Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Reparatie Usa Dreapta Fata

Recommended Posts

Buna...am si eu o intrebare...din pacate, am reusit astazi sa-mi zgarii foarte rau portiera dreapta fata ( o dunga de circa 20 cm si foarte adanca ) si m-ar interesa daca stiti vreun service si ,eventual, cat m-ar costa sa mi-o repare?

 

P.S: daca imi montez singur inchiderea centralizata, risc sa-mi pierd garantia?

 

Thanks

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Se pierde garantia doar la partea electrica.

Eu as schimba portiera. M-as duce la dezmembrari sa caut una la culoarea masinii.

Share this post


Link to post

avand in vedere ca este noua, am luat-o anul trecut in octombrie, mi-e cam mila sa schimb toata usa...in plus nici nu prea stiu daca o sa gasesc la dezmembrari ce caut...

Share this post


Link to post

Este o exagerare, cum sa schimbi usa... Se repara destul de usor, la tinichigiu. Se da jos de pe usa numai finitia (interiorul, plastic sau tapiserie, apoi cu un ciocanel si o contra speciala... 15...20 min. si cam 50 lei. Dupa aia, daca vrei tu, la vopsitori, smirghel si chit. Dupa aia, numai cand si daca vrei tu, refacut vopseaua la nuanta... Sper ca nu s-a taiat tabla...

Share this post


Link to post

Nu stiu daca este o exagerare, din cateva motive:

- daca o gasesti la culoarea potrivita, in jumatate de ora o montezi cu ajutorul unui prieten.

- daca o duci in service, incep sa lucreze la ea cand isi aduc aminte sau cand termina cu lucrarile mai mari. Sigur vei ramane cateva zile sau mai mult fara masina.

- te costa mai putin portiera intreaga SH decat toate celelalte cheltuieli adunate.

- daca o vopsesti nu mai iese cum era si in plus ai toate sansele ca intr-un an, doi sa sara vopseaua.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

Cum sa schimbi o portiera pentru o zgarietura, doar nu-i de unica folosinta ?

Share this post


Link to post

Zgarietura e adanca si un service serios din strainatate ar recomanda schimbarea ei. Dar la noi merge si asa.

Share this post


Link to post

Daca tu ai avut o experienta nefericita nu inseamna ca peste tot este la fel. Daca fata usii nu se poate indrepta, se schimba, dar nu se schimba toata usa. Operatiunea, inclusiv vopsirea si uscarea, dureaza minin 3 zile. Tinichigii si vopsitorii romani sunt foarte buni meseriasi, au bune conditii si bune materiale, singura problema este sa accepti preturile din service-urile autorizate.

Share this post


Link to post
Tinichigii si vopsitorii romani sunt foarte buni meseriasi.

Cred ca te referi numai la Brasov aici. :) Io tot astept un Servis bun in Bucuresti pe tema asta.

Share this post


Link to post

Ma refer la experienta avuta, in Bv, in mai multe locuri. La Matiz am avut o usa fata rezolvata in service autorizat, reparatia se facea pe asigurare. E adevarat, era vorba despre usa stanga-fata si nu despre usa dreapta-fata. La Dacie am avut ambele aripi fata, gaurite de rugina dupa, doar, 2 ani (rezolvate la vopsitorie particulara) si masina arsa rezolvata pe asigurare in service autorizat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

pana la urma nici banii nu ar fi problema...macar sa o faca bine si sa nu ma trezesc cu alte piesele "schimbate"...

deci sa inteleg ca un service bun din bucuresti cam rar, nu?

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...