Jump to content
Sign in to follow this  
DIO

Atentie La Rentrop & Straton!

Recommended Posts

De cateva luni atat e-mail-urile cat si fax-ul, telefoanele fixe si mobile mi-au fost bombardate cu insistenta de agentii Rentrop & Straton, in disperarea lor de a atrage noi clienti. I-am refuzat politicos, dar au devenit tot mai agresivi, pana cand le-am transmis un fax oficial prin care le-am cerut sa inceteze aceasta agresiune pe toate canalele de comunicare. Mi s-a parut de atunci suspecta reactia lor: a doua zi m-au sunat pe mobil sa le confirm cererea mea. Vizibil ofuscati, m-au rugat sa le confirm si datele firmei, ceea ce am si facut - oricum sunt publice. Ma asteptam sa imi coaca vreo surpriza, dar putin imi pasa pt. ca stiu cine se afla in spatele afacerii si nu o sa le mearga.

Totusi am fost surprins sa vad ce le-a copt mintea: textul de mai jos nu are acoperire cu niciun document sau cerere electronica din partea mea sau a societatii! Si totusi oamenii incearca marea cu degetul - daca din 10000 de e-mail-uri musca 1000 fraieri s-au scos!

 

ÎNSTIINTARE

privind încetarea abonamentului

la Revista Româna de Arbitraj pentru neplata

 

Stimate client,

Va reamintim faptul ca prin comanda dvs. înregistrata cu nr. [...] din data de [...], si livrata prin e-mail, în format PDF, în data de [...], ati acceptat oferta de testare gratuita a Revistei Române de Arbitraj.

Având în vedere ca dupa expirarea perioadei de testare gratuita nu am primit de la dvs. niciun e-mail de refuz de acceptare a abonamentului asa cum va solicitam în scrisoarea care a însotit produsul am considerat ca ati decis sa acceptati abonamentul pe 1 an la Revista Româna de Arbitraj si, prin urmare, sa platiti contravaloarea integrala a acestuia.

Va informam ca va aflati în întârziere cu privire la plata facturii nr. [...] în valoare de 196.20 lei, expediata împreuna cu produsul, reprezentând contravaloarea abonamentului pe 1 an la Revista Româna de Arbitraj.

În situatia în care în termen de 10 zile de la primirea prezentei notificari nu veti achita suma datorata, ne vedem obligati sa stornam aceasta factura si sa anulam abonamentul dvs. la Revista Româna de Arbitraj fara alta înstiintare prealabila.

Ca sa evitati aceasta situatie neplacuta si sa puteti primi numerele aferente abonamentului dvs., aveti posibilitatea de a achita suma restanta prin urmatoarele modalitati:

 

Plati prin transfer bancar (Ordin de Plata)

Puteti plati cu Ordin de Plata completând urmatoarele date:

Beneficiar: SC RENTROP & STRATON SRL, banca si codul IBAN

 

Aparent odiseea se opreste la anularea acelui abonament fictiv, dar cine a mai luptat cu tentative de frauda stie ca nu trebuie ignorat un astfel de pericol - cine a gandit aceasta escrocherie nu s-a limitat la o simpla factura pe care s-or gasi fraieri sa o achite!

Metoda este deja aplicata de mai multi: Zapp are in contract o chichita asemanatoare, o alta firma a vandut carti de telefoane la greu printr-o metoda asemanatoare. Probabil ca veti mai adauga si voi altele - cel putin sa ne ferim cat putem de ele.

Share this post


Link to post

Cum poate fi considerata legala o chestie de tip "opt-out" ? adica, daca nu soliciti explicit incetarea, sa fii abonat implicit ? O tampenie romaneasca.

Share this post


Link to post

Printr-o situatie asemanatoare am trecut eu cu Riders Digest Romania. Mi-au trimis scrisori de averizare ca vor apela la metodele legale ca sa-si recupereze dauna. Le-am trimis un email spunandu-le ca nu le platesc nimic, ca nu am pentru ce sa platesc, iar ei nu au nici un suport legal sau administrativ de a-mi solicita bani pentru un abonament pe care nu l-am cerut. N-am primit nici un raspuns la email dar au incetat scrisorile si n-am mai auzit de ei. A trecut un an de atunci.

Share this post


Link to post

Nici aici nu scapam de excrocii astia ? Dati-le flit, pas, m.u.e., ce vreti, dar nu le mai faceti reclama, nici macar negativa.

 

Dupa mine, e bine ca topicul sa fie inchis. Astept parerea initiatorului.

Share this post


Link to post

Intentia mea a fost una singura: sa atrag atentia asupra acestor practici cel putin regretabile. Daca actiunea mea le poate face catusi de putin reclama idiotilor va rog sa stergeti numele escrocilor sau chiar sa eliminati acest topic.

Share this post


Link to post

Cu genul acesta de hiene exista o singura cale, sa nu raspundeti la apeluri, cum primiti in posta o scrisoare, o aruncati la cos, nedeschisa.

Share this post


Link to post
Printr-o situatie asemanatoare am trecut eu cu Riders Digest Romania.

...

Mi-au trimis scrisori de averizare ca vor apela la metodele legale ca sa-si recupereze dauna.

 

Reader Digest, poate.

Despre ce dauna e vorba? Aveai abonament sau ce?

Share this post


Link to post

Scuze ca n-am fost suficient de explicit. Cand s-a lansat revista in Romania, am primit un plic cu o oferta pentru primul numar gratuit. Mai departe, daca as fi fost multumit, urma sa primesc si celelalte numere platind abonamentul. Revista primita gratuit nu m-a impresionat si nu am intentionat sa inchei abonamentul. S-a intamplat ca mi-au trimis si urmatorul numar. Eu am crezut ca este tot gratuit si n-am reactionat in vreun fel. Problema este ca ei au considerat abonamentul acceptat pentru ca eu nu le-am comunicat oficial si explicit ca nu doresc sa continue trimiterile. Si a urmat povestea cu solicitarea banilor de abonament.

Edited by Yeti

Share this post


Link to post

Cine "musca", isi merita soarta :)

 

Eu nu vad ce ar "inventa" o relatie contractuala in romania(ce nu poate fi data decat de acordul ambelor parti, si nu substituita prin lipsa refuzului), mai ales ca in lipsa unui contract preliminar sau facturi semnate in romania nu poate fi o asemenea relatie , singura poate fi, fiind cea precizata de Tolin dupa PAS, iar singura notificare ce o pot face, e ca si-au servit-o singurei si pe indelete :)

Share this post


Link to post
Cand s-a lansat revista in Romania, am primit un plic cu o oferta pentru primul numar gratuit.

 

Si in plicul asta zicea sa faci ceva.

Si tu ai facut.

Si nu ai citit fine print de acolo... corect?

Share this post


Link to post

Atata timp cat nu exista o semnatura nu exista o relatie contractuala.

Share this post


Link to post

Si dupa ce a primit primul numar de la revista ce trebuia sa faca, sa il trimita inapoi? La fel si cu al doilea?

Pe banii si timpul meu, sa le trimit inapoi revista ca sa nu ma "prinda" cu un abonament?

Prin extindere, ce urmeaza: sa imi trimita astia o masina acasa, iar eu sa fiu obligat sa o platesc? Chiar daca nu am semnat de primire?

E un pic aberant.

Trebuie sa existe o semnatura de primire, contract semnat intre cele 2 parti.

Share this post


Link to post
Atata timp cat nu exista o semnatura nu exista o relatie contractuala.

 

Ce ai semnat cand ti-ai cumparat o cartela prepaid ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...