Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Bine da' vezi ca ai caps-ul defect la tastatura...  :P

Parerea mea: folosesti prea multe efecte, si strici pozele asa. Si scrisul e prea mare pe poze, tot cu caps lock on. Daca vrei sa scrii numele pe poza fa-o mai discret.

Ms am sa tin cont de ce ai spus !!

Share this post


Link to post

Pun si eu cateva poze si ma apuc sa citesc restul topicului :)

 

post-12720-1206550150_thumb.jpgpost-12720-1206550159_thumb.jpgpost-12720-1206550167_thumb.jpg

post-12720-1206550177_thumb.jpgpost-12720-1206550187_thumb.jpgpost-12720-1206550199_thumb.jpg

post-12720-1206550210_thumb.jpg

 

Si inca una facuta acum 10 minute:post-12720-1206550765_thumb.jpg

Edited by vmlinuz

Share this post


Link to post
Daca vrei sa scrii numele pe poza fa-o mai discret.

Subscriu. Si eu aveam boala sa fac semnatura mare si sa mai pun si data :- ... dar am renuntat ... la data :P

Si mai aveam impresia ca daca pun semnatura arata mai bine poza :-

Share this post


Link to post

Ieri mi-am luat un cablu declansator pt aparat, cu 68 ron. La hdr stiu ca e folositor, la timpi mari de expunere la fel, la macro la fel... si aveam niste baloane pe care vroiam sa le sparg dar mi se parea greu sa prind momentul apasand eu butonul de la aparat sau sa ma sincronizez cu inca o persoana. Si azi cum am avut cablu, scuzele au disparut si am pus in practica spartu baloanelor :D

 

M-am dus in baie, l-am umplut cu apa, l-am legat cu o ata de sarmele de intins rufe, am prins o carpa neagra in spate pe faianta si am inceput joaca:

dsc2022mg9.th.jpg baloonxb9.th.jpg baloon0ja2.th.jpg

 

Asta nu stiu de ce nu a vrut sa se sparga din prima... da pana la urma l-am killarit!

baloon1ws7.th.jpg baloon2du5.th.jpg

Share this post


Link to post

Cate baloane ai spart pana ti-au iesit asa  :D  Super poze :thumbl:

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat 8 ca sa fiu sigur ca o sa-mi iasa vre-o poza si ma bucur ca nu am gasit punga de 100 ca imi cumparam 100. As fi facut o greseala pentru ca mi-au iesit pozele din prima 1 poza/balon deci numa 3 baloane am spart (doua verzi si ala galben).

 

Daca nu aveam cablu declansator sigur spargeam mai multe pana nimeream dar asa mi-a fost usor sa sincronizez si acu si butonu.

Share this post


Link to post
Daca nu aveam cablu declansator sigur spargeam mai multe pana nimeream dar asa mi-a fost usor sa sincronizez si acu si butonu.

 

Experiment reusit cu poze faine. Pun si eu o intrebare: ai folosit fotografiere continua?

Share this post


Link to post

Nu am folosit fotografierea continua pentru ca nu am avut lumina continua (destul de puternica). Am o lampa halogen de 250W care e pistol cu apa si mult mai slaba decat blitz-ul deci nu mi-a fgolosit la nimic. Am folosit doar blitz-ul si o singura poza. Daca as fi avut cel putin 2 lampi de 500w si un loc mai mare decat vana unde sa amplasez balonu puteam pune pe burst dar asa am fost limitat de blitz-ul de la aparat si 1/200s. Daca era lumina continua puteam folosi probabil si 1/4000s (nu stiu... doar dau cu presupusul pentru ca n-am pozat in astfel de conditii ca sa stiu timpii necesari) dar asa la 1/200 nu cred ca prindeam si al 2-lea cadru.

Share this post


Link to post
Daca era lumina continua puteam folosi probabil si 1/4000s

 

Si uite asa se puse de o noua provocare :-W

Share this post


Link to post

:-?

Daca am priceput eu bine in filmulet este vorba de o camera video?!

Oricum, e un pic ciudat sa nu-ti ajunga un 1/2000 timp de expunere :D

Share this post


Link to post
Oricum, e un pic ciudat sa nu-ti ajunga un 1/2000 timp de expunere

1/200 nu 2000. Nu stiu daca s-ar fi incarcat blitz-ul la al 2-lea cadru incat sa mai prind ceva interesant, aici e problema. Daca aveam lumina continua bineinteles ca ma foloseam de burst.

Share this post


Link to post

Eu vorbeam pur teoretic :)

Apropo, ce P&S stiti voi sa faca continous shooting cu blit? :P Ca io nu stiu!

Share this post


Link to post

Super subiect la prima poza :)

Share this post


Link to post

Si in a doua poza e acelasi subiect, dar din alt unghi si in alt anotimp. Si mie tot prima imi place mai mult.

Share this post


Link to post

adaug si eu doua incercari ( Canon PowerShot S5 )

post-151-1206875283_thumb.jpg

post-151-1206875314_thumb.jpg

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Ffffffffffoarte misteaux! :caaalm:

Share this post


Link to post
Si in a doua poza e acelasi subiect, dar din alt unghi si in alt anotimp. Si mie tot prima imi place mai mult.

Si a 3-a imi place, seamana cu deniro in taxi driver.

Share this post


Link to post

Alte poze...cam aceleasi subiecte.

post-1178-1206897508_thumb.jpg

post-1178-1206897523_thumb.jpg

post-1178-1206897551_thumb.jpg

post-1178-1206897667_thumb.jpg

post-1178-1206897760_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La ultima fac o observatie... subiectul este in mijloc si trebuia un cadru mai apropiat

Share this post


Link to post

Asa?

poti sa faci observatii si la celelalte. Chiar mi-ar face placere.

Mai pun una cu care m-am jucat cam mult, dar care mie imi place.

post-1178-1206901749_thumb.jpg

post-1178-1206901788_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Asa?

Parca umpic mai apropiat :P

 

Si avand in vedere ca ai multe linii pe verticala, puteai incerca si un cadru pe verticala. Apoi, fundalu e aglomerat, incearca sa faci poza cu zoom-u la maxim sa ai fundalul in blurr.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...