Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Loteria Romana - Loto 6 Din 49

Recommended Posts

Pentru a putea raspunde la intrebarea din titlu, sa ne uitam la reprezentarile statistice ale tragerilor, incepand cu 02.01.2001 si pana la 12.08.2007, adica din perioada in care castigul la categoria 1 se acorda doar de 5-7 ori pe an, intr-o ordine calendaristica exemplara, in sfidarea hazardului si a participantilor. Anomalia din distributia normala (gaussiana) este atat de evidenta, ca doar Procurorul General al Republicii n-o vede, sa se autosesizeze.

 

Altfel, sfatul meu este: furati baieti, furati, ca stiu c-o faceti pentru noi, sa supravietuiasca loteria, sa avem unde sa punem banul, dar faceti-o si voi mai discret, angajati si voi un matematician, sa va invete ce numere sa scoateti din caciula !

 

post-402-1187507131_thumb.jpg post-402-1187507148_thumb.jpg post-402-1187507171_thumb.jpg

post-402-1187507196_thumb.jpg post-402-1187507213_thumb.jpg post-402-1187507225_thumb.jpg

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tot de Gauss le-am zis si eu celor care argumentau probabilitatea egala pentru orice varianta de numere ar iesi (inclusiv 1,2,3,4,5,6). Probabilistic, ok, dar in timp, trebuia sa se incadreze in Gauss, nu distributia mediana, tip clopot, deoarece nr. 1 nu este minim absolut, il are in stanga pe 49, iar 49 nu e maxim absolut, ci il are in dreapta pe ... 49 :)

Share this post


Link to post

Interesanta treaba, deci o... plimba?! Pai, curand o sa o ia de la capat :D

Share this post


Link to post

Ehe, schimba bile atunci, ca au si ele limita de kilometraj. Parca nu stii: la jocurile de noroc este ca la bordel, cand nu mai merge afacerea, se schimba damele.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Legat de treaba asta... intr-un interviu acordat aseara, madam Liliana de la conducerea LR scapa un porumbel : " nu are dom'ne nici o influenta fapul ca greutatea bilelor introduse in suflanta nu e egala". Din cate am inteles de la persoane mai in varsta, cu ceva timp in urma sistemul era altul, si anume 3/90 ... si se castiga, cu mici exceptii, la fiecare editie. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Eu sunt convins ca informatizarea sistemului a avut o influenta. Practic, in orice moment, poti sti ce numere nu s-au jucat.

Share this post


Link to post
... Practic, in orice moment, poti sti ce numere nu s-au jucat ...

Nu-i adevarat, nu in orice moment, doar la momentul care trebuie. Iar pentru masluirea jocului nu-i nevoie, nici macar, de o interventie umana in timpul cand "jocurile sunt facute". Orice sistem de joc este rentabil doar in momentul in care miza ia mintile jucatorilor, iar pentru asta este suficienta o singura setare, o raportare la incasari, de ex., facuta, cine stie, prin mileniul trecut, toamna. Dupa asta, toata masinaria merge ca unsa. Asa este la toate sisteme de joc, ca toata masinaria-i facuta la frantuji si deserveste o groaza de loterii nationale. Motiv pentru care in alta parte se joaca si se castiga intr-o veselie pe o asezare a hazardului in limitele bunului simt si ale legilor care-l guverneaza. Doar ca la noi, se pare, am zis ca avem noi softistii nostrii, desi scrie Grecia pe firma lor, de ce sa dam banii unor straini cand putem sa-i pastram aici, in Balcani, sa facem noi legile noastre si sa lasam hazardul in voia lui, ca daca-i hazard, atunci nu trebuie sa fie guvernat decat de catre cine trebuie. Asa a rezultat, Duminica trecuta, o tragere "istorica", cu 5 bile numerotate in clasa 4, din 6 extrase, cu nici o varianta castigatoare si cu, atentie, alt record istoric greu de doborat, 84 de variante la a doua categorie (5 numere ghicite). Aceasta "tragere" n-a facut decat "inerveze" pe toata lumea, inclusiv pe cei care nici nu auzisera de jocul acesta, cu o singura exceptie: Procurorul General al Republicii.

Cu ajutorul unui program prin care jucatorii, din tarile in care pana si hazardul sta in banca lui, verifica comportarea masinilor de la acele loterii, pentru a mai reduce din numarul imens de variante deviatia inevitabila a masinii, am prezentat cele 6 diagrame ale distributiei normale pe un numar de 341 de extrageri la loteria romana. Si surpriza, 4 din cele 6 sunt conform zarurilor, in diagrama #2 apare prima anomalie, un maxim in afara, ca apoi diagrama #5 sa dinamiteze toata stiinta: toate numerele sunt prin papusoi. Si cum exista intotdeauna o explicatie, fiti siguri ca ea nu tine de calitatea softistilor romani aflati sub pavilion grecesc, nu, aici se vede inteligenta (citeste smecheria) unor "cadre de decizie" purtatoare ilegal de creier. Care-i spilul, ce a gandit man-ageriii nostriii, ca precis e 3:

- cum joaca majoritatea covarsitoare a norocosilor ce merg la o varianta simpla (targetul loteriei romane) ?

- pai, joaca precum tot bizonul de pe mapamond, adica ziua de nastere a lui, a sotiei, a copiilor, a soacrei (fiecare cu ce iubeste mai mult) !

- ati auzit voi de zile de nastere mai mari ca 31 ?

- pai, atunci sa le dam mult de +40, pana-i intaratam sa joace tot mai mult !

- ce facem cu jucatorii profesionisti ?

- pai, aia n-au atatia bani sa faca scheme cati de +40 le putem da noi !

 

"Zis si facut", vorba iepurasului din bancul cu ursoaica, varianta singurului comic francez de televiziune, "doar, am promis copiilor".

 

Si cum tot raul este spre bine, poporul, pe banii lui, incepe sa deschida ochii, sa insuseasca intr-un timp rapid ce trebuia sa stie demult. Un progres, chiar daca tine pana la ora de incepere a tragerii, o saptamana, macar.

Share this post


Link to post

Hai sa nu fim rai, peste tot e la fel. Uite, si-n Canada.

 

Man wins $9 million in the state lottery

 

A Shoreline man is planning a trip to Europe after winning $9 million in last Monday's Washington State Lottery.

 

Brian Olheiser bought his ticket at a Fred Meyer in Shoreline. "I saw the numbers in the paper and thought, 'Those look familiar,' and ran to get my lotto ticket," he said. "It still hasn't sunk in."

 

Olheiser, who is a supervisor at a Rite-Aid drugstore, said he often sees family pictures of exotic vacations and always hoped to go to those places himself. He plans to use his money to see the world, and he particularly wants to visit Hawaii, Mexico and Italy.

 

The Fred Meyer store will receive a $90,000 bonus for selling the winning ticket. Officials said the store will donate the money to small community charities in the Shoreline area.

 

http://seattletimes.nwsource.com/html/loca...62_dige19m.html

 

Numerele de azi: 3,19,30,34,45,46

Share this post


Link to post

Socotesc ca a plezni 2 numere din 6 pe o varianta simpla este o realizare. De fapt, am ghicit 4 numere dupa filtrarea pana la 12 variante, doar ca nu le-am pus pe aceeasi varianta.

Share this post


Link to post

Greu de dovedit ca este frauda. Romania merge dupa principiul : 'sa ii prindem in flagrant!'. Mai greu de realizat.

 

Visitati va rog lottery si in special rubrica 'Scams and frauds'. Arata cit de usor se pot falsifica rezultatele la o loterie gen 6 din 49.

 

In cazul loteriei noastre trebuie sa ii controleze cineva la biluţe tot timpul. Iar faptul ca este numai o singura loterie o face din start succeptibila la frauda.

 

In rest fraudati bine,

 

OGICA

Share this post


Link to post

Bai deci in conditiile in care din 14 mil. dfe combinatii se joaca cam jumatate nu cred ca e vorba de nici o frauda!...Sunt paranoici aia cu frauda in capul lor!!

Share this post


Link to post

S-a castigat si cu doar 1M de variante jucate. La limita, se poate castiga si cu, doar, 1 varianta, asa ca presupunerea ta nu sta in picioare, nu exista o legatura intre variante si castig, doar probabilitatea de catig creste o data cu numarul de variante. Dar asta-i complet altceva. Una din legile nescrise ale hazardului spune asa: probabilitati mici, dar sigure.

 

Obs.: o combinatie reprezinta o suma de variante.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu incercam sa explic de ce nu se castiga...adica daca exista 14 milioane de combinari de 49 luate cate sase si din astea ultima data s au jucat cam jumatate, e logic ca au ramas jumatate nejucate...Si ca, deci, e explicabil ca nu a castigat nimeni..Nu stiu ce ai vrut sa explici tu cu probabilitatea mica si siguranta io am lipsit la lectia aia... Logica mea de inginer imi spune ca probabilitatea de a acstiga e mai mare cu cat joci mai multe combinari...Treaba cu hazardul e altceva aia nu se pune decat in ecuatia haosuilui dar iti trebuie multa entropie pentru aia...

 

..de la Zaraza, ca tot iti place tie!..

 

 

ps Jucam o combinata complexa duminica !?!Ce zici poate din hazard s o naste ceva!

Share this post


Link to post

Uita-te la graficul din poza nr.5, gasesti acolo raspunsul.

 

Joaca Ogica, cel mai mare bilet colectiv, 23-24 numere in variante simple. Astia iau totul, n-are rost sa mai joci, doar daca ai calcat bine in ceva si le furi potul cu o varianta de 4,5 lei.

Share this post


Link to post
Isteria provocata de 'marele bilet' continua. Miercuri seara, OTV a reusit sa stranga toti banii necesari combinatiei de 23 de numere pe care intentioneaza sa o joace la extragerea 6 din 49 de duminica aceasta. 'Avem cei 137.000 de euro, iar banii au fost adunati de la 623 de oameni. Un numar cu noroc, care parca anunta ca cele 6 numere castigatoare vor fi printre cele 23 alese de noi pe bilet', spunea increzator, miercuri noapte, Dan Diaconescu, bossul postului de televiziune de pe bulevardul Magheru din Capitala.

 

Din nefericire, nu toti bucurestenii care au format cozi interminabile in fata OTV au reusit sa intre 'in carti'. Cateva zeci si-ar fi dorit sa ia parte la inedita initiativa, dar au fost refuzati dupa strangerea sumei. 'Banii se afla acum intr-un seif al OTV, fiind paziti de patru bodyguarzi. Biletul va fi platit cu banii jos, iar cele 23 de numere alese de Ogica si Dorel vor fi facute publice abia duminica, la ora 14.00, dupa inchiderea agentiilor Loto', ne-a marturisit realizatorul tv Luis Lazarus.

 

'Marele bilet' a bagat, se pare, zazanie si printre cei care au avut ingenioasa idee. 'Am o informatie sigura, cum ca Loteria Nationala are un spion printre noi, cei sapte care am avut initiativa de a juca biletul de 137.000 de euro. Este incredibil ca mai-marii Loteriei recurg la astfel de strategii, insa au facut-o si am dovezi. Mai mult, stiu cine este infiltratul, insa nu am sa-i divulg numele decat dupa extragere. Tot ceea ce va pot spune in acest moment este ca nu e vorba nici de Dan Diaconescu si nici de Luis Lazarus. Din fericire, am depistat la timp spionul si vom avea grija sa ne ferim de el ca sa nu ne pericliteze jocul de duminica', ne-a declarat Stelian Ogica.

Sursa http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=185587

Share this post


Link to post

Parerea mea... 6/49 e cea mai mare escrocherie din Romanica... sunt prea multi bani la mijloc ca baietii destepti sa nu puna mana pe ei... nu cred o iota din ce manaca la tv directoarea loteriei... e masluit 100%.. cum?....... ce naiba doar suntem romani... au gasit ei o solutie.

 

Oare pe unde e Mircea Badea?....... Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, inclusiv 6?49.

Share this post


Link to post

Baietii destepti isi trag lozul si din Loteria Romana, in orice eventualitate, si cand se joaca cinstit si cand nu. Ei nu risca si nici nu "investesc", cum abureste populatia respectiva directoare.

Share this post


Link to post

eu sper din tot sufletul ca sistemul sa fie atit de bine pus la punct incit baietii de la otv sa nu ia nimic. Nu de alta dar vreau sa visez in continuare la sansa de a deveni bogat peste nopate cu ochii deschisi. Hmmm dam 100.000 de lei vechi pe saptamina si speram... asta nu ne-o poate lua nimeni, chiar daca in realitate mare majoritate stam in cutii de beton, si suntem constrinsi de diverse vorba parazinilor "ente"

Share this post


Link to post

Va dati seama ca printre cei care au pus bani se pot afla si niste indivizi mai dubiosi care isi vor vrea castigurile. Nu prea ii vad bine pe Ogica si Dan Diaconescu daca nu castiga.

Share this post


Link to post

Cine a zis ca vor castiga, ei acopera doar 25% din aria de numere ?

Share this post


Link to post

Am auzit un discurs al Doamnei Directoare si-mi aduce a pasare vopsita (de casa) care, uneori, stie sa vorbeasca. Ori n-are discurs, ori ceva e putred in.. loterie.

 

Iar despre extragerea din seara asta (?), daca jocurile sunt facute, va castiga cineva cu o varianta simpla, pentru a le arata lor si a inabusi, inca din fasa, urmatoarele astfel de asocieri. In fond si la urma urmei nu stiu de se agita, premiul trebuie dat, nu-i asa? :D

Edited by andy

Share this post


Link to post

:) ) Se pare ca nu trebuie neaparat, sau mai bine zis nu e nici o graba. La 5/40 nu s-a dat de 64 de saptamani premiul la categ. I . Da' extragerea e "pe bune"... are lumea ghinion si "nu da in ele" :D .

Share this post


Link to post

Le-a iesit fix un numar, sa vezi acu teoria conspiratiei :) )

 

Oricum ar fi, scopul si l-au atins. As indrazni sa pun pariu ca-n viitorul apropiat nu se vor mai juca bilete colective.

Edited by andy

Share this post


Link to post

stai asa ca parca nu-i valid sau dracu` mai stie

 

eu i-am tinut pumnii lui ogica sa nu castige... :tongue: :tongue: ...de parca loteria se impiedica de un ciot OTV...daca vor sa fure o fac fara nici o urma

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...