Jump to content
Sign in to follow this  
dArabZaraq

LA 10000 KM se schimba si filtru aer si benzina ?

Recommended Posts

Cu lubrefiant. Sunt filtre cu ulei, nu uscate.

Share this post


Link to post

Nu cred ca exista in Ro oras cat de cat mai mare in care sa nu fie praf "la greu".

Eu nu l-am schimbat nicodata (am 12 000), iar la revizia de 10k nu am fost prea atent cat praf a iesit din el cand l-a scuturat mecanicul, nu stiam ca e asa important si a fost singura data cand l-am scuturat.

Cat costa un filtru normal si cat unul sport (100 Eur???) si ce instalatie aferenta are?

 

Am gasit pretul 14 ron.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post
Eu tin filtrul clasic numai iarna, vara e filtrul sport (cu instalatia aferenta)care il spal cand vreau si nu trebuie sa-l schimb...

 

ai filtru sport la matiz sau tico? cat te a costat? poti sa faci si u o poza sa vedem si noi cum trebuie instalat? si de ce piese ai avut nevoie ca sa l instalezi. etc...

Share this post


Link to post

La mine e mai greu cu schimbatul filtrului de benzina, ca e integrat in pompa si una costa costa in jur de 400 ron, dar cel de aer merita schimbat cat mai des. Numai uitati-va la cat praf se pune pe masina dupa ce o spalati sa va dati seama cam cat de "curat" e aerul. Azi o speli maine e la fel de prafuita. Si parcati masina pe o artera principala si sa vedeti dupa o zi de stat cam cat e praful de gros pe ea. Deci nu va zgarciti.

Share this post


Link to post

Nici nu ai la ce sa te zgarcesti. 16 RON e mult?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Am cumparat de la un magazin de pe giurgiului un element filtrant de tico (de aer) care era mai mic!! :o Cam cu 1cm pe contur. Mi-a dat banii inapoi si am incercat la king pe serban voda. Acolo altul ambalat altfel (doar intr-o punga fara eticheta fara nimic) care s-a potrivit. Vad ca apar din ce in ce mai multi "producatori" fiecare cu dimensiunile lor. #-o

Share this post


Link to post

Salut,

 

O intrebare am si eu. Unde este localizat filtrul de benzina la tico? Se ajunge usor la el? Se schimba greu?

As vrea sa-i schimb consumabilele dar mai intai ma interesez pt ca (momentan) nu ma pricep.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Filtrul de benzina este pe partea stanga a masinii , cam in dreptul usii spate , langa prag

..daca te bagi sub ea o sa il vezi ...mic si transparent...il schimb pe la 10.000km sau 20.000 .Mereu l-am gasit curat si fara apa si am alimentat cam de peste tot, mai mult pe la lukoil. Uleiul mereu la 10.000km ca sa nu fie probleme, eventual si mai repede daca circuli mai mult in oras.

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...