Jump to content
Sign in to follow this  
pixelconscious

Rugamintea de pe urma (Yahoo Groups/stenograme)

Recommended Posts

aceasta scrisoare a fost publicata pe un grup de discutii

http://groups.yahoo.com/group/stenograme/message/241

 

------------------------------------------------------------------------

 

Rugamintea de pe urma

 

Carol Sebastian

 

 

 

 

de Carol Sebastian

Joi, 25 Noiembrie 2004

 

 

Am 39 de ani si m-am saturat sa ma conduca Iliescu, Nastase si gasca

lor. Cite campionate mondiale de fotbal ati socotit ca mai apucati

ca sa nu va pese cine conduce Romania? Voua, nehotaritilor, va scriu

acum: nu v-a ajuns? Mi s-au ratat prieteni, mi-au murit colegi fara

sa afle ca o viata se poate trai altfel, cu demnitate si speranta

robusta a fericirii. Voi la cite ratari credeti ca mai aveti

dreptul? Cei mai frumosi ani ni s-au topit in cenusiul iliescian. N-

aveti pofta de alta culoare a vietii?

Cu voia Celui de Sus, sa zicem, mai am de trait vreo 40 de ani.

Calculez si ma ingrozesc: voi fi, pentru alte 15.000 de zile, supus

al urmasilor jupinilor pesedisti. Alte 360.000 de ore de rotita in

mecanismul umilintei. Ce altceva am fost, din '89 incoace, decit

biete numere in evidentele cu antetul “Nu va priveste”?! Aveti voi

alta aritmetica de puteti dormi linistiti? Tara e a lor, nu a

noastra. Si-au impartit-o. Cind ne-o recuperam?

Va puteti gindi, doamnelor si domnilor nehotariti, ca oricum, si

daca vor cistiga Nastase si PSD, Uniunea Europeana le va tempera

excesele, ii va tine in friu. Avem, prin urmare,

anestezicul “Oricum, UE 2007”. O prietena, altminteri foarte

hotarita, isi facea curaj zilele trecute: “Daca totusi cistiga PSD,

ce ar putea fi asa de rau?”. Chiar asa, prieteni indecisi, ce poate

fi mai rau decit raul? Eternizarea raului. Ii stiu foarte bine. In

15 ani de gazetarie le-am luat sute de interviuri, mii de

declaratii. I-am intrebat si rasintrebat, i-am prins cu garda jos,

am punctat, am produs reactii, am facut senzatie si, poate, cariera.

Am pierdut insa la puncte, in timp. Eu ma intorceam in garsoniera

mea, tot mai golit sufleteste, mai sastisit. Ei reveneau la vilele

lor, la fel de paraleli cu democratia, dar ceva mai sofisticati in a

o mima. In 15 ani au devenit oleaca mai subtili in arta de a fi

stapini. Credeti-ma, sint pregatiti sa fie jupini si in Uniunea

Europeana. Acolo se gasesc Verheugeni dispusi sa-i creada, cu

conditia sa fie subtili. Noi insa, pe la Bucuresti si Vascauti,

stimati nehotariti, o sa vorbim si o sa scriem tot mai putin. O sa

fim tot mai controlati si mai cu rate la banci, intr-o tara PSD-UE

cu aparentele pastrate. Nu vor intra eurocomisarii sa va aduca ratia

de libertate si demnitate. Verheugenii trebuie sa discute cu altii

din 28 noiembrie incolo. Chiar nu mai exista altii

decit “europeanul” Nastase care sa ne conduca de-adevaratelea in UE

in 2007?

Nu toti sint o apa si un pamint. Exista antidot la PSD. E o speranta

de schimbare, chiar daca, odata PSD plecat de la putere, nu se vor

cobori binefacerile democratiei deodata peste Romania. Avem nevoie

de aer proaspat, de schimbare. Vreti sa deschideti ferestrele?

Poate v-au convins sa stati acasa, cititori ai mei aflati in dilema.

Ne-au bombardat cu sondaje ca sa credem ca PSD cistiga oricum, ce

sens mai au alegerile?

Ne suiera pervers ca, vezi Doamne, cistigatorii din 2004 vor pierde

sigur in 2008. Las’ sa fie pierderea la ei, in 28 noiembrie, si mai

vedem noi peste patru ani. Propagandistii de serviciu il ridica in

slavi pe Nastase, ce sigur e, ce puternic se uita in camerele de

luat vederi, ce invingator detasat a iesit el din vorbitul de unul

singur, ce amici tari are prin cancelariile europene. Sint

disperati. Altfel

n-ar promite atit de desantat si dezonorant, altfel n-ar umbla

Iliescu, calare pe Constitutie, sa le faca propaganda si sa se

afiseze cu ei, doar-doar i-o mai inzestra cu citeva voturi.

Nu stiu daca v-ati uitat mai atent la alegerile locale. De-acolo

vine speranta. Si atunci sondajele au aratat un PSD invingator

detasat. Realiatea votului a aruncat sondajele la cos. Poporul a

inceput sa se destepte. Se vede din tribune, domnilor! E pacat sa nu

va duceti, din motive de lehamite si de scepticism prost digerat,

linga cei care au inceput sa vada dupa 15 ani.

Nu mi-am rugat niciodata cititorii. O fac acum, pentru prima si

ultima oara. Mergeti la vot si trimiteti PSD in opozitie! De-acolo

istoria ii va trimite in lada ei cu vechituri. Viata merita sa aiba

alta culoare!

 

-------------------------------------------------------------------------

Share this post


Link to post

Da impresionanta scrisoarea. Mai, nu avem ce sa facem, vin taranii la vot si ei decid ce va fi, nu orasenii. Taranii si pensionarii. Cum pensionarii sint in numar de patru pensionari la unu' care munceste, do the math si vedeti cine iese la politicale. Ata ete.

Share this post


Link to post

da.. dar sa nu iutam ca si "pensionarii" se mai schimba din :lol: . Nu mai sunt aceeasi pensionari ca acum 4 ani :) )... Sa nu uitam studentii... In 2000... multi au votat "la misto' "cu Vadim in primul tur... :wink:

Share this post


Link to post

ma, eu nu-i inteleg pe pensionari si pe oamenii "muncii"... se plang ca au salarii/pensii mici, ca n-au bani de medicamente, ca o duc prost, SI TOT PSD VOTEAZA? :maso:

Share this post


Link to post

Salve !

Cei de afara sunt f usor de mintit !Aduceti-va aminte ce "i-a facut" ceasca prin anii 70 cand se dadea dizident fata de Moscova.

I-a mintit pe toti .

Acum indivizii astia , vajnici urmasi ai lui ceasca ( nastase ginere de ministru comunist doar) fac exact acelasi lucru si punctat din cand in cand cu cea mai damboviteana spaga ( vezi contractele paguboase pe care le-au incheiat in ultima vreme).

Votati mai nenica ca eu unul am o mica speranta ca poate , totusi , se mai schimba ceva !

 

Bafta

Share this post


Link to post
Nu mi-am rugat niciodata cititorii. O fac acum, pentru prima si  

ultima oara. Mergeti la vot si trimiteti PSD in opozitie! De-acolo  

istoria ii va trimite in lada ei cu vechituri. Viata merita sa aiba  

alta culoare!

astfel de indemnuri electorale am citit si in toama anului 1996. Atunci chiar am crezut in schimbare . si au votat schimbarea si pensionarii si taranii. Dupa care au trait 4 ani de cosmar. Sa fim seriosi d'le ! Desi e trist . nu exista la ora asta in Romania o alternativa viabila la guvernarea PSD.

Share this post


Link to post
Nu mi-am rugat niciodata cititorii. O fac acum, pentru prima si  

ultima oara. Mergeti la vot si trimiteti PSD in opozitie! De-acolo  

istoria ii va trimite in lada ei cu vechituri. Viata merita sa aiba  

alta culoare!

astfel de indemnuri electorale am citit si in toama anului 1996. Atunci chiar am crezut in schimbare . si au votat schimbarea si pensionarii si taranii. Dupa care au trait 4 ani de cosmar. Sa fim seriosi d'le ! Desi e trist . nu exista la ora asta in Romania o alternativa viabila la guvernarea PSD.

Mestere Vali , daca tie i-ti convine cu nastase nu ai decat .

Mai sunt unii pe aici care incearca totusi sa scape de indivizii astia.

Uita-te ca cei pe care i-ai votat ( daca i-ai votat in 1996) sunt acum chiar in psd .

vezi severin , remes si mai sunt si altii da' nu-mi vin in minte.

Daca iti convine ce se intampla in tara (vezi stenogramele publicate) stai acasa.

Daca chiar crezi ca astora le pasa de noi iar stai acasa...

Hai ca m-am saturat de scris

Share this post


Link to post

Vali, cei patru ani de atunci erau necesari. Nu poti sa faci modificari de amploare fara ca cineva sa sufere. Daca PSD era atunci la putere nu cred ca le-ar fi facut ca sa nu te supere pe tine si acum ti-ar fi fost mult mai rau.

Share this post


Link to post
Nu mi-am rugat niciodata cititorii. O fac acum, pentru prima si  

ultima oara. Mergeti la vot si trimiteti PSD in opozitie! De-acolo  

istoria ii va trimite in lada ei cu vechituri. Viata merita sa aiba  

alta culoare!

astfel de indemnuri electorale am citit si in toama anului 1996. Atunci chiar am crezut in schimbare . si au votat schimbarea si pensionarii si taranii. Dupa care au trait 4 ani de cosmar. Sa fim seriosi d'le ! Desi e trist . nu exista la ora asta in Romania o alternativa viabila la guvernarea PSD.

Mestere Vali , daca tie i-ti convine cu nastase nu ai decat .

Mai sunt unii pe aici care incearca totusi sa scape de indivizii astia.

Uita-te ca cei pe care i-ai votat ( daca i-ai votat in 1996) sunt acum chiar in psd .

vezi severin , remes si mai sunt si altii da' nu-mi vin in minte.

Daca iti convine ce se intampla in tara (vezi stenogramele publicate) stai acasa.

Daca chiar crezi ca astora le pasa de noi iar stai acasa...

Hai ca m-am saturat de scris

 

cateva precizari :

1. nu am votat niciodata si nici nu o sa votez cu FSN-PDSR-PSD+PUR sau cum draq se vor mai numi in urmatorii ani

2. nu imi convine ce se intampla in tara . Si cred ce este nevoie urgenta de o schimbare radicala pe scena politica romanesca

3. chestiunea mi se pare patetica " isoria ii va trimite in lada ei cu vechituri " . Asa am crezut in 1996. Acum nu mai cred . In loc sa-i trimitem la lada de gunoi a istoriei , in 2000 se repezeau romanasii sa voteze cu tataia iliescu ca ultima speranta .Probabil ca daca alianta va castiga alegerile va incepe jocul murdar de impartire a ciolanului intre pd si pnl . adika la fel ca si psd-stii. si atunci ? Istoria se repeta .

4. am urmarit foarte atent dezbaterile electorale din ultimele zile . Practik de la alianta putem remarca : videanu, mona musca, tariceanu si binenteles basescu. Restul ... la pamant!

5. cu stenogramele - ceva e nu se leaga . imi exprim indoiala asupra realitatii celor cuprinse acolo .

6. din pacate rocada stolojan - basescu nu a fost prea inspirata , dupa umila mea parere ! sau poate ca Basescu nu a fost prea bine sfatuit in acesta campanie .

7. sper sa castige acesta alianta si sper sa si realizeze ceea ce promit in acesta campanie . putin probabil ...

Share this post


Link to post
Vali, cei patru ani de atunci erau necesari. Nu poti sa faci modificari de amploare fara ca cineva sa sufere. Daca PSD era atunci la putere nu cred ca le-ar fi facut ca sa nu te supere pe tine si acum ti-ar fi fost mult mai rau.

 

hai sa facem putina deosebire intre reforma reala a economiei si jaful fara precedent inregistrat in acea perioada . a fost crunt !.

Share this post


Link to post

Jaful este din 89 incoace si nu se va opri asa curand... Dar acum ce facem? Scapam de datorii firme mari pentru ca dau voturi, scuze - dau joburi la oameni, firme care si-au facut datorii prin un management defectos al finantelor (ca sa nu ii zic furt crunt) si asta, bineinteles, in pragul alegerilor. Asta este reforma economiei in conceptia unor minti de umplut bomboniere.

Haide lasa-ma cu PSD, Bombonel si Cucuveaua. Sunt absolut penali si sper sa fie pedepsiti intr-o zi tot penal.

 

PS: vezi ca poti sa dai edit/modifica la mesajul scris de tine. Nu posta consecutiv.

Share this post


Link to post

Vali, nu cred ca trebuie sa capitulezi. si nici sa crezi in promisiuni. daca imi dai voie, iti spun parerea mea despre guvernanti/viitori guvernanti: eu cred in promisiunile nimanui! nu-l cred pe basescu dar nu-l cred nici pe nastase!

 

eu cred in oameni! nu ma intereseaza promisiunile, este atat de usor sa spui "ne vedem maine la ora 10:00 la ceasul de la universitate" dar la 09:30 cand tu cobori la masina, gasesti geamul de la sofer spart sau nu mai gasesti masina (Doamne Fereste)! si atunci se cheama ca nu poti sa iti respecti promisiunea, daaa?

 

ei bine, in acelasi fel o promisiune electorala poate fi incalcata voit sau nevoit. la fel de bine, vadim sau basescu pot sa-ti promita retrocedarea casei bunicilor tai. dar promisiunea facuta in ajunul alegerilor nu poate fi respectata pentru ca ministrul de finante spune "nu avem puterea financiara sa indeplinim acest proiect". si uite asa, promisiunea cade.

 

ceea ce cred ca trebuie facut este sa privim in sufletul unor oameni si sa vedem ce sunt ei ! aici cred ca trebuie sa facem toti alegerea: votez un om care care toata viata lui a fost obsedat de putere si a facut ORICE ca sa fie deasupra celorlalti sau votez un om simplu, harsait de viata si trecut prin multe.

 

pentru mine aceasta decizie este usor de luat deoarece ii cunosc pe-amandoi (nu la un nivel personal, dar cu mult mai mult decat ceilalti). despre unul stiu numai lucruri urate, despre celalalt stiu ca nu este un sfant dar a fost intotdeauna alaturi de oameni cand acestia i-au cerut ajutorul. in mod natural si firesc nu pretind sa fiu crezut pentru ceea ce spun, cum ziceam la inceputul paragrafului decizia este usor de luat pentru mine!

 

daca tu consideri ca in toti acesti ani de guvernare psd lucrurile au mers bine eu te-as intreba daca nu cumva stai in canada :lol: glumesc, dar nu cred ca in mintea ta nu suna in clopotel cand cineva pomeneste "retardatule", "mai animalule", "nu trebuie sa stiti voi". si lista continua cu: achizitionarea loganurilor si a solentzelor la un pret urias, bechtel, stenograme, bani pentru partid, rafo, intoxicarea presei, libertatea de exprimare, ziaristi batuti... tu te simti bine cand muncesti de dimineata pana seara si vezi ca indiferent cat ai tot nu este de ajuns ? iar cand raportezi garsoniera ta confort doi cu vila de peste drum a parlamentarului psd pe care stii cum il cheama dar nu l-ai vazut niciodata la televizor pentru ca el nici macar nu trece pe la parlament pentru ca il acopera nicolae vacaroiu (vezi steno.). iti place ? te simti linistit cand nastase apare la tv si spune ca trebuie sa mai scoatem 100 de dolari din buzunar sa acoperim daunele rafo - onesti ? sau gaurile bancorexului ? de ce sa platim, pentru ca cineva devalizeaza iar justitia nu vede ? in schimb vad la tv stire ca au prins coruptul romaniei : o vanzatoare de la un magazin din satul dudesti care a luat 3 paini fara sa le plateasca si le-a dus celor 6 copii de-acasa.

 

asta este justitia in care vrei sa traiesti tu Vali?

 

si pt ca tot pomeneam de justitie, uite ca eu stiu un individ care a luat 6 milioane de dolari de la bancorex si a uitat sa ii dea inapoi. traieste bine mersi, sa nu iti faci griji pentru el. din salariul tau, al meu si al celorlalti platim pentru casele, masinile, excursiile in strainatate ale lui si ale copiilor lui. tie iti convine cand intarzii cu 3 zile la plata aragazului pe care l-ai luat de la altex si te trezesti cu banca si politia acasa ?

 

tot aud expresia "pai daca vin altii aia or sa fure la fel, ba poate si mai rau pentru ca sunt infometati. astia de la psd au deja destul si nu or sa mai fure". mai oameni buni, stimati forumisti.. chiar nu vedeti cum zilnic dispare cate ceva in gaura asta neagra care se numeste guvernul Romaniei? cum pot unii sa fie atat de NAIVI (iertati-ma, nu am gasit alt termen) incat sa creada ca se vor opri ?

 

nu vreti sa fiti mai relaxati la gandul zilei de maine ? nu va doriti un viitor bun pentru voi, pentru urmasii vostrii ? nu v-ati saturat sa fiti mintiti ca "este bine" si zilnic toate se scumpesc iar noi primim acelasi salariu ? ne resemnam chiar asa de usor si votam psd pentru inca 4 ani de incordare si minciuna ?

 

treziti-va oameni buni si mergeti la vot!

Doamne ajuta!

Share this post


Link to post

Omul sau javra de om ... cam asta e optiunea.

Share this post


Link to post

Cred ca este cea mai murdara campanie de dupa '89, atacuri urate din partea ambelor tabere, dezvaluiri SENZATIONALE in ultima saptamana etc...

Duminica...la vot...

Share this post


Link to post

Nene , nu te cunosc , dar sa stii ca sunt de acord cu tine mie la suta (desi nu pot sa scriu la fel ca tine cantitativ si calitativ ) ce sa faci ( sunt inginer ) , dar sincer ai deplina mea consideratie si sa stii ca mi-ar face placere sa mergem la o bere odata !

Multa bafta

Share this post


Link to post

grupul de discutii de pe yahoo a fost desfiintat..

dupa ce au aparut cativa baieti cu ochi albastri care ne-au tras prin gura toate cele dragi lui nastase si au facut pipi pe cei care comentam stenogramele, in dulcele stil cu care ne-a obisnuit partidul-tara, astazi cand am vrut sa-mi vizitez grupul am primit mesajul "stenograme ? care stenograme?.. nu exista un asemenea grup numit stenograme"

i wonder why.. :mda:

 

nu-i nimic draga bombo, stai linistit pentru ca ne vom gasi alta casa virtuala. poti sa ne alergi world wide, noi tot o sa ne gasim un loc al nostru unde o sa discutam

 

 

imi permit sa mai reproduc un mesaj care mi-a ramas:

 

-----------------------------------------------------------------------

 

To: stenograme@yahoogroups.com

From: <lotsofk@yahoo.com>

Date: Thu, 25 Nov 2004 09:37:57 -0800 (PST)

Subject: [stenograme] (unknown)

 

Ati incercat vreodata sa ridicati la putere un cuvant? Imi storc creierii de cateva zile, saptamani, luni sau chiar ani sa va pot arata si voua, conationalii mei, cum arata cuvantul scarba. Scarba inmultit cu el insusi da un milion de ori. Scarba ce se aduna in fiecare secunda si care se inmulteste in suflet cu fiecare zi care trece pe langa mine. Obsesii tot mai accentuate, senzatia aceea ca oricat ai invata, munci, oricat de corect ai fi in cariera pe care ti-o alegi totul este in zadar. Au trecut mai bine de 4 ani de cand imi tarai existenta prin Bucuresti cu vise si iluzii spulberate zi de zi de fosilele comuniste care ne conduc tara. Am muncit si mai muncesc inca asemenea unui sclav in minele economiei subterane din acesta tara blestemata. Iar ea cum imi multumeste? Amagindu-ma cu multele milioane care de fapt nu fac nici doi lei. Fratilor, mi-e foame!!! Vreau sa muncesc zi si noapte, vreau sa-mi construiesc o cariera, dar va rog nu ma mai lasati sa mor de foame. Asa ca va implor, eu un tanar jurnalist cu capul inca in nori, mergeti la vot duminica. Haideti sa ne oferim un viitor mai bun. Sunt singur si nu mai vreau! Peste o luna se fac 15 ani de cand mii de tineri de varstele noastre au infruntat moartea trup langa trup si suflet langa suflet. Suntem obligati sa fim si noi la fel in duminica alegerilor si nu numai. Ne-au dezbinat si ne-au invrajbit neo-comunistii in cei 15 ani trecuti de la revolutie. Vreau sa fim din nou uniti pe 28 noiembrie si de acum incolo.

Share this post


Link to post

Nene pixel , de tine era vorba in mesajul meu precedent , dar cineva a sters ce era inaintea mesajului meu !

Bafta si succes !

Share this post


Link to post

PS

Intr-adevar , grupul de discutii de pe yahoo a fost desfiintat

Share this post


Link to post

Bai deci vreau o lista cu astia care votati PG si una cu astia care votati PSD...Da' acum inainte de alegeri!!..Hai hai sa vedem dupa 6 luni de guvernare ce ziceti'..si unii si ceilalti...

Share this post


Link to post

dar ce vrei sa faci cu aceasta lista ? :shock:

..daca nu sunt indiscret.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

pai pe la vara la MOeciu sa stam si sa analizam ce s-a intamplat cu astia de i-ati ales...Adica ce vor face !....Si ma ma pish de ras Sa ma pish mult ca o sa beau multa bere!!!.......Oricum in Tariceanu nu am incredere nici cat intr-o femeie!!!

Share this post


Link to post

tariceanu ah ??

pai nici eu nu sunt sigur pe el!

 

dar am incredere ca nu o sa ma puna sa-i numar si lui ouale :lol:

Share this post


Link to post

pana acum lista ar fi cam asa:

 

alianta DA:

-pixel

 

 

dat fiind comentariul tau

(...) cu astia de i-ati ales...(...)

 

imi permit sa deschid eu cea de-a doua lista:

uniunea psd+pur:

-zalmoxis

 

 

 

 

asadar sa recapitulam: (doritorii pot modifica lista cu optiunile lor)

 

alianta DA:

-pixel

 

 

uniunea psd+pur:

-zalmoxis

Share this post


Link to post

S-ar putea sa te puna sa ti le numeri pe ale tale !!!!!! :) )))))....Lasa mai mai vorbim noi !!Pe de alta parte ar trebui draq sa faca si astia ceva de data asta ca daca dau iar cu mucii-n fasole s-a terminat chiar ca ramanem doar cu PSD!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...