Jump to content
Sign in to follow this  
static

Masina De 5000 Euro!

Recommended Posts

Oricum, la 5000eur SH e cred ca cea mai sigura alegere...

Şi eu cred la fel. Pe lângă faptul că nu e dracu' aşa negru cum se zice, referitor la costurile de întreţinere, la banii ăştia găseşti ceva cu ani puţini la "activ" :)

 

Si...credema la 5000 gasesc Nubira 2...an 2004 poate 2005...
Ca idee gasesc si Leganza la 5000 din 2000.

Găseşti şi A8 4.2 quattro la 5000 ;)

Pare-mi-se că discuţia se reia over and over again, fără a fi citite posturile anterioare (nici măcar de pe o pagină în urmă) aşa că sfaturile... sau părerile sunt de prisos :)

Share this post


Link to post

Am mers eu cu cineva cu un a8 4.2i luat pana in 10k E avand cam 400k km la bord.Intr-adevar impresionanta masina fuge de rupe,pacat insa ca dupa aprox 2 sapt de forja face balta de ulei sub ea.Din cate am inteles e de la caseta de directie si costa ~1.5k coco.

Parerea mea ca la banii astia trebuie sa te orientezi la o masina care nu a fost prea scumpa noua si sa fie dupa 2000.

Share this post


Link to post

Acum haideti sa va spun eu ce am patit! Sa nu va mai certati! Cu masina la mana a doua e ca la loterie! Daca nu te pricepi cauti ieftineala. Daca te pricepi stii ca dai un ban dar stii ca face.

 

Incepe povestea: Cumparat supernova acum aproximativ un an din targ de la samsari (mi-am incalcat principiul de a nu lua de la samsari suspecti si m-a costat - am luato pentru ca il stiam din vedere pe unicul proprietar) cea mai ieftina din tot targul. Am luat ieftineala si apoi am bagat piese pe rand (discuri frana , placute , saboti spate, un arc mi s-a rupt in drum, o planetara reconditionata, un telescop schimbat plus ca ploua in ea). In fine acum e la fratemiu. 

 

Din ianuarie pana acum vreo 2 - 3 saptamani am cautat sa achizitionez si eu ceva pana in 4000 euroi. Am mers in proba cu :

 

- Opel vectra 1997 full (degeaba era full daca am mers in proba si troncanea mai tare ca fosta supernova si telescoape varza, computerul de bord nefunctional etc) - dezamagit (3800 euro ultimul pret)

 

- Opel astra 2000 1,7 diesel, omu era putin cam ametit mi-a zis 5500 euro si iam zis sa faca in lei si cand baga cursul sa calculeze pe calculator baga cu 5,4 ron  :mrgreen: , degeaba ai spuneam eu ca e 4,3 ron cursul, era in lumea lui.  :drinkers: Masina neingrijita, semne de spray pe ici pe colo, motorul huruia si pe cartea de identitate o societate si 2 proprietari.Clar fugarita 200 si ceva mii km.

 

- Opel astra 1996 - nu mai discutam

 

- Skoda octavia 1997 fab, inscrisa prima oara in Romania in 99 (cica a stat in showroom) 2,0 litri TurboBenzina, 24 valve, piele full. Mergea super. Parbriz ciobit, putina rugina la praguri si pe cartea de identitate 2 societati (una din Panciu, una din Iasi) si al treilea proprietar sotul femeii care o conducea. 4800 ultimul pret dar se vedea de la o posta ca mai bagam in ea (sunt pretentios, ma deranjeaza orice chichita)

 

- Volkswagen golf 3 1997 - mergea super,abs, fara geamuri electrice si AC - ultimul pret 3800 euroi , directia cam greoaie si rigida la gropi.

 

Deci cu astea s-a dus mitul masinii nemtesti care e super , chiar daca are 15 ani in fundul ei!

 

Acum si reversul:

 

- Skoda octavia 1, 1997 , adusa de afara, 1.6 102 cai , abs tot geamuri electrice, ac singura care mi-a placut intradevar cum mergea , chiar daca bucsaraia trebuia schimbata ca batea putin la gropi se simtea pe fata cel putin se auzea nasol, dar ca stil de condus, confort si siguranta - super. Nu eram de conceptie cu masinile vechi da cu asta faceam un compromis! Dezavantaj - pret bun 3000 euroi dar inmatricularea era vreo 2800 la vremea aia si in cazul asta mai plusam si cu 6000 imi luam ceva TDI si mai nou!

 

Achizitionat cielo executive la inceputul lui martie, masina e din 2004, unic proprietar, carte service (40000 km ultima revizie in nov 2008 pe carte si 41000 km pe bord cand am achizitionat-o deci sunt reali ca omu mai avea pe langa carte si facturile cu ce schimbase la revizii cu deviz de service tot), geamuri electrice, AC, servodirectie, stiti voi :thumbl: pentru pretentios ca mine.

 

Singurul lucru de care imi pare incomod tare - consumul (am o problema dat fiind faptul ca am sarit de la supernova cu consum mixt de 6,5). In rest dau o cheie si am plecat! Ca sa nu va mai certati pot sa v-o vand! :lavolan: :rolleyes: :o fftopic:

 

Judecati singuri acum ce vreti sa faceti cu 5000 euroi! recomand :

 

- numai de la proprietar

 

- mare atentie la cum arata masina si la acte

 

- daca e de ex golf 4 din 2003 full extra cu 5000 euroi si tot targu/netu/ziarele is 5000 alea din 99 si chele- atunci sa vi se para suspect! Nu va bucurati acum ca o sa plangeti mai incolo la piese!

 

 

 

 

 

 

 

A, asta e masinuta!

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=27044

 

 

 

Alt sfat:

 

Orientati-va pe un anumit segment sau pe 2 - 3 tipuri de masina si ,, culegeti'' date! De ex vrei neaparat Octavia 1, astepti pana gasesti una sati sadisfaca cerintele si intre timp te uiti pe autovit , vezi masini de vz si suni la vanzatori! Le zici sincer, domle vreau sa iau o skoda de la un amic dar nu ma targuiesc cu ea, datimi si mie niste detalii despre masina asta va rog ca am vazut ca aveti una pe autovit de vanzare, eventuale sfaturi treburi! Din moment ce ai zis ca esti din alt oras si nu ai de gand s-o iei n-are nici un interes. Cititi forumurile, parerile posesorilor etc.

post-21691-1238425701_thumb.jpg

post-21691-1238425709_thumb.jpg

post-21691-1238425716_thumb.jpg

Edited by silviu4you2003

Share this post


Link to post

Iata si masina de 5000 euro: Kalosul meu din 2005, tocmai am incheiat leasing-ul azi, 1399 cm, 8 valve, 2 airbag, geamuri electrice fata, AC, 45.000 km, toate facturile, revizii la GTT, ITP pana in 2011, set suplimentar de roti de iarna pe jante de aliaj, cumparate in decembrie 2008 si "purtate" pana in 1 februarie 2009 cand mi-am luat o Mazda 3 tradand Chevroletul...

 

Chiar nu am avut probleme, mi s-a schimbat caseta de directie in garantie la reclamatia de troncaneala :) ) stiti voi...

 

Stiu ca topicul nu e pt asta dar as fi vrut sa stie de masinuta mea si cei care intra pe aici si iubesc marca...Chiar a fost OK, copiii mei inca suspina dupa franele de la Kalos care nu le pricinuiau atata rau de masina ca asta noua :) )

Edited by ghighi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...