Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Incaltaminte Contrafacuta

Recommended Posts

Ma bucur ca ma intelegi: sunt zilnic in contact cu fel de fel de copii, uni care au parinti cu o situatie materiala oarecare, altii care sunt saraci aproape lipiti.

 

În fine, eu am înţeles demersul tău de factură umanitară, doar că n-ar fi legal. Tu vrei o chestie din aia tipic românească: "Chiar nu se poate să mai închidem şi noi un ochi??"

 

Macar cu atat sa raman, cu multumirea asta.

LE: dar eu nu-s nervos, chiar am avut o zi buna. Calma, linistita. Mai rau ca nu mi-am gasit tigarile preferate, dar nu se moare din asta. Imi iau maine (merg in Piatra, acolo sigur gasesc).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Dragul meu Lucian incearca sa nu mai intelegi ce vrei si sa ne invartim dupa semnul nYke.

 

Nu am spus aici ca un om care s-a procopsit cu o boala rara nu trebuie ajutat daca ii este peste putinta sa iasa singur din impas.

 

Eu m-am referit la acea sub specie umana reprezentata d betivul de la sat pe care cada casa are 3 4 5 6 copii acasa care mor de foame si a refuzat sa vina sa faca munca cu ziua atunci cand a fost nevoie. L-as fi platit cu 50-70 RON pe zi in functie de avea de facut. La un calcul sincer daca ar fi lucrat 22 de zile si ar fis tat sa se odihneasca in weekend ( ceea ce eu nu am mai facut de mult ) ajungea in o luna de vara la 1540 RON. Ma intreb cati profesori nici nu viseaza sa ajunga la suma asta.

 

Am dat si peste oameni total opusi si anume 2 copii de 17 si 20 de ani din moldova care se ocupau la firma unei rude de pus tabla pe casa. Ei bine in vara asta in perioada aia cand canicula ne baga pe toti la umbra copii aia au pus in 5 zile 200 m patrati de tabla. Ne rugam de ei sa coboare la umbra o ora la pranz. Le era jena sa faca pauza de masa pentru ca in final sa se scuze ca trebuie sa plece cu o zi mai devreme si sa lase burlanele on hold o sapatamana pentru ca unul dintre ei avea bacul si trebuia sa mai invete cate ceva pe tren.

 

Ei bine daca ai luciditate ade a reflecta peste acetse 2 raspunsuri sa te lasi tu in continuare prostit de oamenii "amarati" ...

Share this post


Link to post

Legea e lege iar furtul e furt, fie el si furt intelectual (incalcarea drepturilor de autor si patentelor). Acei papuci daca intra in tara vor ajunge pe mana bisnitarilor si cu totii stim cum se intampla. Actiunea aceasta nu este decat un semnal pt cei ce ii aduceau: nu mai faceti asa ceva!.

 

Spuneai sa fie pusi in vanzare la un pret redus...Care e logica? Sa vina bisnitarii sa le cumpere pe mai nimic si sa intre din nou in sistem?

 

In legatura cu betivii e o problema lung de discutat. In spatele magazinului familiei este o carciuma infecta, un cafe-bar unde ZILNIC vezi aceeasi betivi si te intrebi de unde au bani sa-si mai cumpere bautura?... Asta ca sa nu mai punem ca cel cu barul nu are nici o autorizatie, conditiile sunt infecte, investitia minima, munca la minim si castiga cam cat noi care avem munti de papetarie de parca suntem arhivele statului. :|

Edited by andreib

Share this post


Link to post

singurul rationament pentru care nu ar trebui distruse obiectele piratate ar fi risipa de resurse, intr-o lume care devine tot mai fierbinte

nu stiu despre ce cantitati e vorba la nivel national dar s-ar fi putut face un fel de refurbishing si sa nu mai scrie nike pe adidasii aia :) ) si apoi sa fie donati copiilor nevoiasi, ei nu au nicio vina ca parintii zac prin carciumi ( asta daca vorbim de efortul fiecaruia dintre noi de a asigura familiei o viata cat mai buna)

dincolo de asta si eu cred ca unora din ce le dai de pomana din asta se lenevesc mai mult

Share this post


Link to post

Discutia asta s-a mai purtat si cand am discutat despre softul piratat. Eu cred ca adevarul e undeva pe la mijloc. Adica, inteleg necesitatea proprietatii intelectuale, marcii inregistrate, respectul legii si asa mai departe.

 

Insa pe de alta parte nu intotdeauna legea e si morala sau corecta doar pentru ca e lege. Uneori "legiuitorul" e sensibil la lobby-ul unor mari companii sau alteia si legea e facuta in asa fel incat sa apere intesele companiei si nu ale "supusilor". Uneori mari companii contrafac produse, cu sprijinul legii. Adica acum poti cumpara ciocolata sau miere craft food sau kellogs care nu au nici o molecula de cacao sau fara vre-o legatura cu albinele sau vre-o alta insecta. "pe vremuri" aveai voie sa scrii ciocolata pe un produs facut dintr-un procent minim unt de cacao, intre timp legiuitorul in intelepciunea lui modifica definitiile si normele incat sa poti vinde orice rahat si sa-l numesti miere sau ciocolata. Si de multe ori rahatul e vandut de multinationale care invart mai multi bani decat bugetul Romaniei. Iar respectivul rahat il mancam, nu calcam pe el... ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...