Jump to content
Sign in to follow this  
th3_grimreaper

Hyundai Getz 1.1 Din '04

Recommended Posts

Hyundai Getz albastru, motor 1100 cmc - benzina f.pb., 4 cilindri, 46 kW, 5 trepte (manual), 4+1 usi (berlina cu hayon), euro...2 sau 3, nu mai stiu exact.

Frane: fata - discuri ventilate, spate - tamburi.

-ABS, servo-tot, volan reglabil pe inaltime, aer conditionat, 4 geamuri electrice, proiectoare ceata, eleron cu al treilea stop incorporat, airbag sofer si cam atat cu dotarile.

-imbunatatiri: MP3 Sony cu USB si aux-in + remote, difuzoare JBL 6526e in portiere fata, difuzoare Blaupunkt "Special Edition" de 20 cm in spatele banchetei, amplificator monobloc JBL GTO 301.1 (204w rms @4 ohmi), subwoofer JBL GTO 804D cu incinta calculata vented (200w rms), condensator MNC 1farad, cablaj Phonocar 4awg.

-stopuri aftermarket.

-alarma Astra A10, momentan fara inchidere, dar ii voi monta o inchidere cu cheie tip briceag, recent achizitionata.

 

Fiind masina de serviciu + familie (mama, tata si sora, NU nevasta :spumelagura: ), modificari prea extravagante nu va suferi, doar cateva gadget-uri si imbunatatiri efective.

 

Urmeaza: jante aliaj mai mari + cauciucuri, folie autorizata, mici detalii (sigle scoase, faruri restilizate, plafon negru etc.).

 

Poze:

post-1649-1181746862_thumb.jpg

post-1649-1181747060_thumb.jpg

post-1649-1181747157_thumb.jpg

post-1649-1181747288_thumb.jpg

post-1649-1181747430_thumb.jpg

post-1649-1181747618_thumb.jpg

post-1649-1181747668_thumb.jpg

post-1649-1181748116_thumb.jpg

post-1649-1181748228_thumb.jpg

post-1649-1181748334_thumb.jpg

post-1649-1181748402_thumb.jpg

post-1649-1181748710_thumb.jpg

post-1649-1181748896_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumoasa si destul de dotatata mi se pare! Super culoare :thumbl: . Sa va bucurati de ea multi km fara probleme!

Share this post


Link to post

Si mie imi place modelul Getz. Felicitari, sa o stapanesti sanatos si sa va bucurati de ea :lavolan:

Share this post


Link to post

Multumesc (multumim)!

Culoarea nu am ales-o, dar mi-a placut mult (era masina expusa la show-room) si n-am mai stat sa mai facem comanda. Dotarile au fost 100% standard, insa masina nu avea nici macar un amarat de radio...doar 2 difuzoare in usi, iar un casetofon optional costa 400 euro.

Mi-a placut Getz-ul mai mult decat Accentul (noi cautam la momentul ala o masina ieftina - exclus Logan - si ne gandisem la Accent, de-asta intrasem in reprezentanta...alte variante sub 10.000 euro nu erau la vremea aia).

Cu riscul de a parea subiectiv, imi place Getz-ul meu mai mult decat modelul face-lift, d.p.d.v. al aspectului. Daca reuseam sa achizitionam modelul cu motor 1.3, ar fi fost mai mult decat suficient...

La ~27 mii km am avut o problema cu el, in sensul ca s-a dus discul de ambreiaj si a trebuit schimbat, dar in afara de asta, alte probleme nu am avut.

Share this post


Link to post

Am mai "bifat" cateva imbunatatiri de pe lista de mai sus, si anume:

-jante aliaj (second hand) ATS cu buza, 7,5J, 15 inci cu gume 195/50/R15 Michelin;

-folie omologata spate si neomologata fata (mai deschisa - 50%);

-am scos emblemele "Hyundai" si "Getz" de pe hayon.

In plus, am inlocuit o parte din instalatia audio:

-am montat cablaj mai gros, 2AWG de la Dietz;

-am schimbat head-unit-ul cu un Panasonic CQ-C5303N motorizat + telecomanda;

-amplificatorul este acum un Hifonics de 400w rms cu telecomanda pe fir;

-subwooferul este un Pyle BlueWave de 15 inci si 400w rms, cu incinta sealed;

-difuzoarele spate sunt Pioneer Accelerate de 8 inci si 90w rms.

De asemenea, am achitat si urmeaza sa primesc in curand un set de arcuri sport (-30mm).

 

Pe viitor intentionez sa achizitionez 2 sisteme difuzoare component (cu filtre si tweetere separate) pentru montaj in fiecare usa, poate cu un amplificator pe ele, si sa renunt la difuzoarele din spate.

Vreau sa inlocuiesc si jantele cu unele macar pe 16 inci...astea pe care le am acum cu siguranta nu reprezinta cea mai fericita alegere :) )

 

Cateva poze:

post-1649-1201710839_thumb.jpg

post-1649-1201711009_thumb.jpg

post-1649-1201711056_thumb.jpg

post-1649-1201711115_thumb.jpg

post-1649-1201711175_thumb.jpg

post-1649-1201711342_thumb.jpg

post-1649-1201711424_thumb.jpg

post-1649-1201711505_thumb.jpg

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

Tu aranjezi toate masinile pe care le prinzi in familie ? :D

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca sunt singurul sofer ACTIV din familie (toti 4 avem permis, dar numai eu conduc in prezent), pot spune ca imi creez conditii de trai decent la fiecare volan :) )

Oricum, nu te astepta sa vezi la Getz ce vezi la Tico...cel putin nu la ACEST Getz - intentionez sa-l vand cand termin leasing-ul si sa-l inlocuiesc cu un Getz de 1.6 (sau poate altceva, depinde de buget).

Am pastrat intact tot ce a fost inlocuit (placa din spatele banchetei, stopurile originale, jantele originale, chiar si difuzoarele originale) pentru momentul cand il voi vinde.

Edit: chiar daca o vand si o inlocuiesc, chiar daca nu, cea de-a doua masina (prima fiind Tico) va fi pentru munca, deci nimic iesit din comun...

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

Il iau eu ,accepti rate ??? :osanale:

Share this post


Link to post

Frumos !!!

Intradevar nu sunt cea mai buna alegere jantele.

Numai bine !

Share this post


Link to post

Frumos...imi place cum iti aranjezi masinile, si la Tico si aici ai facut o treaba super, fara impopotonari loganistice, sticãreli aiurea sau alte brizbrizuri. Super triplele, super culoarea, super sunetul. Nici jantele nu sunt rele.

Inca o data, frumos. Sa te bucuri de ea si sa o stapanesti cu placere.

Happy pimping ;)

Share this post


Link to post

Frumos! Aranjata cu bun gust ... Jantele alea tre' inlocuite , dar una peste alta e f frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos si fara prea multe evenimente rutiere neplacute!

Share this post


Link to post

Subscriu si eu.Frumoasa masinuta,sa-ti traiasca.

pretul achizitiei ???.Am inteles ca ai luato noua,nu.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor, multumesc pentru aprecieri!

Jantele le cumparasem de fapt pentru cealalta masina, insa mi-am dat seama imediat ca nu se potrivesc la design...din pacate, apucasem sa le cumpar :( iar datorita faptului ca s-au potrivit la prindere cu Getz-ul, le-am montat provizoriu pe ea... le-am pus in vanzare de ceva timp, deja am gasit cateva variante sa le inlocuiesc.

 

@Andrei: totusi am pus 2 stickere pe masina, unul este sigla clubului, iar celalalt este firma unui prieten (cu piese auto aftermarket). In rest, nu sunt adeptul pozelor si inscriptiilor inutile.

 

@puchi: masina ar fi costat 10.000 euro (de fapt, 9.987 sau cam asa ceva...) - daca o cumparam cash. Insa noi am luat-o in leasing si ne ajunge cu totul peste 16.000 euro :grumpy:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...