Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Proiectoarele de ceaţă

Recommended Posts

Un bou cu un logan ieri pe ruta SV-Tg. Neamt- evident combinatia pozitii+proiectoare care au culori jmechere si bat spre varful copacilor. Ii multumesc din suflet pentru reglajul ciumeg al proiectoarelor luate eftin din bazar si-i doresc un Craciun fericit (carnea o are din abundenta in frigider/congelator/lada).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
.... Ii multumesc din suflet pentru reglajul ciumeg al proiectoarelor luate eftin din bazar si-i doresc un Craciun fericit (carnea o are din abundenta in frigider/congelator/lada).

 

Cam departe Craciunul. Totusi e de admirat grija ce i-o porti :mrgreen:

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Sato, cand prinzi o ceata din aia deasa o sa observi ca pana la 50cm (aproximativ) de sol vizibilitatea este excelenta pt ca ceata se formeaza in atmosfera si cu cat esti mai aproape de sol cu atit este mai cald, logic :D

 

Cred ca cel mai bine este explicat pe wikipedia, citez : Studies have shown that in North America more people inappropriately use their fog lamps in dry weather than use them properly in poor weather.

CONCLUZIA: suntem niste "REDNECI" imputiti care nu stim decit sa ne deranjam unu pe altu` . :D

Share this post


Link to post

Totusi, unde se gasesc proiectoare care sa bata orizontal si destul de puternic cateva zeci de metri in fata? Eu asta asteptam de la proiectoarele mele, dar, oricat de sus le-as regla, mai mult de 3-4 metri in fata masinii nu vor sa bata, ori centrul petei luminoase la un proiector de ceata este la 20-25 de metri in fata masinii. Ale mele nici sa vrea nu ajung sa bata pana acolo.

Un proiector de ceata bun ar trebui sa mature tot spatiul situat la inaltimea lui cateva zeci de metri in fata si, astfel nu ar orbi pe nimeni. De ce mama ciorilor nu le mai monteaza nimeni astfel pe masini, ci pe toate masinile de acum reprezinta doar instrumente de luat banii de la clienti?

Share this post


Link to post
Sato, cand prinzi o ceata din aia deasa o sa observi ca pana la 50cm (aproximativ) de sol vizibilitatea este excelenta pt ca ceata se formeaza in atmosfera si cu cat esti mai aproape de sol cu atit este mai cald, logic :D

 

Am prins ceata cu vizibilitate 3m, am trecut prin nori la munte cu masina... mai, si parca totusi, nu se vedea o diferenta de densitate in apropierea solului.

Am citit si asta http://en.wikipedia.org/wiki/Fog si tot nu vad explicatia logica generalizata.

Pe de alta parte, este normal sa ti se para ceata mai putin deasa daca te uiti in jos, pur si simplu privesti prin mai putini vapori daca faci asta si... PARE ceata mai putin deasa. Dar sunt sigur ca voi nu va referiti la asa ceva si inca astept o explicatie logica.

Share this post


Link to post
am trecut prin nori la munte cu masina

O cheama Herbie si stie sa zboare?

 

In alta ordine de idei- cand e ceata densa, poti avea si mama proiectoarelor, tot o branza vezi in fata. La mertane am vazut un sistem smecheros cu infrarosu- puteai conduce in orice conditii atmosferice- noapte, ceata, ninsoare- vezi totul pe un ecran montat in locul vitezometrului- noaptea practic poti merge cu luminile oprite.

Share this post


Link to post

Cred ca mai degraba cu ele oparite...farurile ajuta si ele sistemul infrarosu.

Share this post


Link to post

Ce-or zis aia, zic si eu. Dar tin minte ca am vazut ca merge omu cu farurile stinse, pe timp de noapte. Costa chestia aia cam 2 mii de euro.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Fog forms when the difference between temperature and dewpoint is 5 °F (2.8 °C) or less.

 

Fog begins to form when water vapor (a colorless gas) condenses into tiny liquid water droplets in the air. Conversely, water vapor is formed by the evaporation of liquid water or by the sublimation of ice. Since water vapor is colorless, it is actually the small liquid water droplets that are condensed from it that make water suspended in the atmosphere visible in the form of fog or any other type of cloud.

 

@Lucian: Se mai intampla sa treci printr-un plafon de nori cand urci la munte, nu e nimic nou sau neobisnuit :)

In plus, gandeste-te ca nu e deloc SAFE sa mergi noaptea cu o masina fara faruri. Poti sa ai tu nightvisionu dar ceilalti?

Share this post


Link to post

Aia au zis ca se poate merge si asa, nu ca e musai sa se mearga asa sa faca economie la becuri.

Aia cu norii- era o gluma. Stiu cum e la munte, la altitudini mari.

Share this post


Link to post

In nici un caz nu se poate spune ca pentru, orice fel de ceata si tot timpul cat tine, deasupra solului nu e ceata sau e mai putina. sunt unele tipuri de ceata la care densitatea e chiar mai mare la suprafata solului decat la 1 m deasupra lui. Pe de alta parte, in general si cel putin pe la noi, e vorba ca "se ridica ceata".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...