Jump to content
Sign in to follow this  
peintredeglise

Filtrul De Benzina Matiz

Recommended Posts

Stie cineva unde se afla pozitionat filtrul de benzina al Matiz-ului? Am auzit ca filtrul de benzina ar trebui schimbat odata cu uleiul si filtrul de ulei. Este adevarat?

Share this post


Link to post

Filtrul il gasest langa puntea din spate. Se schimba la 30k km, insa daca-l schimbi la 20k- la cum e benzina la noi- sa stii ca nu faci rau. Spor la lucru- ai nevoie de o rampa (sau o urci pe o bordura inalta), un cleste cu varfurile lungi, subtiri si indreptate unul spre celalalt (asemanator cu clestele de scos dintii) si cheie (sau surubelnita- nu mai retin exact- dar cred ca e un surub mare, cu o surubelnita in cruce rezolvi rapid)- ca e ceva timp de cand n-am mai schimbat un filtru. Daca nu ai cleste, il poti confectiona dintr-o bucata de sarma mai grosuta, pe care o faci sa semene cu ce-ti arat in poza. Spor la lucru!

post-75-1189704741_thumb.jpg

Share this post


Link to post
... Am auzit ca filtrul de benzina ar trebui schimbat odata cu uleiul si filtrul de ulei. Este adevarat?

NU. Filtrul de benzina se schimba la 40k km sau ori de cate ori este nevoie.

Share this post


Link to post

dar la cat costa unul nu strica sa-l schimbi la fiecare revizie. mi-a curs "negreala" si dupa 6000 km la revizie

Share this post


Link to post

De unde negreala, cu ce fel de benzina alimentezi ? Din al meu, dupa 40k km, a curs benzina si apa (probabil), iar inlocuirea lui n-a dus la vreo crestere (vizibila) de performante. Decat sa murdaresti asa repede filtrul, mai bine cureti rezervorul.

Share this post


Link to post

Mai mult de 20000 km nu lasati filtrul de benzina. Am avut faze cand dupa acest nr de km l-am scos curat adica curgea benzina curata din el si alte dati cand era ceva rosiatic spre negru, depinde ce noroc aveti la benzinarii. E foarte bine sa-l schimbi si la 10000 daca nu e prea scump dar nu la mai mult de 20000.

Share this post


Link to post

L-am schimbat si eu la 20000, nu avea nimic deosebit, m-am asteptat sa fie o presiune mai mare, eram pregatit si pina la urma abia a iesit ceva benzina picurind.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...