Jump to content
Sign in to follow this  
Stefan_VRD

Dacia Solenza - ranforsari

Recommended Posts

Pentru ca nu avem traditie si nu avem bani!..Clar !...Si pana la urma sti cum e asta !?...Atat de relativa !In 1988 o Dacie ar fi fost buna acum nu mai e de ce nu stiu !!!..Sincer eu am avut berlina si (in afara decaroserie) nu am avut plangeri de la ea never nu m-a laasat in drum !..Si usor si ieftin de depanat !...Acum ne-am porcit la straineze!....De parca mai faci altceva deact sa te deplasezi e si mult snobism in lukme mai baietzi !>>>>>

 

Se cheama "progres" snobismul asta. Progres, schimbarea mentalitatii ...

In 1988, cand ma incalzeam cu sticle cu apa calda in pat, si ma duceam sa iau zapada de afara sa aiba maica-mia apa de spalat rufele ... atunci Dacia mi se parea masina lui Dumnezeu. Acum, am incalzire centrala, apa la robinet, Matiz in garaj ... Asta inseamna ca sunt snob?

 

CIUDAT ... :shock:

Share this post


Link to post

deci sunt total diferite scuza-ma !....PPAQrerea mea e ca una e sa te speli sau sa mergi cu caru'cu boi si alta e diferenta intre masini !..Pana la urma nici SMART-ul nu e masina da'uite cica tot o grama' de bani costa!....Insa hai sa nu ne kkm pe noi aia cu necesitatile zilnice a altceva !..Exagerezi i9n pui mei !..Sa vezi ce-ti fac diseara !

Share this post


Link to post

daca nu-i bun matiz, slz, x90...ziceti voi...de ca nu va luati altele..nemtesti?????

Share this post


Link to post

Nemtzoaicele au ajuns exagerat de scumpe pentru ce ofera ... service-ul scump si prost, jupuiala curata, fiabilitate din care a ramas doar legenda, solutii tehnice destul de invechite, design discutabil ...

Share this post


Link to post

deci x90 e superrrrr.

cu tot cu ranforsari :lol:

Share this post


Link to post
deci x90 e superrrrr.

cu tot cu ranforsari :lol:

 

Pai, cand o aparea pe piatza, sa nu uitzi sa-ti iei un X90. Va fi "ieftina", "buna" si "isteatza".

Share this post


Link to post
deci x90 e superrrrr.

cu tot cu ranforsari :lol:

 

Pai, cand o aparea pe piatza, sa nu uitzi sa-ti iei un X90. Va fi "ieftina", "buna" si "isteatza".

 

tu-ti iei?

Share this post


Link to post
deci x90 e superrrrr.

cu tot cu ranforsari :lol:

 

Pai, cand o aparea pe piatza, sa nu uitzi sa-ti iei un X90. Va fi "ieftina", "buna" si "isteatza".

 

tu-ti iei?

 

Astept sa vad ce-o fi. Si ma ales, la catam investit sentimental si material in Matizul asta, parca nu l-as vinde cu 4000 de euro.

Am alarma, centralizata, mp3 player, boxe Sony Explode, tuning interior (pedale,maciuci), tablie spate, cauciucuri Pirelli P3000E ... parca nu l-as da :roll:

Share this post


Link to post

n-a zis nimeni sa-l vinzi.

mergi in paralel--->apoi vezi pe care o opresti

Share this post


Link to post

Stati mai intai sa vedem ce iese.Eu nu inteleg secretomania asta Renault.Aia in afara le arata cu 1 an inainte de lansare.Aici ciuciu.

Share this post


Link to post
...Eu nu inteleg secretomania asta Renault...

Ce-i asa greu?!?... ca sa poata sa le mai vinda si pe astea pe care le fac acum... altfel, multi ar face un efort si ar mai astepta nitel...

Share this post


Link to post
Nemtzoaicele au ajuns exagerat de scumpe pentru ce ofera ... service-ul scump si prost, jupuiala curata, fiabilitate din care a ramas doar legenda, solutii tehnice destul de invechite, design discutabil ...

asa e flex ai perfecta dreptate ...politica lor de outsorcing a dus la pierderea calitatii nemtesti ...Asta pe d eo parte pe de alta parte si brand-urile si-au pierdut din focus !..VW scoate masini de lux Porsche s-a apucat de 4x4 ce draq mai intelegi din ele ..

Share this post


Link to post

Salut! Nu se va putea face ceva 100% romanesc multi ani de acum incolo, nu sunt bani, nu sunt romani dispusi sa investeasca in asa ceva... e foarte costisitor, si nu avem nici experienta pt a putea scoate ceva cu adevarat competitiv. De ce toata lumea crede ca Renault va scoate ceva prost cu X90? Prin acest model se va inlocui Clio Symbol, care nu ca ma aparea intr-o astfel de versiune la viitoare generatie. Cred ca f multa lume nu cunoaste cam la ce nivel de calitate se situeaza Solenza...multi au ramas cu impresiile negative de la SuperNova, Nova si Berlina. E adevarat ca Solenza nu are o calitate exceptionala, este sub modelele Daewoo, dar nimeni nu zice nimic de pret? La aceeasi bani poti lua un Matiz (clasa mini), sau o Solenza (limita superioara a clasei mici). Insa, in realitate problemele Daciei sunt in perioada de rodaj, atunci apar multe "caderi", dar dupa remedierea lor nu mai apar prea multe probleme. Ai de ales intre mic si bunicel, sau mai mare si ceva mai putin bun. Daca ar fi scos o Solenza imbunatatita mult calitativ, pe la un pret de aprox 7000-8000 euro, nu ar fi cumparat multi modelul, pt ca exista aceasta idee preconceputa despre calitatea slaba a masinii. Cred ca e mai bine ca se face treptat trecerea spre un nivel superior de calitate.

Share this post


Link to post

Aro nu mai e al statului roman, a fost privatizata fabrica, iar in vara-toamna va fi prezentat un model "nou", dafapt un 244 imbunatatit calitativ si cu motoare Ford care va fii exportat, in acest moment el este testat in SUA pt a se verifica daca respecta normele lor. Nu stiu ce va iesi, pt ca Perez a mai dat tzepe.

 

Oltcit nu a fost un experiment 100% romanesc danielson, ci a fost un model Citroen in varianta cu 2 usi care a fost exclus din seria francezilor (stiu ei de ce). Nu a fost prea reusit din moment ce multa lume se plange de el. A fost produs la noi, insa nu este creatie romaneasca. Singura creatie in domeniul auto ar fi Aro, ma refer la produs de serie. Si nu a fost deloc rau, insa calitatea, finisarea, dotarile l-au tras mult in jos...si lipsa de motoare mai performante.

Share this post


Link to post

Hai sa mai vorbim peste vreo catziva ani despre Solenza si fiabilitatea sa... Deocamdata am vazut Matiz cu 150-200.000 km la bord, mergand just fine. Vreau sa vad si Solenza forjata la atatzia km.

 

Nove cu radiatorul inlocuit la 30.000 km am vazut. Sa dea mnezeu sa fie Solenza masina aia fiabila pe care o viseaza romanul.

Share this post


Link to post

Salut! Romanul nu viseaza la o Solenza fiabila. Romanul viseaza la un Mercedes (sau o Toyota, ca tot e moda cu masinile japoneze renumite pt fiabilitate) care sa coste sub 5000 euro si sa aiba "castofon" SONY, motor V12 si un portbagaj de 800 l. Ori Mercedes/Toyota va revolutiona industria auto ori romanul va mai astepta in prostia lui o astfel de masina mare, ieftina, luxoasa si f buna calitativ.

Share this post


Link to post

Dacia, cum am mai spus este dpdv calitativ sub Daewoo (made in Romania). Nu trebuie sa fim patrioti exagerati si orbi si sa cumparam Dacia doar pt ca e facuta la noi. Ar fi stupid, insa nici nu cred ca e cazul sa exageram cu critica. Germanii au facut ceva de genul asta cu Mercedes Benz A-Klasse, insa nu este acelasi lucru ca in cazul Daciei. Acolo a fost vorba de testul elanului picat cu brio de Baby Benz, dar, dupa ce a fost modificat s-a comportat ireprosabil. Iar nemtii au avut incredere in el, si au facut si pe altii sa capete increderea (pe care chiar o merita A-ul dpdv al stabilitatii) in aceasta masina. Solenza nu este o masina chiar asa proasta cum cred unii (din auzite), iar pretul mi se pare corect. Cum am spsu si intr-un mesaj mai sus, daca te gandesti sa cumperi Maztiz sau Solenza, defapt trebuie sa ai in cap ideea de mai mic si mai fiabil, sau mai mare si mai putin fiabil.

Share this post


Link to post
... Solenza nu este o masina chiar asa proasta cum cred unii (din auzite), iar pretul mi se pare corect. Cum am spsu si intr-un mesaj mai sus, daca te gandesti sa cumperi Maztiz sau Solenza, defapt trebuie sa ai in cap ideea de mai mic si mai fiabil, sau mai mare si mai putin fiabil.

 

De-asta zic, sa mai asteptam un an doi si abia atunci sa vedem daca Solenza va respecta patternul Dacia in ceea ce priveste fiabilitatea produselor acestei fabrici, sau nu. Pana una alta Solenza pleaca din start cu renumele prost al predecesoarelor sale. Tzin minte cat de entuziasmata era lumea cand a aparut Dacia Super Nova, si cat de multzi s-au desumflat mai apoi. Asa am patzit si eu cu Matizul, sa nu crezi Stefane ca am eu ceva cu Dacia ... Referitor la Matiz, pe cat de entuziasmat am fost cand l-am achizitionat (auzisem numai lucruri bine despre el) pe atat de desumflat am fost mai apoi. Ma consolez ca am o masina care merge, si pe care n-am dat foarte multzi bani. Insa, daca as fi englezoi, si as da 7000 de lire pe un SE, probabil ca mi-as baga unghia in gat.

Share this post


Link to post

Nu as cumpara o Dacie X90, XXX2004 sau XYZ666 nici daca ar costa 1000 de euro.

 

Va trece multa apa pe apa sambetei pana romanii vor produce masini calumea.

 

Bv, sa le drq de dacii, lucratura ijtr-adevar rom, k daca era macar lucratura tziganeasca, tot ar fi tinut mai mult decat tine o dacie de noua (intr-a mea a intrat rugina la o arip, sub toba finala, iesirea din cea intermediara e fisurata kam 5 cm, etc). Hai sa lasm naibii daciile, mai ales srn, nasolnitzele, k astea nu-s masini! Pacat, k daca Matiz ar fi fost cu 50 cm mai lung, ar fi fost posibila o comparatie intre acesta si nasolnitza ( unii nu fac comparatie din cauza lungimii sale). Pacat k Matiz nu are portbagaj mai mare! Pacat... Insa ramane MATIZ, adik o masina mica, usoara, TINEREASCA, fiabila si comfortabila! AM ZIS!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...