Jump to content
Sign in to follow this  
smart_ass

Cum se conecteaza firele in mufa de marşarier?

Recommended Posts

Doresc un sfat de la shaluparii de 1.5:

Nu se mai aprinde lampa spate de marsharier si am vazut ca s-au rupt firele de la mufa care intra in cutia de viteza, aia cu 2 contacte. Am scos-o, am desfacut papucii ca sa prind firele la loc, dar nu stiu care unde se pune. Este unul albastru cu alb, parca, si unul cu galben si verde. Ajutati-ma va rog cu pozitia lor. In manual . :rtfm: da o schema savanta ca mi-am prins urechile pe acolo. :scarpin:

Am ajuns la concluzia ca cel mai sigur e sa vad la alta masina.

Am vrut s-o rezolv joi la intalnire, dar nici n-am ajuns bine c-a trebuit sa plec, din nefericire. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Teoretic cel galben cu verde ar trebui legat la masa. Practic ar trebui sa fie tot asa!

Share this post


Link to post

Pai da NFS si eu cred ca e la fel, dar care dreaq e masa din pinii de pe cutia de motor?

Share this post


Link to post

Oricum n-ai ce sa strici... daca zici ca ai doi pini in cutie, pui firele si probezi. Nu merge, le pui invers.

Alta varianta ar fi sa legi numai firul albastru la oricare pin si pe cel galben-verde il fixezi de caroserie... adica tot la masa. In cazul nefericit ca ai pus gresit primul fir, vei avea doua mase!

In alalalt caz, tocmai ai detectat care cu cine se pupa!

 

Corect? Bafta! :thumbl:

Share this post


Link to post

...cred ca nu conteaza cum le pui , e un simplu contact ...

Share this post


Link to post

Haideti frati shalupari, aruncati un ochi la nenorocita aia de mufa! Ca vreau sa merg la sigur, nu sa fac experimente.

Vaxxi, Expero16V, Viper, Iuzar, Mongoose, Relu17, Zmeu, anyone?

Share this post


Link to post

Habar n-am unde vine mufa asta. Dar din experienţa proprie (domeniul electric), dacă are 2 fire n-ai ce să strici, e simetric circuitul, deci bagă-le cum o fi (da, ştiu că nu sună prea savant indicaţia, dar aşa e).

Share this post


Link to post

Nu ai ce sa strici.Pe unul vine + si pe celalalt pleaca la efectuarea contactului.Deci nu conteaza ordinea.

Share this post


Link to post

Mufa este chiar pe carcasa cutii de viteze, sub conducta de la aer conditionat, in stanga bateriei, cum privesti motorul din fata masinii. Este destul de mica, si are cum am spus doua fire, intr-un cablu negru de plastic, inelat.

Share this post


Link to post

Cât ai stat să întrebi pe forum, băgai deja firele alea :lol:

 

Serios, nu ai ce să strici ! pune-le cum or fi şi gata, e doar un amărât de bec care trebuie să se aprindă !

Share this post


Link to post
Mufa este chiar pe carcasa cutii de viteze, sub conducta de la aer conditionat, in stanga bateriei, cum privesti motorul din fata masinii. Este destul de mica, si are cum am spus doua fire, intr-un cablu negru de plastic, inelat.

 

Sambata am umblat prin "zona" si am observat ca la mine nu e decat un papuc acolo...nici un doua fire!!!!

baga si tu firu;l si vezi ce se intampla :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...