Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Nu Se Incalzeste Motorul

Recommended Posts

Salut

AM luat de cateva zile un Matiz SH, si evident, au inceput si problemele, hehe :D

Indicatorul de temperatura motor nu sta pe mijloc, cum am vazut eu mai la toate masinile, sta undeva intre liniile de mijloc si un sfert. Caldura baga, se simte ca se incalzeste motorul si trage altcumva si e mai silentios, dar nu urca pana la mijloc, pe linia aia de 90 de grade temperatura. Am urcat si dealuri mari, si tot nu urca. Cineva mi-a spus ca ar putea fi din cauza ca e frig afara, asa o fi? Un vecin cu cielo din 96 a zis ca lui niciodata nu i0a urcat acul de temperatura acolo, statea asa, ca la mine. Oare am ceva probleme la el?

Multumesc

 

P.S. Parca si consumul e cam mare, asta daca acul de benzina indica ok, 300 de km din care cam 180 inafara localitatii, cu 90-100 km/h, restul in oras (Cluj) si are unpic mai mult de un sfert de rezervor, conform indicatorului. Benzina Efix de 95, ulei schimbat, filtru ulei, filtru aer... masina are 20.000 de km reali, ca am verificat...

 

Pareri?

Share this post


Link to post

Exact acolo trebuie sa stea acul indicatorului de temperatura la Matiz.

Intre cele 2 gradatii, mai apropiat de cea din mijloc.

Share this post


Link to post

La matiz acul de temperatura sta in mod normal, cand motorul este cald la ~2-3mm sub linia de mijloc. Daca asa sta si la tine, este super ok, acolo trebuie sa stea.

Share this post


Link to post

Al meu sta la mai mult un pic, poate vreo 4-5 mm, de fapt cam la mijlocul distantei dintre cele doua gradatii, de sfert si jumate :D ... poate un pic spre mijloc. Deci, banuiesc ca e ok si m-am speriat degeaba. Prima masina, ce sa ii faci :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...