Jump to content
Sign in to follow this  
antidot

Cum Schimb Filtrul De Aer?

Recommended Posts

As vrea sa schimb singur filtrul de aer. Ajutati-ma va rog cu ceva sfaturi legate de schimbarea filtrului de aer. La ce anume trebuie sa am grija? Ce filtru imi recomandati?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

prima data deschizi masina.

apoi langa ambreaj este o maneta ...traggi de ea si se deschide capota.

pe urma mergi si ridici capota (bagi mana, tragi piedica si ridici) apoi pui tija de sustinere.

filtrul la cielo/nexia,espero,racer este in spatele farului din dreapta.

este o cutie neagra.

cutia ii inchisa cu 4 cleme, desfaci clemele si tragi umpic, incet incet de cutie pana vazi filtrul.

il tragi afara, il introduci pe cel nou, il potrivesti sa intre in santul lui frumos acolo, pui capacul de la cutie, inchizi cele 4 cleme, ridici umpic capota, pui la loc tija de sustinere a capotei, apoi de la 20-25cm lasi capota sa se tranteasca.

sau o lasi detot jos si te apesi pe ea, tu stii.

apoi te urci in masina si`i dai cheie si te duci unde ai de mers.

sper ca ai inteles ceva din ce ti`am povestit.

Share this post


Link to post

Cred ca n-a inteles nimic =)) :P

Share this post


Link to post

Sa mai scrie inca o data, mai citet.

Share this post


Link to post

Dupa o explicatie atit de explicita, eu m-as sui in masina si m-as duce direct la un mecanic :D

Share this post


Link to post

merci pt raspuns insa nu e nevoie sa fiti ironici. Nu am vazut niciodata un motor pana acum cateva zile :)

O recomandare de filtru aveti? Si ca tot am deschis threadul...cu filtrul de benzina cum e treaba? La fel de simplu? cum il localizez?

Share this post


Link to post

Cu filtrul de benzina e ,,putin'' mai greu. Este situat sub pragul din dreapta spate al masinii. Cam pe unde pui cricul ca sa ridici roata dreapta spate. Dupa ce il cumperi si il privesti eu zic ca te prinzi cum se monteaza. Nici eu nu l-am montat singur pe al meu dar am vazut cum se face. Cei care au mai facut acest lucru te vor indruma mult mai bine decat mine.

Share this post


Link to post

Cu filtrul de benzina, chiar trebuie sa mergi la un mecanic, ca te umpli de benzina, fara ironie. In orice caz, daca n-ai vazut motor pana de curand, cauta un mecanic serios, nu "ironic", e mai bine pentru tine. Se rezolva lucrurile intr-un timp mai scurt decat sa postezi.

Share this post


Link to post

schimbarea filtrului de aer dureaza intre 60si90 de secunde daca l`ai mai schimbat cel putin o data.

la tine s`ar putea sa dureze intre 3 si 5 miunte.

la filtrul de benzina ii mai complicat ca te umpli de benzina, inrest ii foarte simplu.

apropo, filtrul de benzina la cati kilometri ar fi indicat sa se schimbe? ca eu nu l-am schimbat niciodata :P

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu la 40k km ori la 2 ani.

Share this post


Link to post

Indiferent de recomandarea producatorului, eu (incerc sa) il schimb la 20.000. In general nu prea reusesc sa ma tin de intervalul asta, de cele mai multe ori depsesc cu 2-3.000 km

Share this post


Link to post

In carte zice 30.000 km sau mai devreme in mers urban. Eu il schimb cand se murdareste sau imi aduc aminte.

@antidot

Cu filtrul de benzina eu zic sa te duci in service. La 150.000 s-ar putea sa fie destul de "sudat" daca nu a fost schimbat la timp si risti sa rupi vre-o conducta pe-acolo.

Share this post


Link to post
In carte zice 30.000 km sau mai devreme in mers urban. Eu il schimb cand se murdareste sau imi aduc aminte.

Metoda ta e buna, insa vad o singura hiba. Cu poti sa iti dai seama ca filtrul e murdar, eu cel putin nu am ajuns niciodata in punctul in care motorul sa fi mers prost din cauza lipsei de benzina (datorita debitului scazut prin filtru).

Share this post


Link to post

:) Il mai verific din cand in cand vizual. Umblu mai des la clapeta si primul lucru pe care il desfac e capacul filtrului de aer :D . De obicei il schimb pe la 10.000 dupa metoda mea empirica.

 

Sau a doua metoda cand pasaricilor mele din cap li se pare ca nu mai trage bine din cauza filtrului imbacsit.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
apropo, filtrul de benzina la cati kilometri ar fi indicat sa se schimbe? ca eu nu l-am schimbat niciodata :P

Sefu'.... sintem oleaca (bine) :o fftopic: numa' ca ultima intrebare a omului se referea la filtrul de benzina. Eu de ala te intrebam cum iti dai seama daca e murdar :D . Eu pe ala il schimb la 20.000. Filtrul de aer in nici un caz nu il tin peste 10.000, de obicei il schimb impreuna cu uleiul la multiplii de 10.000

Edited by Salex

Share this post


Link to post
merci pt raspuns insa nu e nevoie sa fiti ironici. Nu am vazut niciodata un motor pana acum cateva zile :)

O recomandare de filtru aveti? Si ca tot am deschis threadul...cu filtrul de benzina cum e treaba? La fel de simplu? cum il localizez?

 

Eu la asta am raspuns. Filtrul de benzina se schimba la 40.000 conform cartii la espero.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu schimb tot (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru benzina) la 9-10000...si sa stiti ca sunt destul de murdare, iar pt. 3-40 RON cred ca nu e un capat de tara...

Share this post


Link to post

Daca-i pe filtre acum ma bag si eu.

Din modestie (ca sa nu zic lene) am tot evitat sa inlocuiesc filtrul pt.benzina; pana acum o saptamana cand luat de val cu inlocuirea tobelor am dat cu nasu-n cel de care vorbesc si daca tot zecea unul nou prin portbagaj, am purces la schimbul necesar. Si da, conducta aut mi-a creat putine emotii pana am dovedit-o. Care nu stiti duceti-o la mecanic, altfel, vorba lui Salex, o f...-ti pe teava.

A, pe cel de aer il inlocuiesc mai des ( e relativ termenul) tinand cont de pozitionarea geografica si locul de munca.

Share this post


Link to post

eu am sport si cam la 4500-5000 il spal.

il duc in casa seara, il spal si pana dimineata ii uscat.

in lunile de iarna iar in lunile de vara vede si 8000km pana`l spal.

adica cam o data la 2 luni

Share this post


Link to post

Ar trebui inchis acest topic,cred ca a inteleles cum se schimba filtrul de aer.

Share this post


Link to post
eu am sport si cam la 4500-5000 il spal.

... iar in lunile de vara vede si 8000km pana`l spal.

adica cam o data la 2 luni

Sincer sa fiu, eu in locul tau l-as spala mai des vara dat fiind faptul ca iarna aerul este ceva mai curat. Oricum, tu esti intr-o situatie fericita, eu incerc de ceva vreme sa gases un filtrul sport curatabil insa vreau modelul pentru carcasa (identic cu cel OEM)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...