Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Inchidere Centralizata

Recommended Posts

Am rezolvat problema. Cand am cumparat masina erau 1000 de cabluri asa ca azi , am eliminat absolut orice cablu care imi era in plus , am refacut legaturile intre cabluri , izolat frumos.. si acuma merge inchiderea (mai am de desfacut o usa din spate sa verific spita , ca merge f greu butonul de blocare , sa speram ca e doar dereglata ) :drinkers:

Share this post


Link to post

Salut. Care este din Bucuresti si are nevoie de ajutor la montare inchidere centralizata pe Matiz ma poate contacta pe PM. Am montat pe Matizul prietenei mele singur intr-o singura zi (prima data cand am facut operatiunea asta si a durat o ora pana am scos manerul de le macaraua geamului). Am prins suficienta experienta iar in cel mai scurt timp o sa pun si cateva poze cu pozitiile acutoarelor si legarea firelor. Recomand kit-urile de inchidere centralizata universale din Carrefour metro sau kaufland. Nu uitati! un simplu PM si va ajut cu placere...!!!

Share this post


Link to post

Salut!

 

Mi-am luat o nexia hatchback coupe si nu are inchidere centralizata si as vrea sa imi pun. ideea este urmatoarea: Se gaseste IC fara alarma? eu nu vreau alarma ci doar inchiderea centralizata.

Share this post


Link to post

Da, se gaseste!

Eu am Type R luata din Kaufland cu vreo 60 Ron. Pentru inchis/deschis i-am pus un comutator de supernova pe firele de comanda care vin de la alarma.

Share this post


Link to post

Salut!

 

De curand mi-am luat o IC Thunder-Model: CCL002 cu telecomanda in cheie (tip briceag) si as vrea sa o instalez singur pe un...bineanteles...Matiz. M-am tot uitat si am studiat schema electrica, insa nu reusesc sa-mi dau seama cum si unde se pot conecta firele pt. actuatoarele din usi ( care cred ca deja exsista, din moment ce atunci cand deschid/inchid cu cheia usa stanga fata, se inchid/deschid toate in acelasi timp) Am inteles ca firul rosu se conecteaza la plus, cel negru la masa, cele doua maro cu sigurante pe ele se conecteaza la semnalizare stanga/dreapta, iar cele pt. porbagaj si geamuri nu ma intereseaza...deocamdata... OK, stie cineva cum si unde trebuiesc conectate firele portocaliu-portocaliu/negru, alb-alb/negru si galben- galben/negru??? o sa atasez si schema care era in pachet, in cazul in care ma poate ajuta cineva.

post-32130-038219100 1296036026_thumb.jpg

Share this post


Link to post

MODULULUI de inchidere centralizata care exista pe masina poti sa-i dai comanda cu modulul de inchidere centralizata cu telecomanda smilies56.gif prin firele alb si alb/negru, insa ne-ar ajuta daca ne spui ce tip de centralizata ai deja montata pe masina.

Share this post


Link to post

...nu sunt destul de sigur, dar nu cred ca are vre-un modul de IC...am luat-o second hand si nu avea IC cu telecomanda, doar din cheie.

O sa ma uit totusi, desi n-am vazut fire in plus si vre-o unitate centrala...

 

...Nu, nu cred ca are deja montata unitatea centrala...m-am uitat sub bord si in afara de cutia de sigurante, relee si alte mufe pt. contacte nu este nimic; toate traseele de cabluri sunt intacte legate cu scociul din fabrica...nu sunt fire in afara celor din fabrica. In cutia de sigurante de sub bord, am vazut la pozitia F12 siguranta pt. Central Lock; i-am scos siguranta si am incercat sa deschid/inchid usa cu cheia...dar se pare ca nu a afectat cu nimic scoaterea sigurantei...se inchideau/deschideau simultan la toate usile. Este cumva posibil sa fie dotata din fabricatie dar fara o unitate centrala? Adica sa fie doar actuatoarele legate intre ele si comana doar prin actionare cu cheia de la usa soferului(???) ...sau sa fie montata undeva in usa?... Nu stiu... Oricum, trebuie sa fie undeva niste fire, altfel de unde curent sa actioneze actuatoarele?

 

 

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur, insa sunt toate trase prin mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie...si sincer...e mult prea frig afara acum sa stau sa demontez manson, fata usa ca sa vad unde duc firele :D

Cred c-o las pentru cand se mai incalzeste putin...

Share this post


Link to post

...deci, am descoperit unitatea centrala care era deja pe masina dar nu scrie nimic pe ea...e doar o cutiuta de plastic in care intra fisa de contact cu firele. In ordinea lor sunt asa: rosu cu siguranta pe el, 2 x negru de la masa, albastru, verde ( care undeva se ramifica si duce si catre actuatoarele din dreapta...cred) , alb, maro si iar alb, maro. Ultimele doua alb, maro sunt taiate iar celelalte doua alb maro impreuna cu verde, albastru si negru se duc spre usa sofer. Acum...poti te rog sa-mi spui care si unde se leaga? ...si am mai gasit asta pe alt forum...daca te ajuta... o schema a unitatii centrale care era deja montata pe masina...deci, cum se leaga una cu alta...sau pot sa o deconectez si sa montez unitatea cu telecomanda in locul ei????

post-32130-051435300 1300201256_thumb.jpg

Edited by adrianmihairusu

Share this post


Link to post

Daca Matizul tau a avut din fabrica inchidere centralizata dar cu cheie si nu s-a operat nicio modificare la sistem iti trebuie, obligatoriu, un actuator cu cinci fire ce se va monta in usa soferului. Acest actuator va fi comandat de modulul de inchidere cu telecomanda iar contactele din actuator vor prelua functia contactelor din usa (care ar trebui sa fie acum in usa soferului) ce vor actiona celelalte actuatoare din cele 3 usi prin modulul de inchidere al masinii. Desfa panoul usii soferului si vezi/ noteaza ce fire vin la tija de actionare a usii. Dupa, mai discutam.

Share this post


Link to post

Am rezolvat-o de unul singur pana la urma dar multumesc oricum ;) avea actuator cu 5 fire in usa sofer...

Share this post


Link to post

salutare, am cumparat din real alarma si inchidere centralicata pentru ticolosul meu si nu am vazut montaj sub 300 lei. Stiti pe cineva care monteaza pe forum?

Edited by draghici_dan

Share this post


Link to post

Buna ziua,

 

Am si eu o problema cu inchiderea usii fata dreapta: cand inchid din telecomanda nu prea se inchide/deschide usa cu pricina.. Adica merge la a 2-a, a 3-a incercare. Uneori nu se deschide, alteori nu se inchide.

 

La aceasta usa nu mai functiona inchiderea/deschiderea de ceva vreme deoarece se desurubasera suruburile ce prind actuator de usa. Am zis ca poate are actuatorul ceva si l-am schimbat cu cel de pe spate dreapta. Pe spate e totul ok, in fata aceeasi problema si cu noul actuator...

 

Am incercat sa mai reglez tijele ba cu actuatorul ridicat, ba cu actuatorul coborat insa fara rezultat.

 

Ciudat e ca atunci cand actionez inchiderea din ţâmburuşul de la şofer merge 100% din cazuri!?

Edited by alex_axn

Share this post


Link to post

E din cauza clemei care strange tijele. Aceeasi problema o am si eu cu o portiera de pe spate, in special iarna.

Daca merge din tumburus trebuie sa mearga si din telecomanda la fel de bine, mai verifica tijele :thumbl:

Share this post


Link to post

Clemele alea sunt de toata jena. La mine 2 s-au rupt, iar a treia oara cand nu a mai mers se slabisera suruburile si iesise tija din clema...

Share this post


Link to post

E din cauza clemei care strange tijele. Aceeasi problema o am si eu cu o portiera de pe spate, in special iarna.

Daca merge din tumburus trebuie sa mearga si din telecomanda la fel de bine, mai verifica tijele :thumbl:

 

Pai si cum influenteaza clema astfel incat din telecomanda sa nu mearga iar din tamburusul de la sofer sa mearga.

 

Ma gandesc ca o atunci cand actionez din telecomanda se duce un impuls la actuator iar atunci cand actionez din tamburus se duce un impulm mai puternic. E doar o presupunere a mea desigur...

 

Ce anume ar trebui sa-m mai fac clemei cu pricina? Am strans-0 foarte bine acum cateva zile...

Share this post


Link to post

Incearca sa pui ceva loctite sau picatura sa stea tijele alea cat de cat la locul lor si ai grija sa nu strangi prea tare suruburile in clema ca ai sa risti ori sa crape clema, ori filetul la surub, si tot un drac ai facut(clema e din Al sau Pb si cedeaza foarte usor).

Eu tind sa cred ca tot din tije e problema, atita timp cat din tumburus merge, trebuie sa mearga si din telecomanda musai.

La mine face la fel in sezonul rece.

Share this post


Link to post

Greseaza toate articulatiile de la mecanismul de inchidere

Share this post


Link to post

Am gresat tot ce se putea gresa inclusiv butonul :) ...

 

Ieri am mai umblat o data la mecanism, si am tras la maxim de actuator atunci cand tamburusul era ridicat. S-a mai destins vreo 2-3 mm actutorul pana a ajuns la capat si dupa aceea a parut ca merge foarte bine dar dupa vreo zece minute iar nu mai ridica. Dupa ce am ajutat-o actionand tamburusul de la sofer iar a mers o vreme. De dimineata insa nu s-a deschis...

 

Nu mai inteleg nimic :)

Share this post


Link to post

Clema aia care face legatura intre parghia la actuator si parghia de la tumburus e de vina. Incearca sa o schimbi cu una de la alta usa si vezi daca face la fel, eventual incearca sa torni pe asta, dupa ce asezi parghiile, niste loctite sau picatura.

Share this post


Link to post

As face treaba asta cu adezivul insa mi-e teama ca dupa aceea daca mai apar alte probleme imi va fi greu sa mai dezlipesc ansamblul... Sau nu se face o "priza" atat de puternica?

 

Oricum eu nu sunt deloc convins ca problema este clema care nu strange cum trebuie, deoarece aceeasi clema tine tijele "legate" si atunci cand actionez din tamburusul de la sofer.. :-?

 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Nu-ti fie teama ca nu ai sa mai poti da jos clema si tijele ... o sa iasa fara probleme ... cu un patent :mrgreen:

Eu te asigur ca de la clema este, pentru ca aluneca tijele alea in clema si nu ridica pana la capat tumburusu, daca nu, verifica si prinderea actuatorului pe portiera,

 

Nu-ti fie frica sa lipesti, in cel mai nefericit caz ai sa folosesti un patent cand ai sa vrei sa le dai jos.

Eu sunt sigur suta in suta ca e de la clema, pentru ca si eu am avut aceeasi problema, la mine din cauza ca se slabisera suruburile clemei alunecau tijele si nu ridica pana la capat, dupa asta le-am strans si a crapat clema si am fost nevoit sa apelez la o improvizatie, si am turnat loctite si peste clema si in fileturl de la surburile care strang tijele. Pana acum coafura rezista :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am inteles, deci trebuie doar sa-mi fac un pic de curaj sa pun adeziv ca dupa aia rezolv eu cumva..

 

La tine se manifesta la fel? Adica nu mergea din telecomanda dar megea cand o actionai din tamburus? Sau nu mai mergea oricum actionai inchiderea? Daca la mine nu ar fi mers atunci cand actionez inchiderea de la sofer, ar fi fost treaba clara ca e o problema la tija/clema dar asa ma las convins mai greu :) Actuatorul este bine fixat.

 

Din pacate clema mai este doar in usa fata la sofer deoare pe spate este altfel mecanismul (de la actuator merge direct la incuietoare printr-o tija. cel putin asa e la mine..) si atunci nu as vrea sa stric si usa de la sofer :) As incerca cu o clema noua dar nu stiu unde pot gasi asa ceva..

 

Regards!

Edited by alex_axn

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...