Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Izolare fonica

Recommended Posts

Eu mi-am facut in vara portbagajul cu Aluband, spatele aripilor si interiorul haionului cu ceva material gasit la unchiumeu` in beci...avea denumirea ceva-n genul Aluband`ului . La muzica se aude mai bine, nu mai baraie in exterior tabla de la bass, cand inchizi portbagajul se aude mult mai gros (pana acuma se auzea ca si cand ai da cu lingura`n oala 24000000.gif )

 

PS. la Tico 10000001.gif

post-16593-126920659736_thumb.jpg

post-16593-126920660797_thumb.jpg

post-16593-126920661717_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sunt in plin proces de acoperire a podelei Cielito-ului cu Aluband. Mi-a luat vreo 3 ore sa demontez TOT.

Problema la care va rog sa ma ajutati e urmatoarea : cu ce degresez podeaua? Alubandul nu adera in conditiile astea si trebuie facut ceva.

Deci? Benzina? diluant? Alcool tehnic? - sa nu ma trimiteti dupa altceva ca e sambata si e inchis cam peste tot.

Share this post


Link to post

Alcool tehnic am folosit eu. (recomand)

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Benzina dilueaza grasimea mult mai bine ca alcoolul tehnic

Share this post


Link to post

Multam` de raspunsuri. Am folosit benzina, a mers perfect. Aderenta a fost atat de buna incat o bucata deja lipita a fost aproape imposibil de repozitionat fara sa se distruga.

Share this post


Link to post

Pentru dl. Tolin: am citit intervențiile dvs. referitoare la izolarea fonica si as avea nevoie de un sfat si o parare. Am o Solenza la care în urma cu 4 ani am scos mocheta si am aplicat cu pensula un strat de vaselina (nu ma intrebati de ce, asa am gandit la vremea respectiva). In aceste condiții nu mai pot folosi materiale pe care sa le lipesc pe podea si as dori sa aplic peste acea vaselina o folie PEE aluminizata care sa îmbrace toata podeaua pana sub chederele de la praguri și cât mai mult posibil sub bord (atat cat imi va permite spațiul sa bag mana). Eventual o pâsla deasupra si apoi mocheta ei. Întrebările ar fi:

1. Credeți ca s-ar obține un rezultat mulțumitor raportat la aceasta munca?

2. Ar fi nevoie sa aplic o astfel de folie si in usi si stalpi?

3. In zona peretelui din fata (in dreptul bordului), corespunzătoare peretelui de foc, probabil ca nu voi avea cum sa aplic o astfel de folie. Cat de importanta este acea zona (fonic vorbind)? Menționez ca nu doresc izolarea peretelui de foc IN compartimentul motor ci doar prin interior ( atat cat voi avea acces în habitaclu). Aceasta intrebare am pus-o deoarece percep zgomotul venind din zona trenului de rulare si a compartimentului motor.

4. Cat de mult va influenta portbagajul dacă va ramane neizolat?

 

Mai precizez ca nu urmăresc obținerea vreunui efect de natura termica ci ma axez aproape in totalitate reducerea zgomotului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...