Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Buna!

Cum sunt de ceva vreme in SUA si am vazut destul de multe Aveo pe strazi-si chiar am condus un Aveo 1,6 -am observat ca mai toate au aplicate folie pentru protectie vopsea in anumite zone ale caroseriei. Am facut ceva cercetari si se pare ca produsul este realizat de 3M si se numeste Scotchgard Paint Protection Film. Cum procedura de comanda e destul de complicata in absenta masinii pe care vreau sa o montez- respectiv Aveo ramas acasa- intrebarea este daca stie cineva locuri si preturi pentru asa ceva in Romania. Cred ca ati vazut poate si in Romania ceva de genul asta la BMW, Hyundai, etc Eu vreau sa montez la colturile spate jos ale portierelor si pe zona de pe praguri din imediata apropiere a zonelor respective de pe portierele spate.

Share this post


Link to post

@Mike1

Ai si idee cat costa afacerea? Eu am nevoie de cate 1 "petec" pentru fiecare portiera de vreo 7x15 com plus cate unul de 10x10 cm pe prag. Exista si alte magazine care sa ofere kituri de genul asta-ma refer la chestii universale pe care sa le aplici tu? Eu vin in tara prin noiembrie abia si atunci voi sta ceva timp prin Bucuresti, dar vreau doar sa fac o comparatie, cel putin cu ce e in state. Oricum cum numarul de Aveo creste constant problema asta va deveni una reala pentru mai multi.

Merci

Share this post


Link to post

Mai, sincer, nu stiu pentru ca inca nu m-am interesat.. si eu am sa pun la primavara in zona unde aplic antena cu talpa magnetica.

Cel mai bine ar fi sa le dai mail in care sa specifici modelul de masina si vor informa ei asupra tarifului si disponibilitatii produsului.

Share this post


Link to post

Cel mai repede afli de la taximetristi unde se pune. De ex la o masina folia aia galbena sau..aurie.. pretul e intre 5 si 7 mil 5 fiind galben simplu si 7 auriu! Pe toata masina. Parerea mea e ca ar fi bine toata masina! Folia este de la 3M si de la oracal ;)

Share this post


Link to post

Deci pentru cele 4 petice ar trebui sa scap repede. Multe masini au aplicate folii in zonele vulnerabile si nu vad rostul sa foliezi toata masina. Practic oriunde poti avea probleme din cauza pietrelor.

Share this post


Link to post
Ai si idee cat costa afacerea?

Costa 140 E un metru patrat. Daca ai norocul ca altcineva sa mai fi facut inainte ceva similar la ei si sa fie in baza de date iesi mai ieftin, altfel platesti 1 mp si se taie din el cat e nevoie.

Share this post


Link to post
Deci pentru cele 4 petice ar trebui sa scap repede. Multe masini au aplicate folii in zonele vulnerabile si nu vad rostul sa foliezi toata masina. Practic oriunde poti avea probleme din cauza pietrelor.

 

Aplicare foliei pe intreaga suprafata a masinii o vad foarte utila din cauza minunatelor inaripate care survoleaza pe deasupra ei. Nu prea ma pasioneaza sa-mi spal masina. Geamurile sa fie curate; altfel, cred ca spal motorul mai des. In Bucurestiul asta daca o spal azi, maine nu se mai cunoaste spalatura.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Zona unde am aplicat eu folia transparenta .Cumparata din Baumax .

post-8104-1220365269_thumb.jpg

post-8104-1220365277_thumb.jpg

post-8104-1220365287_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Puchi, cat au ajuns minunatele "petice" pe care le-ai adaugat bolidului tau? Crezi ca se gasesc si in alte locatii decat Baumax?

Merci

Share this post


Link to post

In cele din urma am gasit un pachet de la 3M cu 2 folii transparente de 152x304mm. Pret 11 USD. Urmeaza sa le montez si voi posta pozele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...