Jump to content
Sign in to follow this  
webstar

Reducerea Consumului Chevrolet Kalos

Recommended Posts

In oras, mers normal, consuma cam 9% iar in afara, daca depaseste 110km/h , consumul ajunge si la 13%. Ce pot sa-i fac ca sa reduc consumul ? Am dus masina la un banc de probe, au testat-o si mecanicul mi-a spus ca toate Kalosurile , in timp au problema asta. Cu cat au mai multi ani, cu atat consuma mai mult. Dar totusi pentru doar 2 ani jumate e prea mult. Si singurul lucru care poate sa-i faca ca sa scada consumul e ori sa schimbe motorul, ori sa schimbe niste piese de la motor, oricum o sa ma ajunga mult prea mult.

Am mai citit pe aici ceva de resetarea calculatorului la kalos, dar nu am inteles prea bine.

 

Stie cineva ce pot sa-i fac sa nu mai consume atat ? AStept pareri.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Se face reset la ECM. Gasesti pasii in topicul acesta.

Share this post


Link to post

Sau mai simplu vii la intalnirile constantene... si o facem noi sa consume... si mai mult! :D

Share this post


Link to post
Si singurul lucru care poate sa-i faca ca sa scada consumul e ori sa schimbe motorul, ori sa schimbe niste piese de la motor

 

Ce gargară ieftină. Mecanicii curului care au trecut de la dacia 1310 la chevrolet.

 

In alta ordine de idei, incearca sa mergi constant cu 90-100. Ar trebui sa ia intre 6-7. Pe masura ce cresti viteza e normal sa consume mai mult, mai ales ca ai motor de 1.2.

 

La epica consumul extra-urban poate varia intre 9 si 14 spre exemplu, in functie de viteza si numarul de sprinturi (5500-6200rpm)

Share this post


Link to post
... Stie cineva ce pot sa-i fac sa nu mai consume atat ?

 

Pentru ca ai un motor mic, de doar 1150 cc:

- sa folosesti benzina de CO95;

- sa mergi intr-o treapta a cutiei de viteza mai mica decat pana acum;

- sa schimbi bujiile si filtrul de aer mai des.

 

@hawkeye > la viteza aceea, masina aceasta consuma cu 1L mai putin decat zici.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
In alta ordine de idei, incearca sa mergi constant cu 90-100. Ar trebui sa ia intre 6-7.

 

Mersul constant 90-100 trebuie sa scoata consum sub 6. La mine constant 100-110 imi scoate 5,5.

Share this post


Link to post

Scuze, ma gandeam la 1.4 16V.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...