Jump to content
Sign in to follow this  
marius_ro79

Turatie Mare La Debraiere

Recommended Posts

problema este ca in loc sa scada turatia motorului atunci cand apas ambreiajul, aceasta creste.

masina este in garantie. am mers cu ea la service radacini din sos giurgiului. aici, mi-au spus ca este o eroare la un senzor de drum denivelat care este amplasat pe roata din dreapta fata si ca au sters eroare cu ajutorul nu stiu carui dispozitiv electronic. bineinteles ca a doua zi a facut la fel. aceasta problema nu apare mereu, ci numai sporadic, in special atunci cand fac mai multi kilometri, in afara orasului.

m-am dus iar la acelasi service si mi-au spus acelasi lucru. au mai adaugat insa faptul ca s-au interesat ei la alte service-uri si la fabrica din craiova dar nu exista nicaieri acest senzor...

sincer cred ca ei ma mint.

care credeti ca este adevarata problema? unde sa ma duc la un service competent si autorizat daewoo avand in vedere ca masina este in garantie (are doar 13.000 km) astfel incat sa nu pierd garantia?

Share this post


Link to post

Intrebare: Poti face frana de motor? Daca iei piciorul de pe acceleratie incetineste masina sau isi mentine viteza/decelereaza foarte greu?

 

Ai varianta cu ABS(ca sa ai senzorul ala acolo)?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

acesta este procedeul pe care il folosesc pt scaderea turatiei: trec intr-o treapta inferioara de viteza si o las la relanti. deccelereaza insa foarte greu. dupa caderea turatiei o scot la punctul liber si ramane la turatie normala de relanti.

 

 

 

nu stiu daca este varianta cu abs. se specifica undeva acest lucru?

anul trecut, cand am luat-o am solicitat doar aer conditionat si culoare metalizata.

Share this post


Link to post

M-am uitat acum de senzorul ala, in manualul de reparatii. Senzorul exista si la masinile fara ABS si este folosit pentru ca ECM-ul sa-si dea seama daca variatia vitezei de rotatie a arborelui cotit este data de rularea pe suprafete de teren accidentat sau de missfire la nivelul unuia/mai multor cilindrii.

 

Partea proasta este ca nu stim ce au facut cei de la service acolo. Sunt o gramada de pasi prin care trebuie trecut pentru a incerca sa se repare situatia. Oricum, mi se pare aiurea ca o reprezentanta sa nu aiba piesele necesare unei reparatii.

Share this post


Link to post

dupa cum probabil ca unii stiu, la acest service se face reparatia la vedere. totusi nu am vazut ca responsabilul de la receptie - mecanica, sa dea vreun telefon sau sa bata vreun mail. faza a fost la modul urmator: a venit mecanicul, i-a spus responsabilului ca e gata. acesta mi-a spus ca a cautat senzorul la toate reprezentantele, chiar si la fabrica la craiova, dar nu exista pe stoc. a dat totusi comanda la fabrica si atunci cand va veni, ma va suna el.

prosteala pe fata, probabil pt ca masina e in garantie.

am insa un sentimente de insatisfactie avand in vedere ca mi-am luat o masina noua ca scap de probleme si iata ce mi se intampla.

Edited by Mircea
Foloseste majuscule unde se impune.

Share this post


Link to post

Chiar daca sunt un pic off-topic: asta cu cautatul la toate reprezentantele e cu dus si intors. La un anumit service nu se stia ca la masina asta exista o electrovalva care se ocupa cu purjarea canistrei de carbon. O aveau pe stoc, dar nu stiau nici cum se numeste, nici ce face. Pana nu s-a dus mecanicul cu electrovalva in mana ala de la magazie sustinea ca nu o au pe stoc iar la receptie/garantie nu stiau nici denumirea, nici ce face, nici unde este amplasata.

 

Ti-au zis in cat timp vine, cat ai de asteptat?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu mi-au spus un termen. au zis insa ca atunci cand va veni comanda de la fabrica, ma vor suna. Sunt insa sigur ca nu se va intampla acest lucru. Tocmai de aceea vreau sa merg in alta parte.

Edited by Mircea
In limba romana scrisa se pune majuscula dupa punct....

Share this post


Link to post

Pai, ia la rand reprezentantele Daewoo din Bucuresti, cate au ramas sau incearca sa o gasesti la vreun magazin de piese daewoo si eventual sa-ti deconteze piesa.

Share this post


Link to post
problema este ca in loc sa scada turatia motorului atunci cand apas ambreiajul, aceasta creste.

masina este in garantie. am mers cu ea la service radacini din sos giurgiului. aici, mi-au spus ca este o eroare la un senzor de drum denivelat care este amplasat pe roata din dreapta fata si ca au sters eroare cu ajutorul nu stiu carui dispozitiv electronic. bineinteles ca a doua zi a facut la fel. aceasta problema nu apare mereu, ci numai sporadic, in special atunci cand fac mai multi kilometri, in afara orasului.

m-am dus iar la acelasi service si mi-au spus acelasi lucru. au mai adaugat insa faptul ca s-au interesat ei la alte service-uri si la fabrica din craiova dar nu exista nicaieri acest senzor...

sincer cred ca ei ma mint.

care credeti ca este adevarata problema? unde sa ma duc la un service competent si autorizat daewoo avand in vedere ca masina este in garantie (are doar 13.000 km) astfel incat sa nu pierd garantia?

 

problema asta o am si eu,asa cum ai descris-o tu: apare sporadic, cand faci multi km extraurban si la viteze mai mari;

eu te sfatuiesc sa nu o duci in service(problema nu e serioasa, eu merg cu ea fara sa ma deranjeze acest lucru),altfel s-ar putea sa iesi cu ea din service cu alte 2 probleme in plus,tinand cont de valoarea mecanicilor de la service-urile daewoo

Share this post


Link to post

Mai, omul are masina in garantie! Cum adica, in loc sa-si rezolve problema noi il invatam sa ignore problema? Este extrem de simplu de stabilit un diagnostic, daca este ceea ce spune el, atunci un cod de eroare este stocat in memoria ECM-ului.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Unde dreaq e senzorul ala pe roata dreapta fatza ? E nu am vazut nici un senzor ! Mai bine zis unde e senzorul asta? Eu zic ca problema ta este senzorul de acceleratie, aceeasi problema am avut si eu cu masina, punct.

Share this post


Link to post

Senzorul ala exista, crede-ma, m-am uitat in manualul de reparatii! Daca senzorul TPS avea probleme nu ar fi putut face frana de motor iar la relanti masina nu i-ar fi stat la relanti normal, ar fi stat mereu turata!

Share this post


Link to post

Nu-i adevarat la mine isi revenea relantiul, facea figuri numai cand avea chef, daca e vb. despre firul ala care duce la roata din dreapta sa stii ca o sa-l scot maine sa vad ce se intampla.

Domnule coleg rius_ro79 mergi la service si schimba senzorul de acceleratie si apoi vezi daca mai face figuri. Aaaaa am uiatat sa-ti mai zic..aia de la service sunt cu capu'

Edited by adostar

Share this post


Link to post
deccelereaza insa foarte greu.

 

Data viitoare cand mergi in service spune-le totusi baietilor sa vada si de senzorul de acceleratie.

Share this post


Link to post

Apropo de atitudinea mecanicilor, mai aveau un pic si imi spuneau ca mi-a cazut relanti-ul in baie...

Iti dai seama ca este penibil sa ma duc eu la mecanic si sa ii spun :"Buna ziua! Am urmatoarea problema... Sunteti amabil sa imi verificati urmatorii senzori?" Oricum, baiatul ala se uita la mine cu o expresie care spunea clar ca se pricepe la fel de bine la mecanica unui matiz ca la o ecuatie de gradul trei!

Totusi, avand in vedere ca masina este in garantie, stie cineva un service cu mecanici competenti, autorizat Daewoo, in Bucuresti, si la care sa nu pierd garantia?

 

De mers asa cu ea si de ignorat problema... nu sunt de acord pentru ca masina este in garantie.

Apoi, ma gandesc sa nu apara ceva probleme la motor, intrucat se tureaza foarte tare, ceea ce duce la frecare si implicit la uzura prematura.

Edited by marius_ro79

Share this post


Link to post

Pai chiar nu este penibil deloc.Este masina ta, tu il platesti pe el asa ca nu trebuie sa-ti fie rusine sa-i spui/sugerezi ce sa faca sau la ce sa se uite.Apropo de problema, apare numai in mers cand debreiezi sau si cand stai pe loc?Daca accelerezi isi revine liniar la turatia de relanti, sau brusc sau foarte incet?

 

LE Fara nici o intentie de jignire sau ironie, esti sigur ca nu erai cu piciorul pe pedala de acceleratie cand apasai ambreiajul?Mai ales ca apare rar fenomenul.

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Nu exista senzorul? Ia arunca un ochi aici:

post-5484-1212474476_thumb.jpg

 

Daca au pus scanerul pe masina si au gasit codul asta de eroare, atunci asta este.

Incearca si la alte service-uri: Autonet, City-Center, etc, alte reprezentante daewoo. Spune-le problema si vorbeste la receptie sa-ti puna scanerul pe masina, sa verifice daca acest code eroare exista, adica P1385. Arunca un ochi atunci cand conecteaza scanerul si vezi despre ce cod de eroare este vorba.

 

Cat despre TPS, si eu am avut probleme cu el, se dereglase si aveam valoarea 0.0V la ralanti, in loc de 0.3 - 0.4. Problema nu era permanenta, azi mergea bine, maine nu, dar cand nu mergea bine aveam ralantiul la mama dracului, peste 1500 rpm, frana de motor ioc, mergeam cu 60 in treapta 4 mult si bine fara picior pe acceleratie, etc. Dupa cum a relatat initiatorul topicului, la el nu apar simptomele astea.

 

:o fftopic: Hmm, curios, uitandu-ma pe manualul de service, pentru TPS - low voltage ar fi trebuit sa mi se aprinda Check-ul, ceea ce nu s-a intamplat. Oare de ce?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu tineam piciorul pe pedala. Chiar ii aratam sotiei ,atunci cand speriata fiind m-a intrebat ce se intampla, ca am ambele picioare pe podea, nu pe pedale...

Problema apare exact cu spune si Chitosu_Dan, atunci cand fac mai multi kilometri extraurban si la viteze, implicit turatii, mai mari.

Share this post


Link to post

repet:problema aceasta o am si eu;apare destul de rar in ,conditiile descrise descrise aici si nu afecteaza in nici un fel functionarea masinii(eu am descoperit-o acum 3 ani si nu mi-a creat probleme).

sigur,masina ta fiind in garantie,poti sa o duci intr-un service daewoo.

dar atentie,pe mana caror mecanici o lasi! cunosc cazuri in care omul ducandu-si masina in sevice pt o problema minora,s-a intors cu alte probleme in plus,unele grave!

Share this post


Link to post

La mine tot ceva de genul asta a fost... senzorul de acceleratie :) ... Dar eu simteam si la buzunar... ca papa benzina repede... consum in jur de 14% sa zic :| de rezolvat s-a rezolvat pe garantie.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Azi am scos firul ala si nu se intmapla nimic, nici macar nu se aprinde check-ul.

Share this post


Link to post

Am primit raspuns la mailul pe care l-am trimis la relatii.publice@daewoo.ro:

 

Stimate Domnule Marius,

Confirmam faptul ca exista un senzor pentru drum denivelat, care este amplasat pe roata din dreapta fata.In scopul rezolvarii problemei aparute la autoturismul dvs., va recomandam sa tineti legatura cu unitatea Service Radacini Giurgiului, unde trebuie sa se inlocuiasca piesa, daca se constata ca aceasta este defecta. Cu stima, Cristi Badescu Biroul Consiliere ClientiTel: 0251/403503Fax: 0251/581677

 

post-5484-1212474476_thumb.jpgCloshkutza, aici zice cumva la ultimul paragraf ca daca deconectez bateria mai mult de nu stiu cat timp, e posibil sa se staerga eroarea?

Share this post


Link to post

Da, asa scrie, dar cu ce te ajuta?

Share this post


Link to post

Pai daca se sterge eroarea, poate nu mai face probleme...

Sunt dispus sa incerc asa si apoi din nou la service(daca mai face probleme).

Va tin la curent daca merge asa.

Share this post


Link to post

Mai, tu nu intelegi cum functioneaza sistemul asta: Faptul ca ai o eroare stocata in memoria ECM nu face masina sa mearga aiurea DACA factorul ce a provocat eroarea nu mai apare! Degeaba stergi eroarea daca factorul ramane. E ca si cum ai pilota un avion, iti suna alarma care te anunta ca esti prea aproape de pamant, o opresti si nu faci nimic apoi, sperand ca daca ai oprit alarma, pericolul a trecut!

 

Da-te la service, cu MIL-ul aprins, pune-i sa-ti puna testerul pe masina, vezi ce cod de eroare ai si gata!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...