Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Conectat la retea de bloc - sfaturi?

Recommended Posts

Chiar daca nu sunt fulgere, tot se pot arde switchuri destul de usor. Principalu dezavantaj ca retelele de cartir este ca din lipsa de fonduri se folosesc cabluri UTP normale (fara impamantare) in dauna celor STP care au impamantare. Probabil veti zice "si la ce ajuta impamantarea"? Raspunsul la aceasta intrabare este destul de simplu si tine unpic de fizica. Prin orice cablu esista anumite tensiuni (normal, nu? ), insa printre ele se numara si cea electrostatica, ea fiind exact cea care ne arde noua switchurile. Daca nu am mai strange din popou si am cumpara niste cabluri STP si niste switchuri calumea, nu penalitatilea astea de 500k, sau macar cablul si impanantarea sa se faca la calorifer (cu mentiunea sa nu atingeti caloriferul ca s-ar putea sa curenteze uneori) nu s-ar mai arde nici un switch. Eu am patit asta vara numai ca pe langa switch mi s-a ars si placa de retea. Iar intr-o retea de cartier este suficient sa se arda un switch ca apoi sa fie sanse f mari sa pice si urmatorul dupa el in acelasi timp... deh tensiunile astea :)

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza ca antivirusul pe care o sa-l pun sa-mi blocheze fara nici un fel de intrebare accesul spre boot record, nu cum ma intreba NAV-ul :mda: . Problema mea e ca am si hardul cam slabut calitativ si de asta mi-e frica. De fulgere nu mi-e frica sau alte chestii, intrucat reteaua e facuta numai pe scara, de restul se ocupa astral-ul.

Netul, dupa cum mi se pare (ma duc acasa de-abia peste 2 saptamani) e cam asa: vine prin cablu TV, apoi obisnuitul modem de cablu, de la care pleaca un fir spre un calculator vechi pe post de router ce are 2 placi de retea si apoi pleaca u n alt fir de se duce la swich-uri. si atat. cartierul unde stau eu in Galati e cam plin de bostorogi si nu prea cred ca prea curand se va face o retea sanatoasa. Mai ales ca astral-ul cam detine monopolul in Galati :mda:

Share this post


Link to post

Problema:

Am modem cablu TV. Vreau sa ma conectez de la 2-3 calculatoare prin el. Ca sa rezolv problema asta m-am gindit la:

-un router cu printer server, daca are si firewall incorporat e chiar mai bine (ca sa si printez de la orice calc.)

-conexiune prin fir, nu wireless (securitatea inca lasa de dorit la alea wireless)

-eventual in viitorul indepartat se poate completa cu wireless access point (dar ma rog asta pt. ca urasc firele in casa)

 

Ceva idei? Inclusiv un router SOHO bun? :uff:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Te-ai gandit bine. Poti sa iti spun doar sa nu iti iei router Corega ca e varza rau! Cand i se sc**l* lui taie accesul userilor la net. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Am gasit ce cautam aici. Plus niste informatii suplimentare despre networking aici. Oricum, daca aveti si niste experiente personale postati aici, in acest subiect. :X :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mai bine baga-te la un router TRENDnet sau mai bine Allied Telesyn, sau daca iti permiti un US Robotics, SMC sau 3COM.

Share this post


Link to post

hitman...poti sa mai faci rost de un calculator slab (pentium 200MHz), pui un Linux pe el si-l folosesti pe post de router...este mult mai isfit asa...si daca stii sa il setezi cum trebuie isi va face treaba mai bine decat routerele-routere.

Share this post


Link to post

Da, dar cum spunea cineva:

Pro router :

 

1. router e mai ieftin ca un pc - in general (aici totusi daca ai un PC vechi a cazut avatajul asta)

 

2. router e mai silentzios

 

3. router consuma mai putzin curent - convenabil ca "," costuri shi in cazul punerii unui UPS in spate - il tzine mai mult

 

4. ocupa mult mai putzin lok ... deci e mai comod

 

5. in general vine cu firewall hardware - care e mai de incredere shi MULT mai configurabil

 

6. nu stai sa instalezi la el in disperare windoji sau linuji

 

7. e mai fiabil - FOARTE IMPORTANT - nu crapa hard, memorie, placa video etc ... shi, in general, nici el ca un tot

 

8. e o experientza noua shi, in general, placuta ... kit ca stai shi config la el la inceput

 

9. router e mai "chic", mai kool

Share this post


Link to post

hitman, pe scurt: daca PC-urile care le vei lega sint cele din casa sau in + oameni de incredere merge sa folosesti un rooter.

Share this post


Link to post

In cel mai rau caz se arde placa de retea in cazul unor fulgere ;) referitor la routare.. cred ca e mult mai misto sa scoata restrictia de pe MAC si sa atribuie ip-urile prin DHCP :thumbl:

Share this post


Link to post

Mai, a dat cumparatura de pashti in rominasi. Nu se gasesc routere :o decit de la 4-5mil in sus. Acelasi raspuns pe unde am sunat: 'Am avut. dar nu mai avem.' > :)

Share this post


Link to post

Hitman, daca chiar vrei sa iti cumperi un router, poate te ajut eu sa iei unu cu tot cu acte si garantie.

Share this post


Link to post

Mai, Leutzule, mersi mult, am o promisiune de la cineva. Daca nu se iese ceva mai vorbim. Mersi mult!

Share this post


Link to post

Scuze de publicitate, daca se poate numi asa, dar hitman cam asta am eu, acum nu stiu care din ele e ceea ce iti rebuie :D

 

EDIMAX Broadband Router w/4P 10/100Mbps swich 1xWAN port 10/100Mbps, plastic case, SUA, NAT, hardware FireWall $40 fata TVA 3 ani garantie

 

SL500 ASUS Firewall Router 4Lan/1WAN, SPI (Stateful Packet Inspection), ACL (Access Control List), 29 DOS (Denial of Service) Protection, 20+ ALG (Application Layer Gateway), URL Filtering, Application Command Filtering, Remote Access, Logging and Reporting, Static and Dymanic NAT PAT (Port Address Translation) Virtual Server, 5 VPN tunnels, IKE (Internet Key Exchange), NAT, DHCP, DNS Proxy, 34.6 cm (H) 202.95 cm (W) 182.5 cm (D), 485g $96.5 fata TVA 3 ani garantie

 

SL1000 ASUS Firewall Router 4Lan/1WAN, SPI (Stateful Packet Inspection), ACL (Access Control List), 29 DOS (Denial of Service) Protection, 20+ ALG (Application Layer Gateway), URL Filtering, Application Command Filtering, Remote Access, Logging and Reporting, Static and Dymanic NAT PAT (Port Address Translation) Virtual Server, 25 VPN tunnels, IKE (Internet Key Exchange), NAT, DHCP, DNS Proxy, 34.6 cm (H) 202.95 cm (W) 182.5 cm (D), 485g $140.5 fara TVA 3 ani garantie

Share this post


Link to post

Leutzu, multumesc pt. info si ajutor. Am reusit pina la urma sa iau router (daca nu reuseam Leutzu era ultima speranta): Qubs printer server, 45 $ fara TVA. Merge brici. Dupa ce m-am luptat cu setingurile putin (si acu' o luna nici nu stiam ce e ala router :) ) si cu aia de la Astral (care au trebuit sa reseteze si de la ei ceva) totul e ok. Sa vedem acum cit de fiabila este conexiunea Astral-ModemTV-router. Va tin la curent.

Share this post


Link to post

A trebuit sa ma lupt putin ca sa fac routerul si PC-ul sa conlucreze pt. de ce++. :mda:

Nu puteam sa downloadez nici un file list si nimic de pe de ce++, desi vedeam userii si huburiile. A trebuit sa activez UPnP mode. La toti: router, PC si de ce++. Asta dupa ce m-am chinuit cu deschiderea a tot felul de porturi aiurea si nu a mers.

Gata, acum pot sa ma fac network admin, ca stiu care e miscarea :mrgreen:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Am ajuns in sfarsit acasa, chiar aseara am conectat si internetul. Reteaua este din vreo 5 calculatoare din bloc, asta pe un abonament de 29 $ de la Astral, dupa cum banuiesc, cca 250 k lei pe luna cred ca va ajunge, dar poate ca va mai scadea daca se vor mai conecta si altii. merge insa incomparabil mai bine decat orice dial-up, viteza nu este insa mult mai mare, ea variind la dld de pe site-uri straine intre 7-8 kb si 20-24 kb, probabil in functie si de cati sugeau in acelasi timp. Cablul de retea vine prin balcon de pe bloc, serverul e undeva la ultimul etaj (un calculator vechi cu 2 placi de retea).Din pacate insa calculatorul meu nu a reusit sa duca firewall-ul kerio, mergand mult prea incet pentru nevoile mele. deocamdata stau fara firewall, si ma voi orienta spre o versiune mai veche, probabil zone alarm, la fel si antivirusul il voi pune la fel, dar updatat la zi. antivirusul cred ca va fi KAV, il voi cauta pe cd-uri. update-urile la ME le-am facut la zi.ma intereseaza sa nu aiba pop-up-uri incontinuu (ca sa ma streseze maica-mea incontinuu cu telefoanele ca "ce i-ai mai facut"), sau sa-mi manance din resurse.

Per total sunt multumit, il foiesc de dimineata si a mers ireprosabil, mai putin vechitura mea de calculator. :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...