Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Matiz Chel

Recommended Posts

Felicitari pentru Matiz dar si pentru schimbarile facute. Acu' intrebare: cat a costat kitul pentru geamuri electrice si de unde le-ai luat?

Share this post


Link to post

Geamurile electrice: Macara dreapta + stanga + motoras dreapta - delfinariu; motoras stanga de pe Baba novac e un depozit de piese. M-au ajuns cam la 3 milioane. S-a meritat zic eu :) Apropo sunt originale, nu adaptate ceva :)

Share this post


Link to post

Wow, ce super a iesit! Intr-adevar, ar arata mult mai bine cu aparatoarele de noroi.

Intrebare, adica 2 :P : Acest kit de geamuri electrice se monteaza pe manerele usilor actuale, sau au trebuit sa fie achizitionate separat, sau cum ai facut instalarea lor (butoane separate pe bord sau in alt loc)? S-ar potrivi si la Tico?

Bravo pentru munca si pasiunea ta pentru masinuta!

Share this post


Link to post

Ptr. pasiune pot sa te felicit si eu, ti-am vazut si eu masinuta prin oras si e super :D . Aparatorile de noroi stiu... Dar m-a troznit un taxi idiot in spate (acu juma de an cred, stateam la semafor si deodata poc, a scapat piciorul de pe ambreiaj), si mi-a spart unul si mergeam cu el spart si le-am scos pana il cumparam. Dar nu prea a fost asta o prioritate, ba am uitat, ba nu am avut timp sa caut, asa ca acum la revizie cand ma duc, le zic si de astea sa mi le monteze :) Butoanele...sunt cumparate de la Dina (gasesti si pe la Dioda cred), am dat un prostia mea, gauri pt butoane in consola centrala (atasez poza ca si asa am consola in casa) si le-am dat cam mari si strambe :| (eram foarte obosit si aveam nervi atunci si deasta nu e bine sa procedati ca mine :D ) Oricum cand intra in locas intra fix nu se misca, dar se vede un pic gaura facuta. Am facut proba la butoane daca intra in bord si consola si intra, dar sa vezi surpriza... Cu papuci la butoane nu mai intrau butoanele :| Asa ca am legat firele exact de lamele butonului. Si o sa pun acolo o bucatica de mocheta, mai tin si niste ochelari de soare acolo, altceva nu prea, si cu ocazia asta rezolv usor cu gaurile butoanelor. Cu consola alta poveste: mi-a varsat cineva ulei parfumat pe ea, si se decojea. Am vopsit-o rosie, dar am gresit nuanta! Era cea ma nasoala nuanta de rosu. O vopsesc neagra metalizat, iese bine, dar se crapa vopseaua. O curat, o vopsesc iar. Nu se mai curata vopseaua, dar imi trece prin cap sa o dau cu lac. Se matuieste un pic si arata chiar mai bine, asta pana se crapa lacul. Si acum am vopsit-o alaltaieri si a iesit perfect deocamdata :D

Pasiunea mea privind matizul se cam stinge, cand vine vorba de cielo-ul tatei. Intotdeauna mi-a placut cielo-ul. Acum ca si-a luat alta masina e posibil sa il primesc eu, dar nu prea stiu ce sa fac. Matiz-ul eu l-am condus de la inceput, prima masina, e intretinut, consuma putin, probleme nu am avut asa grave, desi ma enervasem la un momentdat ca dadea in nas sau probleme cu senzorul tps, sau timoneria (care ca tot veni vorba, imi cranacane in a-3 cateodata, cand e masina mai turata). Pe cand cielou-ul are A/C, servo, dar e ceva de munca la el. Bordul e umflat de la soare, are niste greierasi inauntru, pe afara numai puncte de rugina si zgarieturi, dar motorul merge perfect. Hm...decizii decizii.

Stie cineva ce e de facut cu parasocul spate? E indoit de la taximetristul mai sus mentionat :) Sau ii intreb pe aia de la revizie mai bine...

 

LE: Mi-am gasit o skoda de prin 72 si un trabant de prin 91. Skoda nu e in stare prea buna, dar se poate reconditiona, si ar rezulta o masina... Dar ar fi destul de munca. Mai stiti masini deastea vechi, indiferent de stare, sa imi ziceti si mie. Intotdeauna am vrut o masina din asta veche, dar sa o fac sa arate ca si cum tocmai ar fi iesit de pe portile fabricii (geva de genul skoda din attach)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Intr-adevar o poveste de pomina. Ma bucur, ca in final, s-au rezolvat, intr-un fel sau altul, toate peripetiile.

Si mie imi place mult Cielo, dar tata avea Tico, asa ca... poate pe viitor.

Multumesc de aprecieri, ma straduiesc cum si cand pot sa o fac cat mai speciala (pentru mine). Si multumesc inca o data de toate amanuntele acordate. Intr-adevar folositoare.

Succes pe toate planurile, mai ales ca e o masina "old-school", aici referindu-ma la Skoda. Prea frumoasa. Felicitarile mele!

Share this post


Link to post

"ma straduiesc cum si cand pot sa o fac cat mai speciala (pentru mine)" - tot dupa principiul asta ma ghidez si eu :D Despre tico numai de bine, mai are un prieten de-al meu si l-am mai condous. Ai o pozitie foarte confortabila la volan, mult mai confortabila decat la matiz (scaun dat pe spate mult si mult in spate :P ), dar cand e vorba de schimbat a 2-a, imi dau cu schimbatorul in genunchi =)) Imi place pozitia joasa a masinii, si ca se tine bine pe sosea, nu ca matizul. Sincer am tot stat si m-am gandit...e posibil sa pastrez matizul...prea mi-a intrat in suflet...

 

Cat despre skoda care am vazut-o e asemanatoare cu cea din poza, dar e la Bucuresti, costa in jur de 500euro, si e cam daramata, nici nu stiu daca mai e valabil anuntul (gasisem pe net), iar trabantul e "constantean" si costa vreo 200euro, dar arata intretinut bine.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in seama =)) :

1.Trabantul ala e enorm de scump =))

2.Stii parerea mea referitoare la Cielo si Matiz.

3.Din ce imi spui cam in orice masina te simti mai bine pe scaun decat in Matiz.

4.Geamurile alea electrice au iesit bine mai, nu stiu de ce e caiesti atata...Eu daca as fi fost in stare sa fac lucrurile astea as fi fost mai degraba mandru! Good work!

5.Data viitoare cand mai faci test-drive cu Espero-ul meu , sa stii ca poti sa stai mai mult la volan... =))

Share this post


Link to post

Motorasul stanga l-ai luat de pe Baba Novac pentru ca nu mai avea la Delfinariu, nu din alte motive nu? #-o

Share this post


Link to post

Corect! Si parca pe dreapta(cel de la delfinariu) se ridica ceva mai usor geamul :) O fi si din cauza ca in stanga am uitat sa dau cu vaselina la macara?

Share this post


Link to post

Sau chederul mai vechi. Depinde... Merci pentru sfaturi. Ai incercat sa ii pui stergator pentru luneta ?

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Chederele par ok amandoua. Stergator de luneta nu m-am gandit. Dar sunt sigur ca e folositor. Eu ce cred ca se merita munca depusa, nu am probleme, dar cand e ceva care nu mi se pare ca ar merita munca, nu prea imi bat capul :)

 

Apropo de chedere... Chederele din spate par mai indepartate de geam si am impresia ca intra vant pe acolo. Ambele chedere sunt mai departate de geam, cat sa intre putin degetul mic, si asa era de la inceput. Nu prea mi se pare ok! La voi ceilalti cu matizuri cum e?

Share this post


Link to post

Facut revizia de 20k, enervat pe ratatii de la arrow ca nu s-au uitat si la timonerie, si tot troncane in a 3-a, in schimb mi-au reglat ambreiajul zicand ca au rezolvat problema :| Deci schimb serviceul la viitoarea revizie, si va cer si voua un sfat privind un service bun. Autoclass se mai ocupa? pana una alta, o sa imi cumpar fete de usi de la renatremo si pun si o poza cu niste leduri puse la aeratoare de plictiseala :)

Share this post


Link to post

Mai ai doua optiuni: Andromeda sau Raver :) La andromeda sunt OK, nu bag mana in foc pt nimeni dar eu sunt multumit ;)

Share this post


Link to post

Unde se afla astia de la Andromeda? Era parca si un serial nu? Sper ca nu ma trimiti in alta galaxie? =))

Share this post


Link to post

E in galaxia aia care duce spre Valu Traian, dupa intrarea de la RAR(care e pe dreapta), pe stanga, adica tai banda continua( ca doar nu te duci pana in Valu :P ) si intri la ei :)

 

Ca sa nu bati drumul degeaba pana la ei, poti da un tel, detalii aici ;)

Share this post


Link to post

Intr-adevar arata bine luminile acelea la aeratoare, le-am vazut si eu! Si, in plus, e ceva nou. NU arata rau deloc!

Share this post


Link to post

Gata Mike mersi! Mi-am adus aminte... si de cate ori am trecut pe langa ei...

Share this post


Link to post

Se ia plasticul ce acopera schimbatorul de viteze si cablurile de la timonerie. Se da o gaura in mijocul locului unde se pune paharul.

 

Se pune un led pe partea cealalta (cea ascunsa).

 

Se leaga ledul cu rezistenta si cablaraie si se fixeaza (eu am folosit niste banda adeziva, voiam doar sa vad cum arata).

 

Se conecteaza la o sursa sa vedeti daca merge,

 

si dupa se pune o sticla de 1/2 L si efectul va fi interesant.

;

 

Pozele nu se vad cine stie ce, facute cu tel, camera nu am avut-o la indemana. Se vede interesant, trebuie sa incercati si voi. Cu alt lichid mai inchis la culoare cred ca se vede si mai marfa, eu nu am avut la indemana prin casa decat o sticla cu gaz, plus ca sursa mea de curent are valoare mai mica de 12V :) Timp dei lucru: 5 min. Mai mult mi-a luat sa cobor pana la masina si sa o "dezmembrez"

 

PS: va place? :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Mie imi place, sincer mi-as pune si eu :D S-ar fi vazut misto cu o sticla de Pepsi Blue =))

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: Pe voi nu va deranjeaza multitudinea de luminite si beculete din masina, noaptea? Eu nu prea suport asa ceva ca imi distrag atentia :D

Share this post


Link to post

Sau...spirt =)) Lasa sa vezi live ce marfa se vede :)

 

Mike se pot opri foarte usor :) Aeratoarele le intorc un pic si gata nu mai lumineaza, oricum lumina nu bate in ochi. Cu sticla m-am gandit si eu la asta, dar pun ceva acolo si la fel, nu se mai vede. Pana acum nu am mers noapte cu sticluta asta luminata, sa vedem cat de deranjant e :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Am primit fetele de usi si aerul conditionat, caruia ii lipseste din pacate cutia de la evaporator, dar se va trimite si ea, ii multumesc pe aceasta cale D-lui Mugurel (id piesedaewoo). Acum cu aerul sper sa nu fie probleme, o sa il duc la umplut cu ulei compresorul si cu freon, sperand astfel ca voi ansambla restul icon_evil.gif Fetele de usi sunt in stare bunicica, dar mai au cate o zgarietura, pt care am decis sa le vopsesc. Acum va cer un sfat, ce culoare? Cum vopsesc usile, asa voi face si interiorul. Negru e cel mai usor zic eu... dar e cam pretentios. Astept de la voi sugestii!

Share this post


Link to post

Parerea mea...negre! Se potrivesc si cu interiorul actual (adica nu mai faci mari schimbari de culoare) si sunt usor de intretinut .

Share this post


Link to post

Pai daca se fac schimbari se fac la tot interiorul, deci si tapiteria pe la vara se va schimba. Se va vopsi plafonul din interior, plastice si altele. Volan nu prea as vrea sa imi bat capul sa il imbrac in alte culori si nici sa il schimb, imi place :D Problema va fi cu unele chedere pt. ca sunt gri :) Dar negru eu cred ca va fi greu de intretinut pt ca se vede orice firisor de praf.

 

PS: Post-ul 666 > :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Ieri mi-au venit fetele de usa. Erau un pic zgariate, nu mare lucru, aratau binisor, dar eu voiam sa fie perfecte. Asa ca azi dimineata le-am spalat frumos, le-am dat cu smirghel fin, am dat cu plastic primer (mai bine nu dadeam pt ca din cauza asta in unele locuri, pur si simplu a 'alunecat' vopseaua; stiu ca din cauza asta e pt ca mi sa mai intamplat si cu alta ocazie, dar m-am incapatant sa folosesc primer) si le-am vopsit negru mat, iar buzunarul negru metalizat. Vopseaua neagra mata a fost cam proasta si nu sunt multumit in totalitate de rezultat, dar arata binisor. Oricum nu le-am prins in toate suruburile pt. ca am de gand sa mai umblu la geamurile electrice, care se pare ca nu mai functioneaza la fel de bine ca inainte sa le fi dat jos, nu stiu de ce :| Am apucat sa le vopsesc numai pe cele din fata, dar saptamana asta le vopsesc si pe celelalte cred.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...