Jump to content
Sign in to follow this  
sp67

Cum tratam cu samsarii?

Recommended Posts

Beton faza ! Cu astia nu e de gluma.

Parerea mea sincera e ca nici macar nu trebuie sa ajungi la discutii cu ei, daca nu vrei sa ai dureri de cap.

Eu dupa ce am vandut masina aia de care am povestit "m-a durut capul" o perioada, dar pe urma m-am linistit. Daca era sa vina aia pe mine veneau repede. Probabil au scapat repede de masina, la randul lor.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

La service poti avea certitudinea ca anumite compartimente (motor, frane, noxe, tabla schimbata/inlocuita/vopsita) uzura fizica, jocuri in roti, componente inlocuite etc, sunt o.k. si mergi cu sufletul impacat. Nici un samsar nu va merge cu tine la un service si daca o va face, el va fi cel care-ti va indica locul. In acest caz nu mai are rost discutia. Samsarii nu sunt neaparat tigani, ca ei detin monopolul este cu totul altceva.

Share this post


Link to post

Apropo de samsari: ala care i-am dat eu masina nu era tigan, insa era burtos, barbos, si venise in slapi la intalnire, zicea ca nu are masina deloc (o ia pentru el) insa la un moment dat s-a aplecat si i-au cazut actele pe jos din buzunarul de la camasa, intre care era si un talon de masina. M-am facut ca nu vad si l-am intrebat intr-o doara cum se descurca fara masina, daca are masina de la servici, si mi-a zis ca nu...

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

:-? Inainte sa incepi o discutie despre cumpararea sau vanzarea unui autoturism, la locul de intalnire primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-l ,,studiezi" din capul locului pe interlocutor. Aspectul fizic si vocabularul iti poate face o impresie in propotie de 51 %, restul il reprezinta verificarea masinii (din toate punctele de vedere inclusiv acte - aici este o probloema la care trebuie sa fiti foarte atenti) intr-un service bun, si nu unul la colt de strada. :shock:

Share this post


Link to post

si eu mi-am luat masina in 09.04 de la un samsar.dar a fost de acord cu orice verificare in orice service sa fie, numai pe cheltuiala noastra.de luat teapa pot spune ca am luat deoarece la 2 luni dupa achizitie a trebuit sa-i schimb axul cu came si culbutorii...

Share this post


Link to post

citi km avea masina la bord?, si de ce trebuia schimbat axul cu came si culbutorii ?cum se manifesta motorul ?

Share this post


Link to post

Pe vremea cand cautam Espero pentru mine am avut o oferta interesanta de la nishte samsari. Masina arata impecabil la prima vedere.

Dar am facut pas. Nu fac afaceri cu tigani si/sau samsari. Zicea cineva ca ii facea statuie lu Hitler daca ii radea. Cred ca dadeam si io un ban la statuia aia.

 

Concluzie: bai nene, tu n-ai treaba, te plictiseshti si vrei sa-ti faci de lucru? Vine Cielo, si cu banii gaseshte si tu un om de treaba cum am gasit io, si ia-ti nubira. Ce mama dracu, sunt o gramada care vand, sigur gasesti tu una k lumea. Lasa-i in durerea lor de tigani si samsari si alti tepari penali. Poti sa vii tu cu mama mecanicilor si adevaratilor, te fac astia de plangi pe umarul nostru un an dupa aceea ca ce tzeapa ti-ai luat. Tu chiar nu ai treaba, te mananca undeva. Cauta frumos in anunturi in ziare sau pe net si gaseshte un om de treaba. Daca te ia cu texte si vorbeshte repede fugi k de dracu.

Share this post


Link to post

baieti ce bine a prins topicu` asta ... eu maine dimineata ma duc sa vad un tico

 

vreau sa dau dacia mea dragutza cu tot cu muzica si plus diferenta...

 

bine ca ma duc cu tata :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...