Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Masinile Parcate Ilegal Vor Fi Ridicate

Recommended Posts

Am parcat si la Piata Veteranilor, am parcat si in zona Ferdinand cu Stefan cel Mare, in ambele locuri in ore de varf. Nu am parcat in zone interzise. Zici ca nu se poate?

 

PS: Acolo unde zici tu ca sunt trei benzi de fapt e o intersectie. Se poate face la dreapta spre Cora. Tot pe acolo vin si masinile care fac dreapta de pe Mihai Bravu pe bretea. Liniile de tramvai lipsesc asa ca pe centru e o mare groapa ceea ce face masinile sa incetineasca (cel putin din spirit de autoconservare) sau sa circule mai aproape de marginea drumului. Nu e un loc de parcare atat de ideal.

Share this post


Link to post

Zmeule, te invit sa parchezi si in zona Iancului. Acolo sa te vad frate cum te descurci. ;)

 

Sa nu ma intelegeti gresit. Uneori caut si cate o jumatate de ora un loc de parcare pe cate un trotuar. Am renuntat sa mai merg cu Lacetti din motive de parcare si ma duc cu buburuza, cu toate astea uneori recunosc, o mai las si eu pe banda 1.

 

N-am nimic impotriva sa fiu amendat. E ok si imi asum greseala. Dar daca se va intampla ca masina mea sa fie lovita in timpul ridicarii, firma mea va da in judecata firma care se ocupa de ridicari, voi inchiria o masina pe toata perioada service-ului pentru a nu afecta activitatea firmei si voi baga la plata firma lui Ontanu de gunoaie pentru toate prejudiciile aduse. Repet, amenda o accept scarbit si o platesc, dar atat. Distrugerea de bunuri din cate stiu este caz penal. :)

 

Oricum, e treaba avocatului mai departe... cineva de la acea firma va raspunde penal.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Zmeule, dar nu ti se pare normal ca operatiunea asta de ridicare sa se desfasoare decent, fara sa aduci prejudicii bunului unui om? Ca altfel, daca o luam dupa logica asta, mai bine sa le de foc, nu? Cine i-a pus sa parcheze acolo? Asa mai scad si numarul de masini din Bucuresti si nici nu mai trebuie construite locuri de parcare!

Share this post


Link to post

Din cate stiu au fost probleme asemanatoare si in S3 la inceput, iar firma lui Prigoana dupa ce a platit cateva despagubiri a schimbat utilajele si acum ridica masinile decent fara sa le avarieze. ;)

Share this post


Link to post
e caz penal. :)

 

Oricum, e treaba avocatului mai departe... cineva de la acea firma va raspunde penal.

Existe in dr. civil , la raspunderea civila delictuala o chestie care se numeste raspunderea comitentilor pentru faptele prepusilor.

Share this post


Link to post

Exista in acelas timp si utilaje care nu distrug masinile.

Nu e vina nimanui ca firma prestatoare de servicii n-are echipamente sa-si desfasoare activitatea fara sa distruga bunurile oamenilor. Vor sa presteze un servicu sa-l presteze corespunzator, nu, sa plateasca. ;)

Daca tehnic nu ar avea alta metoda, ar avea castig in instanta, dar tehnic exista variante ok.

O masina poate fi mutata si cu bratele... e vina mea ca aia mi-au strambat aripile la masina? I-am pus eu sa nu-si ia utilaje? Nope.

 

Altfel spus...

Daca eu am o firma de constructii. Tu faci contract cu firma mea sa-ti repar trotuarul, dar din cauza ca am bagat picamerul si nu am folosit un tarnacop in zonele de langa casa iti plezneste un perete la casa. Plateste firma mea daunele sau nu?

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Existe in dr. civil , la raspunderea civila delictuala o chestie care se numeste raspunderea comitentilor pentru faptele prepusilor.

Si ce ai vrut sa spui cu asta?

 

 

Exista in acelas timp si utilaje care nu distrug masinile.

 

 

Altfel spus...

Daca eu am o firma de constructii. Tu faci contract cu firma mea sa-ti repar trotuarul, dar din cauza ca am bagat picamerul si nu am folosit un tarnacop in zonele de langa casa iti plezneste un perete la casa. Plateste firma mea daunele sau nu?

 

Da, in afara de cazul in care in contract se specifica faptul ca trebuie musai folosit picamerul, peste tot.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Adica "ridicatorii" nu raspund penal , ci pentru faptele lor raspunde civil(repararea pagubei) angajatorul.

Infractiunea de distrugere se savarseste numai cu intentie.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

De obicei in contractele de prestari servicii exista notiunea de "folosirea unui echipament corespunzator" pentru a desfasura activitatea in cele mai bune conditii.

 

As fi tare curios sa citesc contractul dintre firma respectiva si primarie, care ar trebui sa fie public, dar care nu e pe nicaieri pus. ;)

In mod normal acesta ar trebui sa se afle pe site-ul primariei.

 

Sunt cusrios ce clauze sunt trecute pe acolo. Primaria mai mult ca sigur e acoperita, firma respectiva, nu.

 

@kornelush

E logic ca nu raspund muncitorii, raspunde cine i-a trimis. Seful de echipa care a coordonat lucrarea, administratorul firmei, etc.

Ca pe urma contravaloare "pagubei" se imputa muncitorilor, asta e treaba lor, dar firma respectiva plateste reparatiile.

 

LE: In niciun caz nu e vinovat contravenientul, proprietarul masinii, de pagubele respective ceea ce sugera zmeul. Ca si contravenient eu platesc amenda. Ca si firma prestatoare de servicii tu acoperi toate pagubele produse. Vedeti ce s-a intamplat in S3. A urmat o retehnologizare.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Daca in contractul incheiat intre primarie si firma de ridicari acesteia din urma i se impune folosirea unui utilaj neadecvat, atunci raspunderea va pica pe urmerii primariei, altfel, firma de ridicari plateste daune. Totusi, kornelush, cine a zis pe aici ca muncitorii aia de ridica masini or sa plateasca daune?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

E normal sa plateasca, nu am zis ca nu e normal. Am zis doar ca ma lasa rece "drama" celui care parcheaza ca un ... fund.

 

Pe de alta parte m-am uitat atent la mai multe masini ridicate, curios si eu de urmele pe care le lasa echipamentele si nu am vazut asa ceva. Daca cumva exista si proportia masinilor avariate nu e foarte mare, riscul totusi existand, mie imi face placere. Chiar si in cazul unor procese, pretul platit pentru stress-ul psihic exercitat asupra nesimtitilor nu mi se pare exagerat. Vorba aia, dai un ban dar stii ca face: in afara de riscul de a primi amenda si de a ti se ridica masina exista si riscul ca "boii aia de la primarie" sa ti-o si loveasca iar asta e "priceless".

Share this post


Link to post
Daca in contractul incheiat intre primarie si firma de ridicari acesteia din urma i se impune folosirea unui utilaj neadecvat, atunci raspunderea va pica pe urmerii primariei, altfel, firma de ridicari plateste daune. Totusi, kornelush, cine a zis pe aici ca muncitorii aia de ridica masini or sa plateasca daune?

Nu are nicio treaba beneficiarul. El cere sa i se presteze un servicu si plateste pentru asta sau ofera cota parte din incasari.

Share this post


Link to post

Mi-ar face placere ca "pentru efectul artistic" si "senzatii tari" sa se filmeze ridicarile masinilor si sa se dea contravenientilor un filmulet cu miscarile masinii in aer.

Share this post


Link to post

Si mie, as avea o dovada si mai buna la proces. ;)

 

Stai sa avarieze cateva masini de peste 50.000 de euro sa vezi ce-si schimba ei utilajele si stilul de lucru. :D

 

Va las. Ma duc sa caut un loc de parcare in S2. =))

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Nu are nicio treaba beneficiarul. El cere sa i se presteze un servicu si plateste pentru asta sau ofera cota parte din incasari.

Tu ai citit ce am scris eu?

Share this post


Link to post

De ce? tu chiar crezi ca ti-o dau de perete incat sa se vada? :) ) Paranoia asta e tocmai ce trebuie.

Share this post


Link to post

@closchkutza

Da, am citit. Eu ca si beneficiar (in acest caz primaria) cer sa-mi prestezi un serviciu. E treaba ta cum il prestezi si raspunzi pentru asta.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Pai si eu am zis altceva sau cum??

 

Daca in contractul incheiat intre primarie si firma de ridicari acesteia din urma i se impune folosirea unui utilaj neadecvat, atunci raspunderea va pica pe urmerii primariei, altfel, firma de ridicari plateste daune. Totusi, kornelush, cine a zis pe aici ca muncitorii aia de ridica masini or sa plateasca daune?
Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Am parcat si la Piata Veteranilor, am parcat si in zona Ferdinand cu Stefan cel Mare, in ambele locuri in ore de varf. Nu am parcat in zone interzise. Zici ca nu se poate?

Zmeule tu cred ca esti cel mai mare zmeu din istoria povestilor.

Taticu, am stat 30 de ani in MIlitari si de vre-o 10 e interzisa conform semnelor parcarea ( ba chiar oprirea ) la piata Veteranilor pe ambele parti si chiar si inainte si dupa piata pana in capat la Lujerului si pana in capatul celalalt la iesirea din Bucuresti.

Daca tu zici ca nu e asa, facem astazi o comisie de forumisti, punem pariu cu actele masinilor noastre proprietate personala .

Ce zici, te bagi ?

 

PS: Acolo unde zici tu ca sunt trei benzi de fapt e o intersectie. Se poate face la dreapta spre Cora. Tot pe acolo vin si masinile care fac dreapta de pe Mihai Bravu pe bretea. Liniile de tramvai lipsesc asa ca pe centru e o mare groapa ceea ce face masinile sa incetineasca (cel putin din spirit de autoconservare) sau sa circule mai aproape de marginea drumului. Nu e un loc de parcare atat de ideal.

 

Imi pare rau dar esti depasit.

Gaura aia mare NU mai e de vre-o 1 saptamana.

A ramas doar gaura exact in centrul intersectiei cu M. Bravu.

Pe portiunea unde parcasera saracii oameni NU incomodeaza nici daca pui 2 tiruri parcate paralel cu bordura.

Chiar mai mult, datorita faptului ca venind dinspre M. Bravu se face dreapta , evident ca nici un sofer normal nu face dreapta la 90 grade ci oarecum in bucla adica ajunge la capatul manevrei pe banda 3.

 

Uite :

post-3313-1218633296_thumb.jpg

Am tras 2 linii pe axul drumului ca sa iti dai seama cat mai e pana in bordura.

Am evidentiat scuarul unde e semaforul si pe langa care se face dreapta.

Am incercuit o masina din poza care tocmai asta face, dreapta.

Am pozat imaginar masinile parcate exact unde erau cele ce se ridicau atunci.

Treeaba sta asa.

Bucatica din imadine din B-dul Ferdinand pleaca din intersectie cu DOUA benzi.

Aditional , chiar dupa scuar exista si o a treia banda utilizata de cei care fac drepata de pe M. Bravu si se duc catre Cora pe Str. Ritmului.

DAR.

Din cauza lucrarilor din intersectie, venind PE Ferdinand si traversand intersectia nu trece decat UNA masina deci se foloseste 1 banda.

Automat ramane o banda libera.

MAI MULT :

datorita topografiei terenului , banda 1 ( cea care vine M. Bravu si se continua catre Cora pe Ritmului ) este MULT mai lata decat 1 banda normala.

 

Chiar si asa daca e parcarea interzisa, bine domne' sa le ridice.

 

DAR

 

80 metrii mai sus mai e un scuar cu un mic parculet.

Acela care desparte Ritmului de Ferdinand.

Pe acolo circula troleul.

Pe prima banda a respectivului scuar sunt ( la pana in 100 metrii, ati detinut da ? ) MEREU parcate masini.

Acolo in mod normal sunt 2 benzi .

Sa luam 2 situatii :

1. Primul de la semafor vrea sa faca stanga pe Avrig : Se blocheaza tot.

2. Troleul n-are loc sa se strecoare printre dobitocii care blocheaza intersectie sau i-au sarit tendoanele : Se blocheaza tot.

 

Am stat in respectivul parculet la o sueta din momentul cand au venit masinile de ridicat si pana au plecat. Asta era pe la pranz. La 18 seara am trecut spre casa pe acolo. Masinile care blocau banda 1 povestita mai sus tot acolo erau.

 

Asta ma enerveaza, cretinatatea tuturor ce au participat la operatiune.

Daca tot tre' sa iti faci planul pune dracu mana si fa ceva constructiv, da-le la o parte pe alea care incurca real !

 

De ce? tu chiar crezi ca ti-o dau de perete incat sa se vada? :) ) Paranoia asta e tocmai ce trebuie.

 

In filmuletul de la Prostv se vede clar cum pragurile respectivei masini s-au indoit.

Ele EVENTUAL vor revenii la forma initiala / sau nu.

Chiar si daca revin, tie ti-ar convenii sa te duci linistit sa ridici masina, sa fie totul ok, sa dai banii , sa nu aiba nici o zgarietura ( sa zicem ca e posibil dar la ce am vazut eu live cred ca norocos e ala care nu are zgarieturi ) si cand ajungi acasa sa iesim la o bere si sa iti arat filmulet cum pragurile tale au fost folosite sa tina masina de 1500 kg in conditiile in care NU asta e scopul lor ?

Nu ai face spume ca la capatul berii sa sti ca masina pe care o iubesti a fost maltratata ?

E ca si cum sa zicem , te-ar lovii unu ( vina lui ) si pentru ca stie el meserie ti-ar impinge tabla la loc astfel incat sa nu se vada.

N-ai mai fi nervos pe el ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

1. Nu trebuie sa parchezi chiar la intrarea in piata, nu trebuie sa parchezi in fata casei de schimb/bancii pe Mosilor, nu trebuie sa parchezi in fata magazinului... Cred ca ai prins ideea.

 

2. Da, asa e, s-a facut tramvaiul... in continuare cei care vin dinspre Mihai Bravu trebuie sa aiba loc. Si nu stiu cum tai tu curbele dar ar intra doua masini in intersectie acolo daca fiecare ar merge cat de cat pe partea lui. Practic nu vor intra niciodata doua simultan dar va intra una pe stanga si una pe dreapta la distanta mica. Ma rog, sa fie cum zici tu aici si semnul sa fi ramas de saptamana trecuta.

 

3. Tu nu intelegi o chestie: eu nu imi las masina de-ampulea asa ca mi se rupe in paispe cum fac aia de ridica masini. Si, mai mult decat atat, am vazut o groaza de masini ridicate in ultima vreme si niciuna nu avea vreo indoitura. Si m-am uitat atent. Soferii de pe platforme incurca ei insisi circulatia loganind mult dar au grija de masinile de le transporta. Si, iar, locurile de unde se ridica masinile sunt punctele de unde masina se ridica pe cric deci...

Oricum, ce s-a dat la ProTV pica tocmai bine. Daca amenda ii afecteaza doar intr-un loc ascuns soarelui pe unii, macar asta sa ii opreasca...

Share this post


Link to post
Tu nu intelegi o chestie: eu nu imi las masina de-ampulea asa ca mi se rupe in paispe cum fac aia de ridica masini.

 

Sunt de acord cu tine.

Am mai zis-o de multe ori, nu circul decat poate 50 % din timp dupa regurile de circulatie, in rest dupa regurile zonale, dupa situatia din teren.

 

Buba e ca s-ar putea ca la un moment dat atat tu cat si eu sau in general noi sa NU parcam de-am pulea ci sa parcam constient acolo unde stim ca nu incurcam pe nimeni , nici nu obturam trecerea sau intersextia sau vre-un semn samd si totusi meseriasii de la ridicari sa ne ia masina in loc sa le ia pe cele care sunt vizibil jumatate pe zebra sau camioanele care ascund semafoarele sau trecerile de pietoni sau masinile care blocheaza linia troleului samd.

Initiativa de a ridica masini parcate anapoda o salut, dar decat ridicarea care implica atatea certuri si variante mi s-ar parea mai normal sa iti lase in geam o amenda echivalenta cu suma pe care ar trebuii sa o platesti pe varianta actuala ( oricum daca e unul cu masina sub 1000 euro si o lasa mai mult de 2 zile la ei NU mai merita sa o recupereze financiar vorbind ) si deasemenea sa iti puna opritor la roata ( echipa de la ridicari, cu poza facuta cu tot tacamul ca sa nu ii poti ataca in justitie ).

Iar cand vi si vrei sa pleci, ca sa iti scoti opritorul sa trebuiasca sa suni la munarul xxxxx si cand vine echipajul de politie rutiera sa iti scoata ( da, politia rutiera sa o scoata ) blocajul sa iti dea si vre-o 8 puncte penalizare.

Ca pana la urma amenda poate o contesti dar daca iti iei puncte tot nu mai circuli.

La o masura asa de drastica banuiesc ca incet dar sigur ar fi ca rezultat 2 variante :

1. s-ar educa lumea de frica

2. s-ar imputina soferii pe strazi si deci aglomeratia ar fi mai mica.

 

Asta dpdv politie Rutiera. De parcari nu se ocupa ei.

Share this post


Link to post

Eu stau pe Socului. Acum mai e cum mai e ca e lumea plecata in concediu.

In general, daca ajungeam dupa 19-20 acasa era dezastru. Bulevardul are cam 1km, daca gaseam loc pe trecere dupa mai putin de 5 ture (dus-intors) pe tot bulevardul, ziceam saru'mana.

S-a facut parcare in spatele blocurilor, la un bloc distanta. Primaria nu a vrut sa-mi dea loc acolo pt. ca sunt mai mult de 30m de la blocul meu pana la parcare.

Am lasat-o si printre blocuri, am gasit stergatoarele ridicate sau am gasit-o direct zgariata.

Cand a fost cumparata masina asta, acum 12 ani, erau locuri arhi-suficiente. Ce vina am eu ca s-au inmultit masinile si locurile de parcare s-au imputinat?

 

Si NU sunt de acord sa se faca locuri de parcare pe marginea strazilor (in spic) cum s-au facut in sectorul 3. S-ar largi bulevardul cu 1/2 de banda (nu e trotuarul suficient de lat) si s-ar injumatati locurile de parcare. Locurile de pe trotuar ar disparea, iar in alveolele alea incap mult mai putine masini, din cauza locurilor pt. copaci/stalpi. Iar aici intre blocuri nu este loc.

Share this post


Link to post

Ieri am fost la un pas sa imi ridice masina... Tocmai ce coboram din bloc la 8.20, masina pe jumate de trecere si in continuarea mea alte masini care continuau si in statia de autobuz. Si vad un nene de la politia comunitara langa masina mea. Vin deschid masina si omul imi spune ca nu am parcat regulamentar.

 

Ii spun ca stiu si ca din pacate nu am avut unde sa parchez, si il invit sa vina seara la 21-22 sa vina cu mine si sa vada situatia ca pe toata lungimea Sos. Iancului nu gasesti un loc de parcare. Pe stradute in spatele blocului ce sa va zic: ca parcheaza pe strada de deabia ai loc sa treci si ii blocheaza pe altii in parcare. Macar eu nu deranjam pe nimeni acolo. Omul recunoaste ca am dreptate (f. politicos) si imi spune totusi sa incerc sa nu mai parchez in statii sau pe trecere pt. ca ei ridica masina. Si se intoarce si ii face semn camionului care ridica masina si face semn catre masina din fata mea.

 

Am avut noroc. Daca intarziam 5-10 minute eram fericitul posesor de masina in Afumati sau unde o duc...

Dar problema e foarte mare. Diseara cred ca o sa ma plimb vreo 2 ore sau cel mai bine o parchez direct la parintii mei si de acolo iau autobuzul 5 statii si gata. :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...