Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Sfat In Privinta Unei Camere Foto

Recommended Posts

Hai ca vin si eu la spartul targului. Eu am avut a70, l-am vandut dupa 3600 de cadre si acum am Minolta Z1.

Comparatie:

- focus mult mai rapid decat la canon si face focus in mai multe situatii in care canonul nici nu se gandeste sa faca.

- calitate mai redusa a imaginii la minolta dar NU CU MULT. daca stai cu lupa in poze poate gasesti ceva dar altfel, ti se par identice.

- posibilitate de filmare cat ai tu memorie pe card, nu e limitata ca la a70

- canonul face si poze contre-jour pe cand minolta nu discuta.

- zoomul de la minolta e mult mai luminos decat cel de la canon, chiar daca e de 10x. cine cunoaste stie - la 10x (max zoom) are 3.5 diafragma iar la canon la 3x (max zoom) are 4.9. deci obiectivul de la minolta este mult mai luminos decat cel de la canon.

- daca stii sa faci poze, nu vei avea poze tremurate la zoom 10x. daca nu, da.

- daca nu stiti la ce foloseste IN PRIMUL RAND zoomul 10x, cel putin pt mine, va spun eu. Suntem la o masa mare, intr-un restaurant si vrem sa facem un portret al unei persoane aflata la 10-15 m distanta dar fara ca aceasta sa stie. nu e nevoie sa ma ridic de la masa si sa ma duc pana la persoana, spunandu-i sa se poarte ca si cum nu as fi acolo (niciodata nimeni nu reuseste sa te ignore) ci doar pun aparatul la oki si trag poza.

Eu unul sunt pasionat cel mai mult de portrete.

Share this post


Link to post
...

- zoomul de la minolta e mult mai luminos

 

fara sa par (iar) carcotas, parca se zice 'fast lens' si nu "bright lens" .. dar tot aia e ideea... intr-adevar.. intra mai multa lumina la Minolta ...

 

si daca tot esti pasionat de portrete, ALX, de ce nu ne arati si noua cateva?

 

edit: f..k, s..t si tot tacamu... am zis ca mesaju cu nr 100 il postez cand imi iau masina.. sa va zic: "mi-am luat in sfarsit" .. da m-a luat gura pe dinainte si am postat ceva ce puteam sa nu postez... da-mi-as cu :wallbanger:

Edited by Alithenake

Share this post


Link to post
- canonul face si poze contre-jour pe cand minolta nu discuta.

 

 

Da, aici ai mare dreptate, am facut ieri niste contre jour de mai mare frumusetea. Sunt super incantat de A70.

Eu pentru portrete folosesc un Olympus OM10 cu obiectiv 35-250 parca daca imi aduc bine aminte.

Share this post


Link to post
vrem sa facem un portret al unei persoane aflata la 10-15 m distanta dar fara ca aceasta sa stie

 

Paparazzo ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

fast lens inseamna lentile rapide... :o

 

va voi trimite si eu portrete cand voi avea net viabil acasa...

 

portretele cele mai reusite sunt atunci cand persoana nu e constienta ca i se face o poza.

Share this post


Link to post

stiu ce inseamna in engleza fast lens .. dar tu stii ce inseamna fast lens in termeni fotografici? Am eu impresia sau chiar faci o confuzie ?

Share this post


Link to post

exact ce spuneam si eu mai sus.. la fast lens intra mai multa lumina (diafragma mai mare) si am specificat cum ca e acelasi lucru.. nush, da mi s-a parut ca s-a atacat un pic ALX ...

Share this post


Link to post

Salutare!

Voi cam ce stiti de camerele digitale aduse din state? Am gasit pe cineva care sa-mi aduca dar nu stiu nimic despre acest mod de achizitie... :rolleyes:

Share this post


Link to post

acest mod de achizitie e foarte la moda.. ai grija insa: daca nu cunosti persoana, nu accepta sa ii dai banii inainte. cere-i sa ti-o aduca si apoi plateste. daca iti e cunoscut, nu-i nici o problema... altceva, ai grija daca vine cu adaptor pentru alimentare de la priza, sa nu fie numai de 110V. Alege-ti modelul inainte de la magazinele lor si studiaza bine oferta... se fac reduceri in anumite perioade ale anului (pe care nu le stiu f bine). Daca nu ma inseli chiar acum e perioada de reduceri la ei, la tot ce se poate..

 

multa bafta

Share this post


Link to post

Stiti vreun site din state?

Inca n-am stabilit modul de plata, abia l-am cunoscut pe om, dar sper sa fie in modul urmator: ori un avans, ori toti banii in tara dupa ce testez camera ;)

 

La ce mi-ar trebui adaptor??? nu ca n-as putea sa-mi i-au din .ro :D

Eu vreau ceva sa mearga pe acumulatori pe care sa-i incarc eu(nu din aceea incorporati) :mrgreen:

Share this post


Link to post
nush, da mi s-a parut ca s-a atacat un pic ALX ...

stai bre linistit ca nu m-am atacat.

se pare ca intr-adevar nu stiam eu ce inseamna fast lens :osanale:

 

la asta ma refeream eu cand ziceam obiectiv mai luminos, intra mai mult lumina in el. astea cu cat sunt mai luminoase cu atat sunt mai scumpe.

RECUNOSC, nu stiam ce-i aia fast lens! m-am bagat in seama ca bouuu' asa ca merit sa fiu condamnat... la un 1Ds... :drinkers:

Share this post


Link to post

Am gasit Fujiul S5500Z pe la un necunoscut care zice ca are 3, sigilate. Pretul 300E. Nu prea am incredere. Ce stiti de modalitatea asta de achizitionare? Unde sa ma uit dupa eventuale defecte...

Share this post


Link to post

Nu prea stiu unde sa te uiti dupa defecte, dar la pretul asta e cam suspect. Doar daca sunt furate, pentru ca si in vest mai ieftin de 320 de Eur nu gasesti camera asta...

Pe mine ma bate gandul de un Canon a75... Am gasit in Belgia (am pe cineva) la 172 de Eur. La noi e cam 9 mil...

Share this post


Link to post

satori: sfatul meu sincer este sa nu risti sa iei de la un necunoscut. decat daca 300 de euroi pt tine e maruntzish. eu unul nu as risca.

Share this post


Link to post

... si am luat-o. deocamdata nu am reusit sa fac poze decat pe AUTO si am ajuns la jumatatea capitolului despre simboluri de la lcd. :>

Share this post


Link to post

:> am invatat cate ceva despre ea. rezultatul poate fi gasit printre cele de aici: http://community.webshots.com/user/DEMON_RACE

 

a new problem: cum fac sa curat lentila? sau unde ma duc sa mi-o curate cineva?

Share this post


Link to post

Pai e murdara deja?? pe interior sau pe exterior?

Share this post


Link to post

are cateva fire de praf pe exterior. daca pun mana sa le iau las urme (asta o stiu bineinteles din experienta cu alte camere :"> )

Share this post


Link to post

carpa foarte fina si care nu lasa alte scame.

 

in mod normal, exista chestii speciale de curatat. mergi intr-un foto shop, sunt convins ca au.

Share this post


Link to post

pai exista niste carpe speciale...eu am una si joia viitoare vin cu ea si stergi lentila...

 

nu ma intreba de unde am luat-o ca e din Germania...incearca la studio 64...s-ar putea aia sa aiba

Share this post


Link to post

Incearca cu piele de caprioara, parca am vazut la metro.

Eu folosesc pentru stergerea lentilelor de la okelari :shock:

Share this post


Link to post

eu am cumparat de la OptiCris (ochelari) o carpa alba excelenta si o folosesc numai la aparatul foto. Nu zgarie si sterge f f bine. plus ca o primesti intr-un fel de plastic antistatic in care o pastrezi intacta. Cand mi=am luat-o era promotie si am primit 2, asa ca una o folosesc la ochelari, si una la aparat. (carpa, spun ei, este pt ochelari cu lentile de plastic - care se zgarie mult mai usor, deci e safe pt lentila aparatului). Pret aprox 80.000 lei.

Share this post


Link to post

zi-mi unde este OptiCris :)

Share this post


Link to post

Bre, aţi turbat, daţi suta de mii pe o cârpă =))

 

Vezi că la orice magazin de ochelari mai răsărit (am găsit şi în Carrefour Orhideea, la raionul de ochelari de soare) se găsesc şerveţele speciale pentru şters bicicletele: făcute din material care nu lasă scame, deja îmbibate în alcool (şi nu d-ăla medicinal :mrgreen: ) şi ambalate câte un şerveţel în plic sigilat ermetic (ca prezervativele :mrgreen: ), ca să nu se ducă spirtul. Preţ ? erau vreo 40.000 pachetul de 25 de bucăţi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...