Jump to content
Sign in to follow this  
vlad10

Intrebare Pt Avocati

Recommended Posts

Daca eu am o mostenire si o vand, cu banii rezultati imi cumpar ceva, numai pe numele meu si in acte scrie acest lucru (bani rezultati din vanzarea mostenirii), la un eventual partaj acest bun se va imparti sau nu?Rog cei care se pricep sa dea un raspuns .Multumesc si sper ca am incadrat bine topicul.

Share this post


Link to post

Tot ce este cumparat in timpul casatoriei (nu conteaza de unde vin banii), la partaj in caz de divort se imparte. De aia se fac contractele prenuptiale! > :)

Nu sint avocat, dar mai aud una alta.

Share this post


Link to post

Prea tarziu pt contracte prenuptiale.Un avocat a zis ca nu se impart dar am zis sa va intreb si pe voi...

Share this post


Link to post

In acest caz sa spuna si care e legea care reglementeaza treaba asta!

Share this post


Link to post
Prea tarziu pt contracte prenuptiale.Un avocat a zis ca nu se impart dar am zis sa va intreb si pe voi...

Nu vreau sa polemizam si te rog sa nu te superi, dar cred ca te-a informat gresit avocatul.

Share this post


Link to post

Am gasit asta : Sectiunea a II-a

DREPTURILE SI OBLIGATIILE PATRIMONIALE ALE SOTILOR

 

Art. 29 - Sotii sunt obligati sa contribuie, în raport cu mijloacele fiecaruia, la cheltuielile casniciei.

 

Art. 30 - Bunurile dobandite în timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor. Orice conventie contrara este nula. Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedita.

 

Art. 31 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:

a) bunurile dobandite înainte de încheierea casatoriei;

b) bunurile dobandite în timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;

c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;

d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii sau inovatii, precum si alte asemenea bunuri;

e) indemnitatea de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei;

f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul în care a trecut aceasta valoare

 

 

Cred ca avocatul meu avea dreptate.Daca aveti alta parere va rog sa o spuneti.

Edited by vlad10

Share this post


Link to post
Tot ce este cumparat in timpul casatoriei (nu conteaza de unde vin banii), la partaj in caz de divort se imparte. De aia se fac contractele prenuptiale! > :)

Nu sint avocat, dar mai aud una alta.

 

Poate in Monte Carlo :) La noi e lovit de nulitate orice contract prenuptial.

Orice se primeste ca mostenire e bun propriu. Nu se imparte la partaj.

Asa ca Vlade, dormi linistit. Din punctul asta de vedere.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta stiam si eu.Interbarea e daca vand mostenirea si cumpar altceva ce se intampla.(cu acel ceva)

Edited by vlad10

Share this post


Link to post

E a ta omule, n-ai nici o problema.

Ai grija atat: daca vinzi "mostenirea" si cumperi ceva sa fie stipulat expres in contract ca se cumpara cu banii obtinuti din "vanzarea" mostenirii, e lit.f)

Deci atat la vanzare cat si la cumparare sa ai contractele, si sa specifici ce ti-am zis, ca s-a facut cu banii obtinuti din vanzare.

 

Ideal ar fi ca banii obtinuti din vanzarea mostenirii sa-ti fie virati intr-un cont deschis pe numele tau (pentru ca automat la obiectul platii cumparatorul va trebui sa treaca ce reprezinta; ex: pret imobil conform contract de vanzare-cumparare nr.x); iar cand cumperi tu, sa faci plata direct din acel cont.

 

Neaparat trebuie sa se poata demonstra circuitul banilor.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ok Tommy , ms de raspuns , asta vroiam sa aflu. In contract am scris treaba asta.

Share this post


Link to post

@vlad10: ar mai fi de mentionat faptul ca orice bun propriu devine bun comun celor doi soti, dupa 5 ani de la data casatoriei.

Stiam si eu dinainte acest lucru, fapt confirmat si de notarul la care am facut actele pentru cumpararea apartamentului, anul trecut.

Share this post


Link to post
...ar mai fi de mentionat faptul ca orice bun propriu devine bun comun celor doi soti, dupa 5 ani de la data casatoriei.

 

Cred ca bunurile mentionate la art. 31 din fragmentul de mai sus fac exceptie. Citez

Dacă bunurile dobândite prin moştenire ar deveni comune s-ar încălca devoluţiunea succesorală stabilită de lege. În ceea ce priveşte liberalităţile, acestea sunt acte cu titlu gratuit făcute în considerarea persoanei gratificate.
Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Daca eu am o mostenire si o vand, cu banii rezultati imi cumpar ceva, numai pe numele meu si in acte scrie acest lucru (bani rezultati din vanzarea mostenirii), la un eventual partaj acest bun se va imparti sau nu?Rog cei care se pricep sa dea un raspuns .Multumesc si sper ca am incadrat bine topicul.

 

 

Observ ca fiecare si-a dat cu parerea dupa cum l-a taiat capu'......unu sau 2 raspunsuri au fost OK

Conform art. 31 lit. b din Codului Familiei "bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune, sunt bunuri proprii ale fiecarui sot"...

Iti dau un sfat ..nu mai subestima avocatu'!

 

p.s. Tommy observ ca "te-ai specializat" in drept ... :P

Edited by law

Share this post


Link to post

Doar o pasiune mai veche ;)

 

@vlad10: ar mai fi de mentionat faptul ca orice bun propriu devine bun comun celor doi soti, dupa 5 ani de la data casatoriei.

Stiam si eu dinainte acest lucru, fapt confirmat si de notarul la care am facut actele pentru cumpararea apartamentului, anul trecut.

Fii dragut si intreaba-l pe stimabillul notar care este temeiul legal in baza caruia bunurile proprii devin bunuri comune dupa 5 ani de la incheierea casatoriei????? (ca am mai auzit gogomania asta vehiculata)

Share this post


Link to post

Alta intrebare: la decesul unui parinte divortat vin la mostenire copii din toate casatoriile?

 

Tommy ai cuvantul :) >-

Share this post


Link to post

Nu conteaza daca e divortat sau nu, la mostenire iau parte toti copii recunoscuti legitim :)

Share this post


Link to post

Copiii fie ca sunt din casatorie fie din afara casatoriei au aceleasi drepturi.

Edited by NSA

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...