai ca tinand cont de cantitatea servita, raportat la cantitatea pe care o primesti intr-un restaurant normal o sa constati ca preturile sunt chiar mici.

"meniul" de mai sus te duce la 40-50 ROn dar te vei simtii ca un rege servit in rai.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Cumante, multumesc. O sa tin minte. :)

Share this post


Link to post

Iti recomand in Predeal motelulurile Casa Ana http://casa-ana.ro/

Eu trag acolo de cateva ori pe an si am fost multumit de serviciile oferite, raportate la pretul de inchiriere.

Spre exemplu, preturile pleaca de la 80 RON pe noapte o dubla la motelul rosu (cel amplasat chiar pe DN1 care si magazin nonstop la parter de unde poti cumpara absolut orice, mai ales daca mergi cu familia) si ajung pe la 100 RON pe noapte la motelul galben care este nou construit si ofera conditii un pic mai bune, fiind si amplasat intr-o zona mai linistita.

Calatorie frumoasa! :)

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

am 2 variante, una in azuga langa partie si una in predeal in spatele postei... da-mi un pm ca nu vreau sa fac reclama... si plus ca nu permite regulamentul...

Share this post


Link to post
fa un popas la Taverna Sarbului si mananca niste "porc cu piper" cu "lipie" si salata de sezon si "clatite".

...

Preturile sunt aparent mari... dar te vei simtii ca un rege servit in rai.

Grumandule :P ... omul intreaba de cazare si tu tot pe mincare o dai. Oricum, confirm si eu meniurile deosebite ale casei si faptul ca preturile sint "aparent mari". Mie chiar mi s-au parut maricele pentru Sinaia, mai am inca doua locuri acolo pe care le frecventez si fata de care Taverna nu ofera nimic in plus decit ... preturi ceva mai mari :) Faza cu regele eu nu am simtit-o chiar asa, am stat o groaza pina ne-a adus meniul si inca o mare groaza (peste 40 min) pina au adus ce am comandat. E drept ca era full, a trebuit sa urcam la etaj.

 

Ultimele dati am poposit in Busteni la o pensiune aflata linga Hotel Alexandros. E chiar in capatul strazii de linga intrarea la hotel. Strada e in panta, e foarte utila daca se descarca bateria peste noapte :D . Nu mai stiu cum se numeste pensiunea, insa imi aduc aminte ca avea cel putin 2 etaje, era noua nouta, conditii super OK (baie, termopane, TV, blacon). In Decembrie anul trecut am fost nevoiti sa dormim cu geamul deschis ... foarte cald. Ultimul pret: 60RON dar sint sigur ca a mai urcat intre timp.

Share this post


Link to post

Eu iti recomand vila Margaritar si Constanta pentru Predeal. Ambele au preturi incepand de la 80 ron pentru o camera dubla. Iar ca un restaurant, iti recomand sa mananci la Hotel Turist tot in predeal, unde un meniu intreg 2 feluri de mancare + desert + o apa te ajunge undeva la 15 RON , mancarea este foarte buna. Este hotel-ul ministerului de interne, si au preturi ca pentru ei :)

Share this post


Link to post

Va multumesc tuturor si astept in continuare sugestii...sa am de unde alege.

Share this post


Link to post

Un loc indicat pt o masa f.buna ,ieftina,servire prompta si f.multa curatenie este restaurantul benzinariei petrom din predeal.

 

un meniu costa cam 15-17 lei/persoana;aici am mancat cea mai buna ciorba de legume.

Share this post


Link to post

Sinaia - cutiul d'argint mananci pana crapi - meniul este fix , si fara limita -50ron/pers si 35parca pentru copii.

Edited by darky

Share this post


Link to post

Sa nu uitam de cazare stimabililor. :lollol:

Edited by bella

Share this post


Link to post

Hotel Constanta - Sinaia in drum spre cota 1400 - 3 * , daca nu gresesc 120/dubla

Mi-am iertat pacatu :)

Share this post


Link to post
Sa nu uitam de cazare stimabililor. :lollol:

Nici acum n-ai plecat, mâncate-ar nenea ? :P

Au trecut doua luni ( 2 LUNI !) de când te chinui sa te urnesti din loc.

Si stai si departe rau de Valea Prahovei... :grumpy:

Share this post


Link to post

Recomand cu caldura hotel Silva din Busteni :) Asta e locul obisnuit de cazare, cand mai ajung si eu la munte... Nu mai ajunsesem de vreo 3-4 ani cred, si acum arata f bine :)

 

LE: Tot 3*. Am fost in seara asta la masa; parca nu mai e restauranul ala care era inainte; nu prea am fost asa multumit de el; in rest e ok: camerele ingrijite, baia curata, nu am gasit in schimb in baie betigase de urechi, net wireless ok, am optat pt. vedere spre oras, se aude usor paraiasul de langa hotel, e mai mult decat ok ca si conditii.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Hotel Margaritar 3* - Poiana Tapului cazare incepand cu 80 ron dubla (eu am dat 130 pe apartament), mancarea ok.

Share this post


Link to post

@Florin: Mai nou, vreau sa plec dupa Revelion. :P

Inca o data multumesc pentru suvenir. :)

Share this post


Link to post

O recomandare pt o noapte (azi spre maine) in Sinaia, de preferinta pe drumul spre cota, cat mai sus?

 

Mi-ar placea chiar la hotelul de la Cota 1400, dar am citit review-uri naspa despre el. Ma rog, o noapte n-as muri, oricum ar fi, demult "visez" sa stau acolo macar o data.

Mai stiu si ca la Stana Regala e un peisaj de sta mâţa-n coada, am gasit pe net o pensiune pe-acolo (Pensiunea Stana Regala), poate stie cineva ceva despre ea?

 

Alte sugestii? Eventual niste linkuri? Da' sa fie din experiente more or less personale... c-asa pe net stiu si eu sa ma uit!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...