Jump to content
Sign in to follow this  
robertinoo

Real Sau Nu?

Recommended Posts

Am stat astazi de vorba cu o cunostinta. Persoana respectiva a cumparat un Matiz E din 2005. In bord arata 52000 km. Masina a fost la o firma (cred ca din Iasi), a fost foliata, cu nr. B .. ETG. A dat pe ea 2500 euro. Persoana respectiva, din cate imi dau seama, nici nu se gandeste ca masina ar putea avea un alt nr. de km. Oricum, i-am spus ca la 60000 km trebuie sa schimbe distributia. Aveti idee la cati km. a schimbat acea firma (probabil ETG) masinile? E real numarul de km.?

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

O firma vinde rar o masina care inca n-a iesit din garantie ... adica 100kkm ... Dar nu e obligatoriu ...

Share this post


Link to post

Spune-i ca nu e mare greutate sa dea inapoi kilometrajul, pe mine samsarul care mi-a vandut-o m-a "usurat" cu vreo 60-70 de mii minim inainte sa-mi traga teapa. Parerea mea e ca ar trebui sa schimbe distributia cat poate de curand, eu am patit-o, mi-a cedat cureaua, si o data cu ea s-au dus supape, semeringuri, a venit si-o rectificare de chiuloasa... Mai bine o schimba acuma..

Share this post


Link to post

Masina a fost initial la firma, dar i s-a spus ca vanzatorul (un angajat al firmei) ar fi cumparat-o de la firma cand avea 16000 km. la bord (!!!). E la mana a treia.

Lipseste cartonul care desparte portbagajul de interior. Mi-a spus ca roata de rezerva e noua, nefolosita, dar cand m-am uitat, cauciucul era intr-adevar nou, dar Debica. N-am putut sa-l dezamagesc, si sa-i spun ca am devenit suspicios. E mandru de alegerea facuta.

Share this post


Link to post
... Mi-a spus ca roata de rezerva e noua, nefolosita, dar cand m-am uitat, cauciucul era intr-adevar nou, dar Debica...

 

 

Pe matiz se pun alte gume in afara de Debica? Masina mea a venit cu Debica din fabrica.

Share this post


Link to post

Pe matiz nu s-au pus niciodata debica, doar continental eco si montana (inainte de 2003). oricum, masina aia probabil are multi mai multi km, firmele de distributie nu-si tin masinile in parcare sa le admire...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pana la urma nu conteaza cati km are (reali sau nu). Realitatea e ca e SH, si pt. siguranta lui trebuie sa-i schimbe distributia, uleiuri, filtre, lichid de frana, placute, sa-i verifice directia etc.

Share this post


Link to post

Cand ma intalnesc cu el ii voi transmite ce ii recomandati.

Am observat la acel matiz vopseaua sarita in linie dreapta, pe la jumatatea portierelor, acolo unde este cuta spre interior, din fata pana in spate. A ajuns la chit. Cand s-a desfacut folia, ar fi ramas vopseaua pe folie.

Erau prezente cateva puncte de rugina pe capota.

Erau cateva puncte si pe interiorul aripilor interioare acolo unde sar pietre, deasupra partii antifonate din fabrica.

I-am recomandat sa dea cu antifon.

Tot atunci am observat, la pasajul rotii stanga spate, o suprafata de vreo 4 cm. patrati cu rugina (fusese atinsa si reparata de mantuiala). In rest caroseria se prezinta bine, nu pare sa fi fost implicata in accidente.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...