Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Luna De Miere In Europa

Recommended Posts

:mrgreen:

Deci problema sta cam asa: la anu ma insor.

Si ne gandim sa facem o nebunie in luna de miere. Vrem sa mergem sa facem turul Europei cu masina noastra (inca nu ati auzit nebunia) - Daewoo Matiz (asta e nebunia). Ce credeti, e sustenabila faza? Ma gandesc ca daca ii fac o revizie la sange inainte nu ar trebui sa fie probleme. Nu?

 

Acuma, nu am un traseu stabilit. E vorba de luna septembrie 2008, dupa 20, ca in 20 avem nunta. Sa zicem ca am avea 2 saptamani la dispozitie, in care vrem neaparat sa ajungem si la Paris. In rest ... deschisi la sugestii. Ma ajutati cu ceva sugestii, pe unde sa o iau, ce e de vazut?

Multumesc

Share this post


Link to post

Uite o idee de traseu aici.

In legatura cu masina, daca ai facut reviziile la timp si in service autorizat nu vad ce probleme ar putea aparea.

Share this post


Link to post

Eu am mers Viena, Salzburg, Munchen, Innsbruck, Verona, Venezia, Firenze, Siena, Pescara, Roma, Pisa, Monte Carlo, Nice, Cannes cu matizul. Nu am avut nicio problema. Inainte sa plec am fost cu ea la service, am verificat tot, am schimbat ulei, filtre, curele. Mi-am luat la mine preventiv o curea de alternator si un cablu de ambreiaj ca am citit pe aici ca se poate rupe. La vara plec iar. Nici nu ma gandesc ca o sa am probleme.

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post
Uite o idee de traseu aici.

In legatura cu masina, daca ai facut reviziile la timp si in service autorizat nu vad ce probleme ar putea aparea.

Pai de ce neaparat in service autorizat? Nu inteleg... sunt jdemii de service-uri care au mecanici priceputi, asta asa, ca offtopic, hehe

 

Va multumesc de incurajari. Promit solemn ca o sa am suporyi de numere si autocolant cu daewooclub, numa sa-mi dea si mie mai marii astia ai forumului.

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Dute frate linistit, n-o sa ai nici o problema. Nu esti nici primul si in mod cert nici ultimul care pleaca la drum lung cu Matizda. Sa ai drum bun si distractie placuta.

Share this post


Link to post

Heheh, am vazut topicul cu matizul cu remorca...

Pentru cei care au mers cu tizulache prin Europa, cam ce consum ati scos cu traficul de acolo, avand in vedere ca se merge destul pe autostrazi si cu viteze mai mari. A, si cu cat ati mers cu el pe autostrada?

 

Intre timp am decis ca, pentru a ne face incalzirea, musai in primavara sa mergem pana la Cracovia, in Polonia :D . Abia astept sa o ard prin muntii Tatra, hehe

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

In Franta pe autostrada limita este 110 asa ca ai grija.Iti recomand sa alimentezi(in Franta) de la FINA.

Iar la Paris nu ai ce sa faci cu masina, pentru ca sunt city-tour-uri si cu 60 euro 2 persone ,2 zile vezi toate obiectivele cu exceptia Versailles-ului si Disneyland-ului.

Daca vrei da-mi un p.m si iti dau detalii despre Paris , inclusiv hotel.

Numai bine.

Share this post


Link to post

Este 130 km/h limita in Franta pe autostrada. 110 km/h e cand ploua.

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post
Este 130 km/h limita in Franta pe autostrada. 110 km/h e cand ploua.

Am mers de la Bruxelles la Paris cu autocar si n-am depasit 100,iar indicatoarele pe care le-au vazut erau absolut toate cu 110 de baut nu bausem nimic , m-am uitat numai in fata ca altfel imi era rau.Acu' na e posibil sa ai dreptate nu ma contrazic.

Share this post


Link to post

Inseamna ca nu ai mers pe autostrada. 110 e limita pe drumurile expres cu 2 benzi pe sens. Si eu am incercat sa merg mai mult pe d-astea. Sunt scumpe autostrazile in Franta. De exemplu de la Monaco la Nice (15 km ) am platit 2.9 euro

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post
... cam ce consum ati scos cu traficul de acolo, avand in vedere ca se merge destul pe autostrazi si cu viteze mai mari. A, si cu cat ati mers cu el pe autostrada?...

Cam 6%, avand in vedere ca sub 140 nu am lasat-o pe autostrada. Cam 1400 de km. Cluj-Budapesta-Viena-Klagenfurt-Milano, plecat la 03.00 din Cluj, ajuns la ora locala 22.30 la Milano.

Edited by nrares

Share this post


Link to post
Cam 6%, avand in vedere ca sub 140 nu am lasat-o pe autostrada. Cam 1400 de km. Cluj-Budapesta-Viena-Klagenfurt-Milano, plecat la 03.00 din Cluj, ajuns la ora locala 22.30 la Milano.

Pai bine mai nrares, tu din Cluj si ai mers atata si nu vii la o intalnire sa ne impartasesti experienta si sfaturile? Vezi ca pe topicul de intalniri la Cluj tot batem tamtam cu Aiptek si nime nu raspunde. Ia autosesizeaza-te :)

Share this post


Link to post

Hm... m-am tot gandit, si luna de miere a noastra o sa fie de fapt vreo 2 saptamani, asa ca nu stiu daca are rost sa ne legam la cap cu Europa, mai ales ca o sa fim tot pe drum. Asa ca ne-am mai gandit oleaca, si cred ca o sa mergem fie in Grecia, pe ceva insula; sau in Croatia, ca am auzit ca e super fain.

Asa, de curios, pe la sfarsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie, cum e vremea in Croatia?

Share this post


Link to post

Septembrie-Octombrie iti recomand Turcia sau sudul Greciei(eventual Creta/Skiatos).

Share this post


Link to post

Tin sa precizez ca nu mergem sa facem plaja :D , vrem sa vedem cat mai multe.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa vezi cat mai multe da o fuga in Croatia. Vremea e super in perioada septembrie-octombrie.

Share this post


Link to post

Pentru a vizita cat mai mult, sunt de parere ca Grecia este cea mai potrivita destinatie(in partea asta de Europa).

Share this post


Link to post

Thassos. Daca vrei relatii si/sau poze da-mi de veste.

Share this post


Link to post

Subscriu la chestia cu Thassos. Am amintiri proaspete daca te intereseaza.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Si eu te sfatuiesc sa mergi in Grecia.

Succes !

Share this post


Link to post

Ok, ziceti despre Thassos. Ca poate merg acolo, si in Croatia mai incolo :D

Ce e de vazut pe acolo?

Share this post


Link to post

apa limpede, plaje frumoase, golfuri stancoase, pini, ceva viespi, o manastire, restaurante, scoici si calamari, pe astia ii mananci dupa ce te uiti la ei :)

in Kavalla, pe unde treci cu ferry-ul e si o cetate relativ interesanta

e una dintre insulele grecesti cu multa vegetatie, cele din sud mai ales ( Mikonos ar fi un exemplu) sunt foarte aride

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns. Pana la urma, dupa sfatuiri in doi, am ajuns a concluzia ca mergem in Croatia, deoarece ne place f mult ce am vazut si auzit despre ea... si e si un pic mai scumpa, si acuma o sa avem bani. Mai incolo, mergem si in Grecia... nu ne trebe plaja :D

Share this post


Link to post

Croatia este si mai frumoasa, insa e si ceva mai scumpa. Zagreb este un oras foarte frumos cu atmosfera europeana, multe restaurante, continua cu o zona montana unde sunt si ceva vestigii medievale. Splitul si Dubrovnicul, mi-au placut la fel de mult dar fiind in zona litorala sunt mai piperate. Din mai multe orase de la mare se pot face excursii de 1 zi cu vaporul la Venetia, care ar merita. Ce nu mi-a placut este ca afiseaza un aer superior cand aud ca esti roman. Dar pana la urmă nici noi nu creditam prea mult un strain cand aflam ca e bulgar spre exemplu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...