Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Montare grile laterale spoiler fata Matiz

Recommended Posts

Avem asa: grilele -care au 6 gauri dreptunghiulare pe contur- si spoiler, care are 6 cleme turnate in care sa se prinda prin clipsare din spate spre fata grilele ...

 

Scule necesare: o surubelnita dreapta.

Se urca fata masinii pe cric la maxim (apropo, cricul e facut la UAMT si e jalnic, al meu a inceput sa pacane si sa chiraie desi a facut doar 6 ridicari pina acum!); nu uitati sa trageti frina de mina!

 

Va asezati cu fundul pe jos (ma rog, pe ce aveti la indemina, am descoperit ca planseta portbagaj este ideala pentru interventii sub masina, e chiar luxoasa!)- atentie! nu merge din pozitia ciuci!- si se baga grila prin spatele spoilerului, avind grija sa agatati la aceasta miscare grila in cele 2 cleme de sus; odata agatata sus, impingeti si jos sa se clipseze, trebuie apasat un pic spoilerul cu degetele ca sa intre gaurile de jos pe cleme; la clipsare face pac! va puteti ajuta si de surubelnita sa aduceti clema la gaura ... se incheie prima parte a operatiunii.

Urmeaza partea a 2-a: clemele laterale; se incepe cu clema de pe latura mai dreapta a grilei, se aduce cu surubelnita clema la gaura, se impinge puternic din spate ... face pac! se trece la clema de pe latura curba, se aduce cu surubelnita la gaura, se impinge puternic ... pac! si aici ... aveti grile la spoiler!

 

Eu le-am montat azi-dimineata, in liniste si pace, in parc, deoarece n-aveam chef sa deschid eu biroul ... prima a mers mai greu, mi-a luat 10 minute pina sa ma bunghesc cum sta treaba, a 2-a am pus-o in 2 minute ... incercati si voi, nu e nici o filozofie ... ideea e cu o mina sa impingeti din spatele spoilerului si cu cealalta sa ghidati cu surubelnita sau cu degetele clemele in gauri.

Share this post


Link to post

He he he, eu le-am montat pe ale mele de doua ori, ca dupa ce le-am pus prima oara a trebui sa schimb spoilerul si mi-am luat si grilele cu mine :)

 

Tutorialul meu e exact pe invers. E drept ca eu mi-am facut niste vinatai pe antebrat, dar... baba sufera la frumusetze!

 

Deci, fara cric (desi cu cric ar fi fost mult mai usor, probabil), si din pozitia "ciuci", sau cel mult din genunchi, folosind o surubelnitza in cruce! Si incepind cu gaurile laterale! :)

 

Se baga mina pe sub spoiler, cu sita cu tot si se pozitioneaza aceasta mai intai la una din gaurile laterale. Asta-i simplu, se impinge nitel si face tzak.

Pentru cealalta gaura laterala trebuie impins serios din spate, in asa fel incit sita sa se curbeze cit mai mult. Pentru a va ajuta, se ia cu cealalta mina surubelnitza (cap cruce) si se infige intr-una din gaurile de la spoiler (de preferintza in cea mai apropiata de cealalta gaura laterala a sitei). Surubelnitza se foloseste ca o pirghie, incercand sa apasam spre interior pentru a face partea din exterior a sitei sa se ridice, in acest fel fortzind-o sa vina in dreptul clemei de pe spoiler, in tot acest timp impingind si din spate cu mina ailalta. Cind gaura a ajuns indreptul clemei, mai fortam un pic partea cealalta si gata, face tzak si asta!

Ideea e ca trebuie curbata nitel sita aia, ea ramanind fixata acolo exact prin forta de impingere pe care o exercita in lateral.

Dupa ce sita a fost introdusa in clemele laterale, fixarea in celelalte cleme este joaca de copii... trebuie doar apasat nitel. La o adica folositi iar surubelnitza in acelasi fel.

 

Acu' ... niste tips:

1.Mai buna decat o surubelnitza ar fi ceva cu care sa poti agatza de ochiurile sitei si sa tragi. Eventual o sirma indoita la virf, sau un fel de crosheta! Eu n-am avut decat surubelnitza aia si a trebuit sa ma descurc.

2.Nu va sfiiti sa trageti ca lumea de sita... e rezistenta, va spune baiatu!

3.Pentru un acces mai usor la gaura de pe stinga, se poate demonta semnalizatorul stinga-fata, accesul prin gaura respectiva fiind ceva mai facil. Totusi, eu acolo mi-am facut vinataile, ca marginea e taioasa.

4.Nu incercati schema de la punctul 3 si pt gaura din dreapta. Nu se poate baga mina pe acolo din cauza rezervorului cu lichid de spalat parbrizul! motiv pt care n-am vinatai decat la mina dreapta! :)

5.Nu vreau sa-l sabotez pe prietenul meu Flex, dar daca "se aduce cu surubelnita clema la gaura" (e vorba de o surubelnita plata), riscati sa stricati exact buza clemei respective. Eu am incercat si asa, dar aproape am distrus o clema din aia.

 

Acu' aveti doua variante diametral opuse.

Ambele merg. Eu le-am pus pe ale mele de doua ori, Flex le-a pus pe ale lui si pe ale lui Ovidiuc, din cite stiu...

Nu va iese intr-un fel, incercati invers.

Succes!

Share this post


Link to post
5.Nu vreau sa-l sabotez pe prietenul meu Flex, dar daca "se aduce cu surubelnita clema la gaura" (e vorba de o surubelnita plata), riscati sa stricati exact  buza clemei respective. Eu am incercat si asa, dar aproape am distrus o clema din aia.

 

Hehe! pai treaba asta se face cu sentimentul inefabilului vibrind in virful surubelnitei ... si dan_m le-a montat la fel cu NFS, asa ca merge oricum ... hihihihihi!

Share this post


Link to post

NFS, am incercat si eu faza cu surubelnita dar la mine a inceput sa se deformeze gaura cu pricina asa ca am lasat-o balta (continuat cu mana) :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...