Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Kosovo - Un Nou Stat

Recommended Posts

Cica vine presedintele lor in vizita la Baselu'- spera sa-l induplece sa le recunoastem hautoritatea. Sper sa nu se lase marinelu'.

 

A fost presedintele Serbiei. Si nu, Baselu nu s-a lasat in a recunoaste indedpendenta Kosovo.

 

Hai sa facem pariuri: Iese razbel 'au ba?

Share this post


Link to post
Se mai poate atomiza Serbia, ce provincii isi mai pot proclama independenta ?

Posibil. E vorba de Vojvodina, partea dinspre unguri, am inteles ca si pe acolo ar exista ceva autonomie.

 

 

@NFS > totusi, sarbi pot intelege ce li se intampla de vreo 17 ani, de ce fug alte natii de ei ?

Adica cine fuge, sau ce vrei sa spui mai exact?!? Cum ziceam, sarbul e om dintr-o bucata, l-ai suparat -> te ***-n gura direct, nu mai sta la discutii, si nici nu o mai da la intors. Normal ca atitudinea asta nu e tocmai pe placul altor natii care asteapta sa le fie pupata mina, precum si alte parti ale corpului.

 

 

Si eu ii apreciez asa ca...abnegatie. Nu insa morala si discernamantul lor.

In privinta discernamantului, cred ca e bun raspunsul de mai sus. Cu morala insa, nu prea ma prind :scarpin: ... am venit in contact cu o multime de sarbi din multe paturi sociale (de la cersetori, refugiati si pina la primari si directori). Tot ce as putea spune e ca au o morala mai sanatoasa ca a multora dintre noi!

Edited by NFS

Share this post


Link to post

@ALX eu pariez ca o sa fie razboi, nu unul ca-n filme dar sarbu este inversunat si va duce o lupta de gherila mult timp .

Share this post


Link to post

Incearca Turcia sa previna un scenariu tip Kosovo, in sensul ca, sa nici nu le treaca prin cap kurzilor decat un glont ?

Share this post


Link to post
1. A fost presedintele Serbiei. Si nu, Baselu nu s-a lasat in a recunoaste indedpendenta Kosovo.

 

2. Hai sa facem pariuri: Iese razbel 'au ba?

 

 

1. Am gresit.

2. Facem un poll?

Share this post


Link to post

NFS-ule se vede ca ai fost pe acolo . Asa-i cum zici sarbii sunt oameni dintr-o bucata fie ea ... buna sau rea . Nu inteleg de ce unii se asteapta sa fie resemnati in situatia data . Cat despre imaginea din mass media va rog sa imi reamintiti de vreun caz in care infrantii nu au fost vinovati de toate relele posibile sau nu din lume . Domne fereste-ne ...

Share this post


Link to post
Pe mine m-a amuzat azi anuntul retragerii diplomatilor sarbi, din tarile care au recunoscut independenta Kosovo, printre altele si Marea Britanie care chiar si-a trimis deja reprezentantul diplomatic printre albanezii kosovari.

Gestul frustrat al sarbilor, imi aduce aminte de butada aia cu "prostul daca nu e si fudul, parca nu e prost destul".

 

Se numeste demnitate si mandrie nationala !...Suna aiurea nu-i asa!?!...Patriotard si patetic!?!...Ei bine pentru sarbi nu i asa!...Astia s au pus pe pod sa nu fie bombardat !!!...Mie imi e teama ca toata povestea nu mascheza decat o iminenta recesiune economica globala!!!..Sper sa nu !!!...

Share this post


Link to post

Nu zeule, se incearca marea cu degetul. Merge bine, mai incercam si-n alta parte. Nu merge, asta e, n-au murit ai nostri...

Intrebare interesanta azi la Europa FM, emisiunea lui Robert Turcescu: Ce faceti daca maine o regiune din Romania isi declara independenta?

Cati dintre romani mai sunt patrioti? Cati ar face ce fac sarbii?

Share this post


Link to post

Mircea, de mers merge oamenii aia nu au ce face cand toti "licuricii" sunt pe ei pentru interese economice ...dar roate se invarte!...Pana una alta sunt distrusi!...N-a suportat neamtul sa aiba o Yugoslavie in coasta...Oricum ideea Uniunii europene s-a dus p..ii de suflet...N-am crezut ca europenii sa fie atat de idioti!!!...

 

Romanii sa faca ce au facut sarbii?!?...Pai am facut prin 89 nu!?!....Ma rog alta discutie!!...

Share this post


Link to post

Integritatea teritoriala se apara cu arma in mana, de catre fortele armate, cei care sunt platiti o viata sa fie pregatiti sa faca asta, macar o data. Demonstratii ale galeriilor echipelor de fotbal starnesc, doar, ilaritatea. Decand huliganismul se confunda cu nationalismul ?

Share this post


Link to post

De cand o astfel de confuzie este intretinuta in intereseul democratiei!

Daca zici ceva de tara si popor esti nationalist extremist, deci nu-i o afacere. Daca dai cu banca de pe strada in fereastra guvernului (sau cu ce-ti pica in mana in ce-ti intra in ochi) atunci se poate discuta intre "legitima aparare", "interes national legitim" si "huliganism". Da, asa e, erau unii in imaginile pe care le-am vazut aseara care faceau ce fac si altii pe stadioane sau au facut altii in 89, 90, 93, etc.

Share this post


Link to post

Sarbii prezenti pe strada, la manifestatie, au folosit termenul de huligani si de bande puse pe furat. Acelasi lucru l-am auzit si din partea timisorenilor in Dec'89. Iar una din diferentele intre nationalisti si extremisti consta in faptul ca, primii folosesc doar formele institutionalizate, pe cand ultimii prefera, doar, formatiunile paramilitare. Exemplele, doar, din istoria noastra interbelica sunt o dovada.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

De la nationalism la extremism poate fi o distanta destul de mica.

Evident ca daca "nationalismul" ca dogma este promovat de oameni mai... inactivi (recte situatia de la noi) atunci nu e mare pericol de... extremizare. Nu e nevoie sa mai zic si de cazul "invers". Diferenta este doar teoretica, in timp ce practica poate face diferenta.

In ziua de azi, "delta" (recte diferenta) poate fi foarte mica. Numai daca ne gandim la Tg.MS-candva si este suficient (iar daca spuneti ca "huliganii" de atunci nu aveau nicio legatura cu "institutionalizatii" de atunci, veniti si cu argumente :) ).

Hai sa ne mai "racim" un pic. Nationalismul, in contextul contemproran (na ca am zis-o) este prin excelenta o "extrema", din punct de vedere al logicii. Asa ca drumul pana la o manifestare caracterizata ca atare e scurt.

Share this post


Link to post

Ce faceti daca maine o regiune din Romania isi declara independenta?

Cati dintre romani mai sunt patrioti? Cati ar face ce fac sarbii?

 

 

 

Daca vor ungurii covasna si hargita as fi deacord dar : sa isi dezvolte singuri economia,guvernul romaniei sa nu le dea nici un fel de ajutor in bani sau in orice alt fel, sa inchida toate drumurile cucelelalte judete ,sa nu le puna la dispozitie nici un aeroport cu alte cuvinte sa ii izoleze si gata... embargou .Nu ma pricep la politica dar eu asa as face

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Ehe la noi este mai greu cu regiunea maghiara, sunt fix in mijlocul tarii, nu au granita cu Ungaria iar un embargou este simplu de facut.

Problema este ca la noi pt a face o regiune autonoma ar trebui ca toate regiunile sa fie autonome, exact ca in anii 50, problema este ca maghiarii cred ca s-ar descurca si fara noi pt ca sunt oameni muncitori DAR ce ne facem cu zona moldovei care este foarte saraca, somajul este ridicat si populatia este plecata prin Spania si Italia . Se presupune ca o regiune autonoma sa se descurce singura, fara bani de la buget .

 

Tolin deja turcii dau gloante la kurzi, 10k de osteni turci au intrat deja in Irak si au atacat bazele kurzilor de acolo. Razboiul pe acolo este in toi dar nu vad nici un american sa riposteze sau EU sa spuna ceva .

Share this post


Link to post

De pe hotnews citire:

 

Intre timp, incidente precum atacarea punctelor de trecere spre Serbia de catre militanti impotriva secesiunii au alimentat speculatii ca ar exista posibilitatea unei impartiri a regiunii Kosovo dupa o linie etnica, separand sarbii din nord de albanezii din restul teritoriului. Reprezentantul diplomatic american in noua entitate statala, citat de corespondentul Radio Romania Actualitati, sustine insa ca aceasta partitie nu este posibila.

 

Potrivit mass-mesia kosovare, seful misiunii diplomatice americane la Pristina, Tina Kaidanov, a declarat ca nu se poate vorbi destpre ruperea Kosovo, care trebuie sa ramana "unita si intreaga". In opinia sa, acest lucru este important in primul rand pentru comunitatea sarba din Kosovo, amintind ca mai mult de jumatate din sarbii kosovari traiesc la sud de raul Ibar si nu la nord.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Bogdan ,chestia cu Turcia si Kurdistanul este altceva ,nu sufera comparatie !Crede-ma ca stiu mai bine! In al doilea rand Turcia este a doua forta in NATO si nu prea sta la discutii ,adu-ti aminte Cipru si diferendele cu Grecia !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...