Jump to content
Sign in to follow this  
vio

Compresorul De Ac.

Recommended Posts

O sursa de "umezit" esti chiar tu! =))

Lasand gluma la o parte a/c dezumidifica... aerul rece sau cald fara a fi trecut prin compresorul de a/c iti baga in interior umezeala de afara.

Share this post


Link to post
O sursa de "umezit" esti chiar tu!

 

Asta chiar este pe bune :) . Umiditatea in interiorul habitaclului apare in special datorita respiratiei ocupantilor. Tu chiar nu ai bagat de seama ca, cu cit sint mai multi oameni in masina, cu atit se aburesc geamurile mai tare ?

Share this post


Link to post
Caldura de obicei usuca aerul, mai ales in masina unde nu ai surse care sa ti-l umidifice... (cel putin asa cred)...

In privinta caldurii evident ca asa este nu degeaba instalatiile de aer conditionat au functia de dezumidificare nicidecum de umidificare. Depunerile vaporilor de apa se fac intr-o incinta pe zona cea mai rece mai precis pe geamuri, acolo bate caldura tocmai pt. a se dezaburi geamurile.

In ceea ce priveste lipsa surselor de umidificare asta e valabil doar cand in masina sunt zero ocupanti.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@Salex chiar de o spusei pe un ton glumet m-am referit si eu la acelasi lucru pe care tu l-ai detaliat.

Share this post


Link to post

@MCojo : Am recitit si eu postul meu de mai devreme si, desi intentia mea a fost de a-i transmite mesajul lui s0r|n3l , a rezultat ca ti-am raspuns tie. Mea culpa pentru ambiguitate, scuze daca ai avut impresia ca te-am contrazis cu ceva. Eu vroiam doar sa confirm ca spusele tale sint perfect adevarate insa mi-a iesit altceva. PS: am apreciat tonul tau glumet :) , mai ales la sfirsit de saptamina lunga si obositoare

Share this post


Link to post

da, se pare ca aveam niste idei preconcepute...

merci, s-a facut lumina... ;)

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...