Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Stilul De Trai Perfect

Recommended Posts

Am vazut acum ceva timp un documentar de discovery cu o familie de Australieni ( generatia 50-60 ) care sucariti pe mizeria din oras s-au retras la "tara"

Si au inceput sa creasca vite.

Si incet si sigur ( si cu ajutorul statului ) au ajuns sa aiba undeva la 8 membrii ai familiei lucrand la o ditamai ferma de vite in mijlocul desertului.

Documentarul era fimat in 2005-2006 si ei aveau peste 5000 vite sau ceva de genu asta si le aduceau la ferma prin irigarea printr-un put imens a zonei dimprejurul fermei, ele fiind altfel plecate pe campii si supravegheate din elicopter din cand in cand.

Statul i-a ajutat la imprejmuirea unui perimetru imens contra diverselor animale pradatoare precum si le-a pus la dispozitie acel teren intrucat ei prin productia de vite la un moment dat contribuiau la economia nationala.

O sa caut filmuletul sa il atasez.

 

Dupa creierul meu e stilul de viata perfet in care ai familia langa tine si muncesti pentru ziua de maine departe de aglomeratiile urbane si de cretinismul birocratic.

 

Voi, daca ati avea posibilitatea, ce v-ati face cand v-ati face mari ?

 

Cum ziceam si in titlu se exclude varianta in care ati castigat la loto si stati acasa din banii din dobada si nu vaceti decat sa o ardeti prin cubluri si pe la cumparaturi.

 

Deci se subantelege ca trebuie sa munciti. Cum va vedeti viata muncitoare daca v-ati putea alege-o voi ?

Share this post


Link to post

Munca-i pentru negri si tractoare !

Share this post


Link to post
Cum ziceam si in titlu se exclude varianta in care ati castigat la loto si stati acasa din banii din dobada si nu vaceti decat sa o ardeti prin cubluri si pe la cumparaturi.

 

Mormon. Sau poligam. Nu poliglot.

Share this post


Link to post

Pai eu sunt negru si vreau un tractor cu V8 :P

Vreau sa muncesc si sa transpir in stilul de mai sus, nu era usor traiul lor dar erau total independenti de restul lumii cu exceptia faptului ca societatea din jurul lor trebuia sa le consume produsul. SI piata pentru carne va fi intotdeauna.

Cand am vazut reportajul am inebunit, arata perfecta viata lor ( cu MULTA munca inclusa ). Evident dupa opinia mea.

Share this post


Link to post

A mea e perfecta cu munca mai putina =))

Share this post


Link to post

Concret va rog, concret !

Share this post


Link to post

Pai io as vrea sa ma fac popa si sa-mi trag o biserica (Biserica Mea) sa iau banu' de la fazanii creduli.

Share this post


Link to post
Concret va rog, concret !

Ce naiba sa spun concret, daca te simti bine inseamna ca asa e, nu trebuie sa desenezi vreo formula :)

Tu nu ai auzit ce spun femeile? Fericirea e facuta din lucruri simple :D

Share this post


Link to post
Ce naiba sa spun concret

 

Uite cum e exemplul lui @hitman

Share this post


Link to post

Pai eu am vorbit serios, el popa nu ajunge in veci :) )

Share this post


Link to post

Bai ia nu imi poluati topicul cu remarci filozofice :D

Fericirea prin definitie, medical vorbind este o stare extrem de trecatoare dpdv temporal.

Daca vrei, la nivel de minute.

Nu am intrebat ce vreti ca sa fiti fericiti si cum v-ati vedea intr-o fiata perfecta dar realista.

Adica cum va vedeti pe voi si familia voastra traint un stil de viata perfect.

Evident ca nu veti fi mereu fericiti ( vor fi mereu boli, certuri , dificultati samd ) dar dpdv al "meseriei" ce anume v-ar face sa ziceti " asta e viata pe care mi-o doresc si vreau sa fac asta pana crap " ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ce-i aia viata realista, exista si alta ? Poate aia in care isi dau medicii cu parerea despre fericire. Cum o vad, la RMN ?

Share this post


Link to post

Cumnate,

 

Sa-ti spun o parere... partiala despre viata "perfecta":

 

- fara 4 l de bere pe zi

- fara FO

- donezi 300-le si te duci in port pe docuri ca sa faci rost de banii respectivi pentru orice ai avea nevoie

- stai mai putin pe net (alt subiect de discutie :) )

 

Ca sa ma opresc aici, ce fac eu:

 

- doar 1 l, dar nu sunt... perfect

- ne chinuim sa punem FO

- as dona o Dacie Nova, dar am pitici pe creier

- daca nu o face nimeni, o sa deschid subiectul asta :D

 

In concluzie, nu vreau o viata perfecta!

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

CUmnate o toti freci cu viata perfecta dar ne pui din start multa munca in ea. Faci misto de noi ? :D Iar? :D :D

Share this post


Link to post

Nu am FO am o amarata de antena care nu imi permite mai mult de 700 kbps

300le in afara de benzina nu consuma mai mult piese ca un ... Logan.

Benzina o plateste seful, e o conditie de angajare.

Cei 4 L s-au transformat in 2 L maxim si am redus tigarile de la 3 la 1,5 pachete/zi. Imi arde buza pe la 12 seara de o tigara dar daca am terminat cele 1,5 pachete nu o mai bag. MOtive economice, se pare ca sunt singurele care functioneaza.

Pe net stau prin natura muncii, as vrea sa am si un alt job ca timp am berechet dar nu stiu sa fac nimic concret ca si specializare astfel incat sa nu ma angajez doar pana cand sa isi dea seama patronul ca nu am nici o treaba. Sunt genul de om care stie sa faca orice si totusi nimic. Sunt insa realist si deci nu am pretentii de angajare in conditiile date.

Iar daca imi voi permite voi dona intotdeauna cate ceva, chiar si un 300. Iar ca sa imi permit nu inseamna sa am suma x ca si venit ci doar sa nu imi trebuiasca lucrul respectiv si sa nu il arunc la ghena constinet ca ( trist dar adevarat ) gunoiul meu ( generic spunand "meu " ) este aurul altuia.

Devenim offotpic.

 

LE :

steph, viata aia in care ai bani cu nemiluita si iti petreci viata vizitand tari mai mult sau mai putin exotice si iti permiti sa stai numai la ski si prin insule cu floricele si apa albastra e evident visul fiearuia si la fel de evident irealizabil petru cei 99.99999999999999999999 dintre noi , adica cei care NU vor castiga la loto potul cel mare.

NU cred ca vre-un Becali sau mai sus de el sta pe forum.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ce e ala FO?

 

CUmnate o toti freci cu viata perfecta dar ne pui din start multa munca in ea. Faci misto de noi ? :D Iar? :D :D

Stai ca m-am prins, cumnatu vrea top meserii sau afaceri perfecte fara sa stii sa faci nimic si fara sa ai capital :)

Marx spunea ca centrul afacerii e capitalul, de acolo pleaca tot, fara el nu faci nimic.

 

Parerea mea e ca tine si de cat iti propui, multi sunt multi sa aiba ce s abage in gura si ce sa traga pe p.. este ei. (sper ca nu fusei prea filosofic tura asta)

 

In general o alimentatie buna, un confort si o viata sexuala imbelsugata ofera un tonus bun =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Munca e pentru tractoare, negri si calculatoare :P

 

Acum serios, nu cred ca exista stilul perfect de viata. Cel putin, nu pentru mine. Mie mi-ar placea variatia... o perioada sa am o activitate trepidanta si stresanta, alta perioada una mai cerebrala, apoi una linistita gen gradinarit... o singura chestie pe care sa o fac pana la pensie nu mi-ar placea oricare ar fi ea. Nici macar castigatul al loto si frecatul mangalului, nu e valorizant... tot trebuie sa-ti inpui un challenge, daca tot ai bani si vrei calatorii, probabil ca dupa un timp iti vin idei gen sa ajungi pe everest sau la polul nord in tenisi :)

Share this post


Link to post
NU cred ca vre-un Becali sau mai sus de el sta pe forum.

 

Nu Becali, da' io's uimit în continuare de ăştia de-s prezentaţi la ştiri... gen Plapcianu (ala cu accidentul cu Lamborghini de pe Dorobanţi), gen ăla de la mare cu X5'u' de i-a călcat pe oamenii aia 2, etc. care au bani de nu ştiu ce să facă cu ei şi care în afara orelor petrecute prin cafenele si Bamboo'uri, stau şi îşi fac conturi pe haifaiv si alte şituri de-astea...

 

Nah, fiecare vede lumea în felul său. După mine un trai frumos, e acela în care ai liniştea necesară desfăsurarii activităţilor care îti fac plăcere, care îti aduc satisfactii (inclusiv materiale-cazul ideal-).

Share this post


Link to post
Stai ca m-am prins, cumnatu vrea top meserii sau afaceri perfecte fara sa stii sa faci nimic

A fost un student IT parca prin Anglia care a facut un site aproape gol, l-a impartit intr-un milion de patratele si vindea 1 patratel cu 1 dolar. Care vroia reclama cumpara 10-20 de patratele si isi punea sigla firmei sau produsului pe care-l oferea la vinzare in aceste patratele.

Studentu' ala a facut 1 mil de para instant.

Asta da idee de facut bani! Dar tre' sa ai ideea!

 

Hai, care aveti idei din astea decartati aici ca tre' sa-mi fondez Biserica Mea sa iau banii la berbeci. > :)

Share this post


Link to post
Voi, daca ati avea posibilitatea, ce v-ati face cand v-ati face mari ?

Deci se subantelege ca trebuie sa munciti. Cum va vedeti viata muncitoare daca v-ati putea alege-o voi ?

 

Pentru mine viata perfecta ar fi sa deschid un hotel (20 camere nu mai mare) cu un restaurant suficient de mare in care sa fac nunti (2-300 de persoane). Sotia s-ar ocupa de aranjamente florarele, sala etc, iar eu as administra afacearea contractare de nunti, aprovizionare personal etc. In asa un domeniu lucrezi cu oameni pusi pe petrecut, de obicei banii cu care cumpara serviciile de nunta nu sunt asa de problematici si clientii platesc bine si la final sunt multumiti. Astfel ies bani frumosi din treaba asta si toata lumea este la final multumita.

 

In timpul saptamanii poti organiza dineuri, banchete, parastase, mese dupa inmormantare etc.

Din asa o afacere ies bani constant, curat si fara probleme.

In rest, afacerea e clar ca trebuie administrata, dar nu e ceva sa iti ocupe tot timpul si stresul e moderat. Nu spargi avioane dar iti permite sa traiesti mai mult decat decent si sa te bucuri de viata. Ai timp suficient sa te ocupi de hobbyuri ori sa petreci cu familia, ai si suficienta incredere sa delegi temporar responsabilitatea la ceva sef de sala ca sa poti pleca in 3-4 saptamani de concediu unde vrei tu. Ce mai e viata perfecta.

 

Din pacate pentru mine nu am nimic din toate cele de mai sus dar daca ar fi sa aleg asta as alege.

=))

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

A mai fost unul acum cativa ani, care vindea terenuri pe satelitul natural al pamintului,a avut ceva clienti.Unele averi se fac pe naivitatea celor multi si prosti. :-?

Share this post


Link to post
Hai, care aveti idei din astea decartati aici ca tre' sa-mi fondez Biserica Mea sa iau banii la berbeci. > :)

 

Azi iti dau una gratis :P

Fidelizeaza-ti un admin, sa iti stearga posturile atunci cand ai sa ajungi tu popa =))

Eu ti-am zis, am ideea aia cu bucurestiul deparavarii, sa fac un film.. sa inceapa cu un Cuza domnind peste un festival al berii si de acolo toata depravarea,

pacatul, preacurvia, avaritia, minciuna, boala domnind in orasul lui Bucur, al bucuriei :)

stiu pe cineva caruia i-a spus bunica-su ca ii rupe pe picioarele daca mai sta mult la bar cu una pe genunchi si una pe celalalt si nu se insoara =))

Share this post


Link to post
Voi, daca ati avea posibilitatea, ce v-ati face cand v-ati face mari ?

 

Personal, daca as avea posibilitatea, cand m-as face mare m-as face... mare. :uff:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...