Jump to content
Sign in to follow this  
Lamael

Despre inmatriculare

Recommended Posts

Buna dimineata, am inmatriculat si eu masina care este noua, si avand in vedere faptull ca a fost fabricata dupa mijlocul anului pe cartea de identitate a vehiculului este trecut anul 2005, dar politia mi-a trecut pe certificatul de inmatriculare anul fabricatiei 2004.

Va rog sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti daca mai sunt persoane in aceasta situatie, si daca eventual trebuie sa ma duc inapoi la ei sa rezolv aceasta.

Multumesc.O zi buna. :-D

Share this post


Link to post

Pai daca ne gandim un pic , cum puteai inmatricula in 2004 o masina a carei data de fabricatie este 2005 ? De aceea Politia ti-a trecut anul fabricatiei 2004 ... chestii de genul s-au mai intamplat ( a mai fost o discutie de genul asta parca pe forum ... incearca o ... ) .

Este parerea mea , caci legal nu stiu daca este sau nu corect sau daca trebe sa te intorci la ei ...

Share this post


Link to post

E o practica curenta a Daewoo sa devanseze anul de productie; nu ai nici o problema zic eu ...

Share this post


Link to post

Si a mea e la fel... cumparata si inmatriculata in decembrie 2002, anul fabricatiei in C.I. este 2003!

Share this post


Link to post

A mea e cumparata la 2 zile dupa NFS si inmatriculata pe 24 dec 2002, tot asa scrie 2003 pe talon, deci nu e greseala.

Share this post


Link to post

Scuze, dar cred ca nu m-am facut inteles, pe talon politia a trecut 2004, desi in Cartea de identitate este 2005.

Share this post


Link to post

Ba te-ai facut, asa e si la noi. Si eu am crezut ca-i o gresala pina am vazut ca tot asa au si altii. :wink:

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o intrebare. Saptmana trecuta am luat cartea de identitate a masinii de la dealer si acuma trebuie sa ma duc sa imi puna folia de secretizare pe ea la politie. Intrebarea mea e unde trebuie sa ma duc pt chestia asta (dealer-ul nu mi-a zis). Eu nu am domiciliul stabil in Buc, dar am inteles ca pot sa fac asta aici, numa ca nu stiu unde exact. Si inca ceva, trebuie sa sun sa-mi fac programare, trebuie sa merg sa vada aia masina? (masina e noua)

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Folia de secretizare se pune la R.A.R. nu la politie.Pentru informatii incearca http://www.rarom.ro/

Share this post


Link to post

Folie de secretizare la RAR (pt. cei cu domiciliu in Bucuresti) pe Grivitei, nr. 300 si ceva parca, aproape de piata Chibrit. Program 8.30 - 15.30 mai putin Vineri cand au pana la 13:00 parca. Cartea de identitate + copie, buletin si factura (copie sau original). Ar fi bine sa ai si o copie dupa buletin ca nu sunt sigur daca trebuie. Costa 94k sau 96k. Nu trebuie sa te duci cu masina, nu e nevoie de programare.

In mod oficial este pauza de la 12:00 la 12:30 dar nu cred ca se respecta.

Share this post


Link to post

Când iau numerele noi de la Politie, trebuie să le predau pe cele roşii date de dealer? Mi se mai dau ceva bani înapoi?

Share this post


Link to post

Din momentul în care îti primesti numerele noi (negre) ai un termen de 15 zile în care poti sa predai numerele rosii si vei primi banii pe ele (sau o suma fixata de politie, în functie de starea lor). Daca nu, poti sa le dai unui carutas sa si le puna pe spatele carutei...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...