Jump to content
Sign in to follow this  
tonic

Valoarea De Piata A Nubira I

Recommended Posts

sunt nou aici pe forum si as vrea sa cer o parere celor de pe aici care cu siguranta cunosc mult mai multe despre aceste masini decat mine.

 

as vrea sa stiu cam care este valoarea de piata a unui autoturism Nubira break din 1999, unic propietar (persoana fizica), 130.000 km rulat, masina arata impecabil. Ca dotari ABS, AC, oglinzi electrice, geamuri electrice (4), inchidere centralizata, alarma, radiocasetofon original.

 

multumesc

Share this post


Link to post

Intra si tu pe net pe diferite site-uri cu vanzari masini si vezi cam ce preturi au in functie de dotari, km, felul cum arata...iti faci o idee si apoi vezi daca pretul care il cere persoana este cel corect, eu unul nu cred ca cineva va putea da un pret la o masina fara sa o vada in realitate pentru ca din poze toate arata frumos dar cand te duci sa le vezi constati ca ai facut drumul de pomana(vorbesc din propria experienta).

Ii las pe cei care poseda Nubira sa vorbesca, poate vei primi vreun sfat.

Share this post


Link to post

@tonic

Daca masina arata bine, a fost ingrijita si merge bine, zic ca nu ar putea sa ceara mai mult de 4800 euro. Are totusi 9 anisori. Kilometrii, daca sunt reali, nu trebuie sa te ingrijoreze ca nu e Dacia. Daca a primit ulei bun si la timp si a fost exploatata corect, motorul e OK. Un drive test in diverse conditii de drum (drept, virajat, cu denivelari, urcare, etc.) te va lamuri mai mult de 1000 de vorbe. Daca nu ai condus inca, mergi cu o masina de acelasi tip sau pe aproape (Nubira 1 sau 2) si fa o comparatie. In ultima instanta, un mecanic priceput la simptomele unui Daewoo si dezinteresat de rezultatul tranzactiei te poate sfatui cel mai competent. Numai bine!

Share this post


Link to post

multum esc pt sfaturi.

 

de fapt intrebam pt ca tatal meu vrea sa-si vanda vechea masina, aceasta Nubira...masina este in stare perfecta de functionare, km reali si si arata foarte bine. el insa ar vrea sa o vanda cu 6000 EUR, ceea ce mie personal mi se pare un pic mai mult decat ceea ce cred eu ca valoreaza o masina din '99.

 

De aceea am vrut o parere de la voi care aveti masini similare.

Share this post


Link to post

Nu vei vinde cu mai mult de 4500 euro aceasta masina, tinand cont ca este fara airbaguri si breck. Trist, dar adevarat

Share this post


Link to post
Nu vei vinde cu mai mult de 4500 euro aceasta masina, tinand cont ca este fara airbaguri si breck. Trist, dar adevarat

 

cam asa estimam si eu...intre 4500 si 5000...

 

eu personal nu as da atatia bani pe o masina Daewoo, la banii astia gasesti un grand Cherokee V8 chiar an mai bun...insa te indoaie impozitul...

Share this post


Link to post

Si consumul ... pt V8. Te imprietenesti cu toti angajatii de la statiile peco ... :D

Share this post


Link to post

daca vei dori sa o vinzi repede nici acei bani nu ii vei lua. de ce iti spun asta? eu am dat in 2005, 4500euro. pe un cdx... full, fara piele... si cu full casco platit un an. si iti spun ca se vinde greu. desi sunt masini bune. pt ca daca ai 4500 euro ii dai avans si iti iei un logan chel, dar nu uita un lucru...E NOU? si nu second hand... eu am o nubira cat de cat intretinuta si tot mai cade cate ceva... deci sfat prietenesc... ori o pastrezi pt tine investind sume mici la intretinere ori o vinzi in pierdere... parerea mea: este o masina care are facilitati, spatioasa si are un pret de exploatare redus... sfat pt reducere de costuri la consum... GPL vezi pe forum...

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Am avut si eu una alba wagon din 2000 la 140000km si am dat-o repede, chiar surprinzator de repede la 4650 euro, asta anul trecut...cea din poza

Edited by mugur

Share this post


Link to post

@mugur Mai ai inca o Nubira? Actualizeaza semnatura. :D

Share this post


Link to post
daca vei dori sa o vinzi repede nici acei bani nu ii vei lua. de ce iti spun asta? eu am dat in 2005, 4500euro. pe un cdx... full, fara piele... si cu full casco platit un an. si iti spun ca se vinde greu. desi sunt masini bune. pt ca daca ai 4500 euro ii dai avans si iti iei un logan chel, dar nu uita un lucru...E NOU? si nu second hand... eu am o nubira cat de cat intretinuta si tot mai cade cate ceva... deci sfat prietenesc... ori o pastrezi pt tine investind sume mici la intretinere ori o vinzi in pierdere... parerea mea: este o masina care are facilitati, spatioasa si are un pret de exploatare redus... sfat pt reducere de costuri la consum... GPL vezi pe forum...

 

nu am ce sa mai investesc in ea ca merge perfect, are reviziile la zi, distributia schimbata...doar ca tatal meu nu o mai foloseste pt. ca si-a luat un Logan diesel 85 CP, care sincer sa fiu daca ar fi sa aleg intre o Nubira noua si un Logan nou...ar fi cam tot aia...mie imi plac masinile retro (in special anii 60-70, dar le folosec doar ocazional pt. placerea mea....) si folosesc zi de zi un Passat...asa ca Nubira este surplus deocamdata...

 

daca ar fi a mea poate as inchiria-o :scarpin:

Share this post


Link to post

Daca vrei sa-ti faci o idee despre cat sunt pe afara... a mea e din 2000, 170k insa distributia schimbata acum 6 luni, are motorul de 133CP, are GPL, are clima automata, airbag si abs, si e am dat anunt cu 2900 negociabil. As da-o probabil si cu 2600 daca mi-ar placea mutra cumparatorului. Cand vad pe la ce scoruri se invart in Ro...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...