Jump to content
Sign in to follow this  
k-tlyn

Un Matiz...

Recommended Posts

Salutare din nou!

 

Pe forum am tot postat probleme cu masina mea, insa nu am apucat sa v-o arat. Nu e cine stie ce, cateodata rad cu prietenii mei, zicand ca face de ras marca Daewoo. :D

Anul de fabricatie este 2000, ca si dotari, tind sa cred ca este varianta SE AC (asta datorita Ac-ului, stergatorului de pe luneta, fetelor de usi complete+boxe fata-spate, ceas in bord, deschizator hayon+buson rezervor din interior si unele finitii la interior).

Ca auditie, deocaamdata am un R-Casetofon Blaukpunt pe care-l folosesc impreuna cu un MP3-player (conectat la o caseta cu fir car nu stiu cum se numeste).

Masina am cumparat-o acum aproximativ 3 luni de la un nene taximetrist la pretul de 2000E. Ca si kilometri, are cam multi, undeva la 303.000. Motorasul, pot spune ca toarce bine, trage bine insa ceea ce ma cam nemultumeste la ea, este vestitul "cantec" al tachetilor. De cand am cumparat masina, am facut cu ea aproximativ 1000 de kilometri.

Fata de Dacia 1300 pe care o aveam inainte, se simte la confort o foarte mare diferenta si sunt destul de multumit si de rapiditatea ei, atingand 130 Km/h. Tind sa cred ca ar merge si mai repede, insa nu prea am dumuri pe care sa merg cu o asa viteza.

De cand am cumparat-o, am schimbat la ea tot ceea ce inseamna consumabile: bujii, fise bujii, antigel, acumulator, 4 cauciucuri, ulei, filtre: ulei/aer/benzina,cureaua de distributie/alternator/aer conditionat, rulmentul de la roata din fata, toatele becurile posibile de la bord ca absolut nici unul nu functiona, toate erau arse, becuri de la semnalizari si de la lampile pt numere, comutatoarele de la avarie si ceata spate care erau albe iar in lacasul ala unde se afla al III-lea buton, era pus un intrerupator de dacie si lipit cu super-glue pe deasupra. Am mai cumparat unele plastice cum ar fi aeratoarele centrale care erau rupte, aeratoarele de la parbriz care de asemenea erau intr-o stare jalnica si o manivela de la geamul de pe spate. Vopseaua originala a masinii a fost "verde leaf" insa a fost vopsita in culoarea galben, o nuanta extrem de urata (numai la Trabant am mai vazut asa nuanta) care s-a si julit pe deasupra. Se vede ca masina a mai fost implicata in evenimente rutiere datorita "valurilor" de chit de pe caroserie. As vrea sa o vopsesc pe viitor, insa stau in dubii. Ma gandesc ca as iesi mai ieftin si mai curat daca as folia-o. Voi ce credeti?

Cand am luat-o, era stropita de vopsea peste tot, toate plasticele erau murdare de vopsea galbena si mi-am rupt degetele la cat am frecat cu benzina. In cele din urma a iesit ok, dar nu vreau sa mai repet experienta asta. La tinichigiii pe care-i avem noi, nu se mai streseaza sa acopere cu banda izolatoare suprafetele ce nu trebuiesc vopsite. Nu mai zic de chedere care erau pliinde vopsea si am muncit aproape 3 zile ca sa le curat.

Dupa atata vorbaraie, am sa va pun si niste poze ca sa vedeti si voi despre ce este vorba.

Share this post


Link to post
Pe forum am tot postat probleme cu masina mea, insa nu am apucat sa v-o arat. Nu e cine stie ce, cateodata rad cu prietenii mei, zicand ca face de ras marca Daewoo. :D

 

A ridicat-o! Cum sa o faca de ras? :o

Sa te poarte sanatos!

Share this post


Link to post

matizul sa faca de ras marca daewoo???? din contra chiar!

 

nu e asa urata culoarea... dar scapa de punga de vodafone si pune-i niste presuri... e pacat sa o lasi asa...

 

in rest numai bine si multi km fara incidente!

Share this post


Link to post

Punga aia am pus-o pentru ca presurile abia le spalasem si s-a ivit o problema si a trebuit sa plec undeva. Cum presurile erau ude, am decis sa pun o punga pe jos, pentru a nu murdari mocheta.

Am vazut ca pe caroserie mai sunt unele zone cu imperfectiuni in sensul ca a fost chituita dar tot se mai cunoaste. Oare daca as folia-o, ar masca zonele respective? M-am interesat si o foliere completa m-ar duce undeva in maxim 6 mil. Voi ce credeti?

Share this post


Link to post

Ca mai bine o vopsesti decat sa dai atatia bani pe acoperit.

Share this post


Link to post

Oricum si vopsitul cred ca ma duce la peste 10 mil. As vrea pe de-o parte sa incerc cumva sa refac onduleurile de la tabla, eventual putin chituita. Am sa mai vad...am multe planuri de-acum timp si bani sa fie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...