Jump to content
Sign in to follow this  
adrian_23

Portbagajul Scartaie Ingrozitor

Recommended Posts

Salutare tuturor. Cu riscul de a ma face de ras va cer ajutorul. Am un Cielo din 2003 si de ceva vreme cand deschid si inchid portbagajul scartaie foarte tare (NU in mers). Am dat cu vaselina siliconica ELF, cu WD 40, cu super vaselina-vascozitate 90. Nu stiu ce sa mai fac. Mentionez ca am uns pana la refuz barele acelea care se misca in momentul inchiderii si deschiderii portbagajului. Mai trebuie ceva uns? Unde?

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Si eu am avut exact aceeasi problema ca tine.. scartaia destul de urat cand il deschideam/inchideam. Solutia finala a fost sa pun bucati de cauciuc (din covorase auto uzate) unde se freaca acele bare subtiri intre ele. Sunt vreo 3 locuri, unul din ele e fix in mijloc. Nici o scartaiala dupa asta! Problema mea acum este ca faza asta nu tine mai mult de cateva luni, ca se rupe cauciucul care-l pun. Acum e liniste, dar urmatoarea data urmeaza ori sa gasesc un soi de cauciuc care nu se rupe, ori sa dau si eu cu ceva vaselina pe acolo (peste bare si cauciuc), sa fie frecarea mai usoara.

Share this post


Link to post

Daca te ajuta, sa sti ca eu am dat cu spray degripant de la 2+2 cam de un an de zile si nu se mai aude absolut deloc.

Share this post


Link to post

La mine s-a rezolvat cu WD40. Nu usor, in sensul ca sunt ciudate articulatiile alea pe acolo si pana le-am uns pe toate a durat ceva. Rezultatele n-au fost imediate, dar cred ca de-un an nu mai scartie nimic.

Share this post


Link to post

Cand spui "barele alea" te referi cred, la arcurile portbagajului care il arunca in sus cand il deschizi. Sunt practic niste sarme mai groase dar elastice arcurile astea. Si eu am avut aceeasi problema remediata extrem de usor cu niste vaselina banala veche de cand lumea. Am uns exact locurile unde se freaca arcurile iar cantitatea de vaselina a fost ridicola, un varf de unghie. Totul sa ungi unde trebuie ca degeaba dai un "kil" daca nu dai unde trebuie.

Share this post


Link to post

Urmeaza sa fac si eu smecheria asta maine ca deja nici eu nu mai pot ma fac draq de ras tot timpu de imi vine sa... :wallbanger: . O sa incerc intai cu un degripant ca dala am... si pe parcurs ramane sa vad :D

Share this post


Link to post

Operatiune rezolvata, cu ajutorul unui spray degripant... acum sa vedem si cat tine asa :)

Share this post


Link to post

Tine ceva, si eu tot cu spray cu ulei de mecanisme fine am rezolvat, pe asta il aveam la indemana. La inceput nu se oberva mare diferenta dar dupa un timp nu mai face.

Share this post


Link to post

Si eu aveam acelasi scartait. Am pus vaselina in locul unde se ating si am rezolvat problema.

Share this post


Link to post

Eu am rezolavat cu WD40, am dat pe toata sina si in lateralele portbagajului si nu mai scartaie deloc, si plus de asta se si misca mai usor, spor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...